Wąsy na przednich nogach u kota - do czego służą?

23 Luty, 2020
Czy wiesz, że koty mają wąsy w tylnej części przednich nóg? Przyjrzyj się dobrze, a zobaczysz. Wąsy te są nazywane wibrysami nadgarstkowymi i są częścią ich szóstego zmysłu.
 

Jesteś zaskoczony? Koty mają wąsy na przednich nogach i możliwe jest, że do dziś ich nie zauważyłeś. Jeśli nigdy wcześniej ich nie widziałeś, spójrz teraz na swojego kota: zauważysz, że są dokładnie, takie same jak brwi i broda. Wąsy na przednich nogach wyrastają z tyłu nóg wokół piątego palca.

Anatomia wąsów

Wszystkie wąsy czuciowe są znane pod technicznym pojęciem wibrysów. Wąsy umieszczone na łapach kota nazywane są wibrysami nadgarstkowymi.

Po pierwsze, należy uznać, że wąsy na przednich nogach i na pysku nie są zwykłymi włosami. Mieszki włosowe pod skórą odróżniają się od zwykłego futra kota zarówno pod względem budowy, jak i funkcji.

Wąsy kota

Są znacznie sztywniejsze w swojej budowie i są osadzone głębiej w ciele kota niż zwykłe futro. Szczególną cechą wąsów nóg jest to, że są wyjątkowo wrażliwe.

Są bardzo mocno unerwione i nawadniane przez krew. Z tego powodu nawet najdelikatniejszy kontakt z wąsami przesyła impulsy ze środowiska zewnętrznego do mózgu.

Czy wiadomo, dlaczego koty mają wąsy na przednich nogach?

Najpierw przypomnijmy sobie, czym są wąsy i do czego służą. Wąsy to grube włosy, które rosną w komórce sensorycznej, a ich główną funkcją jest wykrywanie ruchu. I są doskonałym narzędziem w tej dziedzinie.

 

Wąsy na pysku są tak wrażliwe, że wychwytują nawet najlżejsze prądy powietrza, działają jak radary. W ten sposób wąsy pomagają kotom polować, orientować się w przestrzeni i przewidywać ruchy.

No dobrze, ale koty mają także wąsy na łapach, oczywiście nie w celu orientacji w przestrzeni, ponieważ taką funkcję spełniają wąsy na pysku.

Wąsy na przednich nogach pomagają im obliczyć umiejscowienie swojej ofiary. Są więc ważne dla kotów, jeśli chodzi o łapanie i przetrzymywanie swoich „ofiar” w niewoli.

Niektóre badania wąsów nadgarstkowych sugerują ich funkcję w dostosowywaniu sztywności nóg. Pomagają dobrać odpowiednio krok w zależności od podłoża, na którym się znajduje kot. Ta funkcja zainteresowała naukowców do tego stopnia, że próbują naśladować ją w technologii poruszania się robotów.

Wąsy na nogach to dowody dzikiej przeszłości. Podczas gdy dzisiejsze koty domowe nie muszą polować na swoje pożywienie, wiele nadal robi to z wyboru.

Wibrysy nadgarstkowe, kluczowe elementy w szóstym zmyśle kotów

Należy pamiętać, że koty nie mają szczególnie ostrego krótkiego widzenia. To oznacza, że ​​gdy kot jest bardzo blisko czegoś, na przykład zdobyczy, nie jest w stanie zobaczyć jego małych ruchów.

Kot poluje na mysz
 

Oczywiście, w tych okolicznościach postrzeganie ofiary ma kolosalny wpływ na rezultat polowania. Sprawa rozważa się między udanym schwytaniem a głodnym powrotem do domu. Wąsy policzkowe pomagają jednak zrekompensować niedobory widzenia kotów.

Koty mają wąsy na przednich nogach, ponieważ ich potrzebują i nigdy nie należy ich obcinać

Inny błąd często popełniamy, gdy zakładamy, że wąsy na przednich nogach kotów należy przycinać. Niektóre koty, takie jak cornish rex, mają nawet kręcone wąsy na pysku, więc niektórzy właściciele mogą pomyśleć, że prostowanie ich za pomocą małego strzyżenia nie byłoby szkodliwe. To jest błąd!

Nigdy nie przycinaj wąsów kota. Koty bez dotykowych włosów stają się bardzo zdezorientowane i przerażone.

Krótko mówiąc, wąsy pozwalają kotom mierzyć i rozumieć otoczenie. Koty potrzebują swoich wąsów, nie powinniśmy ich zatem obcinać. Używają ich w taki sam sposób, w jaki ludzie używają receptorów dotykowych na czubkach palców, na przykład gdy poruszają się w ciemności.

Taki system ostrzega nas o potencjalnie bolesnych sytuacjach.

 
  • Ahl, A. S. (1986). The role of vibrissae in behavior: a status review. Veterinary research communications, 10(1), 245-268.
  • Nilsson, B. Y., & Skoglund, C. R. (1965). The tactile hairs on the cat’s foreleg. Acta Physiologica Scandinavica, 65(4), 364-369.
  • Helbig, T., Voges, D., Niederschuh, S., Schmidt, M., & Witte, H. (2014, July). Characterizing the Substrate Contact of Carpal Vibrissae of Rats during Locomotion. In Biomimetic and Biohybrid Systems: Third International Conference, Living Machines 2014, Milan, Italy, Proceedings (Vol. 8608, p. 399). Springer.
  • Schmidt, M., Witte, H., Zimmermann, K., Niederschuh, S., Helbig, T., Voges, D., … & Steigenberger, J. (2014, September). Technical, non-visual characterization of substrate contact using carpal vibrissae as a biological model: an overview. In Proceedings of the 58th International Scientific Colloquium.