Rasy kotów długowłosych - 5 najpiękniejszych

28 Styczeń, 2020
Musisz pamiętać o tym, że bardzo ważną kwestią jest regularne, częste i bardzo dokładne szczotkowanie Twojego zwierzęcia, jeśli jest on przedstawicielem dowolnej rasy kotów długowłosych. Zalecenie to wynika z tego, że jest to jedyna metoda pozwalająca uniknąć tworzenia się kołtunów i splątania jego sierści.
 

Koty to zwierzęta słynące z elegancji, wyrafinowania, sprawności fizycznej i tajemniczości. Możemy te cechy doskonale zaobserwować w ich sposobie chodzenia, osobowości i uderzająco pięknym wyglądzie. W naszym dzisiejszym artykule omówimy niektóre z najpiękniejszych odmian tych zwierząt. Naszym zdaniem wszystkie rasy kotów długowłosych zasługuje na takie miano, zatem zaprezentujemy dziś pięć najbardziej urodziwych z nich.

Tak, rasy kotów długowłosych bez wątpienia wymagają poświęcenia im więcej czasu w tym sensie, że muszą być regularnie szczotkowane. Niemniej jednak są one tak słodkie, że nie będziesz w stanie powstrzymać się od błyskawicznego zakochania się w nich już od pierwszego wejrzenia!

Zapraszamy zatem do lektury!

Rasy kotów długowłosych – przykłady najwspanialszej kociej urody

Musisz pamiętać o tym, że bardzo ważną kwestią jest regularne, częste i bardzo dokładne szczotkowanie Twojego zwierzęcia, jeśli jest on przedstawicielem dowolnej rasy kotów długowłosych. Zalecenie to wynika z tego, że jest to jedyna metoda pozwalająca uniknąć tworzenia się kołtunów i splątania jego sierści.

Aby upewnić się, że Twój kot nie ucieknie ani się nie zdenerwuje podczas tego, raczej niemiłego dla niego procesu, zalecamy Ci, abyś zaczął go do tego przyzwyczajać jak najwcześniej. Najlepiej gdy będzie wciąż jeszcze młodym kociątkiem.

Jeśli myślisz poważnie o adopcji kota i lubisz rasy kotów długowłosych z racji ich „majestatycznej” prezencji, musisz poznać kilka wspaniałych rad, naprawdę wartych rozważenia.

 

1. Angora turecka

Angora turecka jest jedną z najstarszych istniejących ras kotów. Zwierzęta te wywodzą się z regionu Ankary w środkowej Turcji. Ludzie nazywają potocznie wszystkie rasy kotów długowłosych „angorami”, ale jest to jednak poważny błąd rzeczowy.

Futro typowej angory tureckiej może mieć jeden z kilku kolorów. Są to umaszczenia niebieskie, czerwone (rude), brązowe, srebrne, beżowe, a nawet pręgowane.

Angora turecka

Jeśli chodzi o temperament, angory tureckie są inteligentnymi, aktywnymi, zwinnymi kotami, które uwielbiają miauczeć. Zazwyczaj są także bardzo związane ze swoimi właścicielami i podążają za nimi w domu krok w krok. Są to koty naprawdę czułe, zabawne i po prostu uwielbiają pieszczoty. Jednak potrzebują także trochę swobody i sporo miejsca, żeby się móc dobrze bawić.

2. Maine Coon

Maine Coon to przykład rasy kotów długowłosych, która ma naprawdę bardzo interesującą historię. W rzeczywistości są to zwierzęta będące potomkami sławnego kota rasy angory tureckiej. Historia pokazuje, że kiedy Maria Antonina uciekła z Francji, aby udać się do Stanów Zjednoczonych, zabrała ze sobą sześć angor na tę wyprawę.

 

Królowa nie zdołała zrealizować swojej misji, ale jej zwierzaki to zrobiły za nią. Dotarły do port w miejscowości Wiscasset w amerykańskim stanie Maine. Chłopak o nazwisku Tom Coon podjął się ich adopcji i tak powstała rasa o nazwie Maine Coon.

Koty tej charakterystycznej rasy mogą być w zasadzie dowolnego koloru. Futro na ich głowach jest krótkie , ale im bliżej ogonów, tym staje się dłuższe. Rasa ta ma tendencję do bycia leniwą, ale jednocześnie bardzo kochającą. Paradoksalnie kot Maine Coon lubi też spędzać czas na świeżym powietrzu (zwłaszcza na polowaniach). Zwierzęta te są także dobrze znane ze swojej skłonności do miauczenia.

3. Kot perski

Koty perskie o szerokim, płaskim pysku są prawdziwymi „arystokratami” w świecie tych czworonogów. Pierwsze zwierzęta tej rasy kotów długowłosych pochodziły z terenów Persji (obecnie Iran, stąd też wzięła się zresztą ich nazwa). Następnie ich popularność rozprzestrzeniła się na Włochy i Anglię.

Koty perskie mają grube, gęste, długie, jedwabiste w dotyku futro. Ich ogony są grube i mocno pokryte sierścią. Ich umaszczenie może być naprawdę różne, w szerokiej gamie kolorów. Koty perskie są dość masywnie zbudowane, ale także bardzo podatne na otyłość z racji skłonności do unikania aktywności fizycznej.

Zwierzęta te mają niezwykle przyjazną naturę, można je nawet określić mianem „wyluzowanych”. Wynika to między innymi z tego, że praktycznie rzecz biorąc nigdy nie musiały wykorzystywać swoich dzikich instynktów.

 

Mogą spać spokojnie przez wiele godzin. Zachowują się raczej wyniośle i chętnie prezentują swoje efektowne futro. Lubią też chwalić się swoim wyglądem prężąc dumnie ciało i ogon.

4. Ragdoll

Tym, co sprawia, że ​​ten przykład rasy kotów długowłosych jest naprawdę wyjątkowa, jest to, że zwierzę to może rozluźnić swoje mięśnie i w rezultacie sprawiać wrażenie szmacianej lalki (ang. ragdoll, stąd też wzięła się nazwa tej rasy).

Ragdoll

Ragdolle to zwierzęta będące krzyżówką kota syjamskiego, perskiego i birmańskiego. Nie mają one żadnych instynktów myśliwskich, obronnych ani nie mają pokusy do pełnienia roli „strażnika domowego ogniska”. W rzeczywistości bardzo niechętnie reagują nawet na wszelkie oznaki potencjalnego niebezpieczeństwa.

Ten przedstawiciel rasy kotów długowłosych, czyli ragdoll, nie mają w zwyczaju zbyt często miauczeć. Ich futro może być brązowe, szarawe, liliowe lub czekoladowo-brązowe. Na plus należy zapisać to, że w przeciwieństwie do innych kotów o długim owłosieniu ich futro potrzebuje tylko trochę uwagi, aby zapobiec zmatowieniu i splątaniu.

5. Kot balijski

Koty balijskie wywodzą się w prostej linii od kotów syjamskich i innych długowłosych ras kotów. Mają one mnóstwo jedwabistego futra pokrywającego ich ciało. Może mieć ono różne kolory. Do najpopularniejszych należą umaszczenie niebieskie, liliowe, szare, czekoladowo – brązowe, czerwone (rude) i wiele innych.

 

Pochodzące z USA i uznane za osobną rasę w latach 40. poprzedniego wieku koty balijskie cechują się smukłą, elegancką sylwetką. Są przy tym dość muskularne i mają średniej wielkości ciało. Mają głowę w kształcie klina, duże, spiczaste uszy i długie szyje, a także cienkie ogony i długie nogi.

Koty balijskie są bardzo lojalne, ale tylko wobec swojej ulubionej osoby. Zazwyczaj jest nią każdy, kto je karmi. Będą próbowały zwrócić na siebie Twoją uwagę poprzez różnego rodzaju zwariowane wybryki i niespodzianki. Doskonale dogadują się z dziećmi. Ich miauczenie jest miękkie i bardzo charakterystyczne.

Wśród kilku innych długowłosych ras kotów godnych także bliższego poznania wymienić warto między innymi takie przykłady, jak:

  • Kot himalajski
  • Norweski leśny
  • Kot burmski
  • Kot somalijski
  • oraz amerykański curl długowłosy

Autorem grafiki tytułowej jest Takashi Hososhima, została ona zamieszczona za zgodą autora.