Charty: poznaj pięć różnych ras chartów

14 sierpnia 2019
Cechują się różnym ubarwieniem i cechami fizycznymi, jednak jest coś, co wyróżnia wszystkie rasy chartów: lekkie ciało i długie łapy. Są one dzięki temu w stanie osiągnąć prędkości dochodzące do 50 km/h.

Wszyscy słyszeli o tej grupie psów, ale czy wiesz, że charty są różne i istnieje wiele poszczególnych ras? Kontynuuj czytanie tego artykułu, aby dowiedzieć się o najbardziej znanych rasach chartów.

Różne rasy chartów

Charty afgańskie

Ta rasa – przedstawiona na powyższym zdjęciu – jest jedną z najpiękniejszych ras chartów, ze względu na ich długą, gładką, jedwabistą sierść o błyszczącym, złotym kolorze. Chociaż ten chart może wydawać się rasą mało ruchliwą, wcale tak nie jest.

Tak, jak sugeruje jego nazwa, pies ten pochodzi z Afganistanu. Jest to bardzo stara rasa, zaliczana do psów pierwotnych. Charty te w największym pędzie są w stanie osiągnąć prędkość 60 km/h. Natomiast ze średnią prędkością około 20 km/h psy te mogą biegać prawie bez końca. Do niedawna (do początków XX wieku) znalezienie psów tej rasy było prawie niemożliwe, ponieważ starożytne cywilizacje uważały je za narodowy skarb.

W rzeczywistości wszystkie psy w Afganistanie były uważane za własność monarchy. Tak było do czasu przybycia brytyjskich kolonizatorów i sprowadzenia tej rasy do Anglii, skąd rozprzestrzeniła się po całej Europie i dalej na zachód aż do Ameryki.

Poczta Polska wyemitowała 3 lutego 1969 r. znaczek pocztowy przedstawiający głowę charta afgańskiego o nominale 60 gr, w serii Rasy psów.

Charty rosyjskie, borzoje

Chart rosyjski jest wysoki i szczupłej budowy. Jest to być może najbardziej elegancki pies ze wszystkich ras chartów. Ta rasa jest również nazywana borzoj i przez lata były to ulubione psy carów i rosyjskiej szlachty. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale psy te były używane do polowania na wilki.

Chart rosyjski na śniegu, charty i ich rasy

Oprócz wilków charty te polowały również na zające. To powinno podsunąć Ci dobre wyobrażenie o tym, jak szybkie są te psy. Jednak pomimo wszystkich tych umiejętności, cechą najbardziej podziwianą przez monarchów było ich piękno. Dlatego to właśnie te psy spośród wszystkich ras chartów stały się mieszkańcami ich pałaców.

Eksperci spekulują, że rasa ta pochodzi od skrzyżowania chartów arabskich, ponieważ ich płaszcz nadaje się do zamieszkiwania najzimniejszych klimatów. Popularność tej rasy w Polsce jest dość znaczna.

Charty afrykańskie, azawakh

Chart azawakh pochodzi z afrykańskich pustyń. Uważa się, że psy te zostały wyhodowane przez koczownicze plemię Tuaregów. Ludzie używają tych psów do polowania na króliki i zające, dzięki temu, że mogą osiągać prędkości do 40 km/h.

Chart afrykański na plaży

W przeciwieństwie do innych ras chartów, ten pies jest wyższy niż wynosi jego długość. Ponieważ ta rasa jest symbolem plemienia i z powodu popularności innych ras, a także podobieństwa do chartów afgańskich, psy te nie były sprzedawane ani eksportowane aż do lat 70-tych XX wieku.

Ich eksport nastąpił tylko za sprawą myśliwego, który uratował plemię przed atakiem słonia. W prezencie koczownicy sprezentowali mu parę tych psów.

Charty szkockie

Na pierwszy rzut oka rasa ta nie przypomina charta. Posiada jednak tak charakterystyczne dla tej grupy psów długie nogi i smukłe ciało. Przez lata myśliwi w Szkocji używali tego psa podczas polowania na jelenie i dziki. Ta rasa była bowiem do tego idealna, nie tylko dzięki ich szybkości, ale także ze względu na siłę.

Chart szkocki na tle drzew

Pochodzenie tej rasy jest nieznane. Niektórzy uważają, że do Szkocji przewieźli je Fenicjanie, podczas gdy inni przypisują ten czyn Celtom.

Długa sierść tej rasy chroni psy przed chłodem szkockich zim. Co ciekawe, pies ten nie ma długiej sierści na dolnych partiach nóg. Są one bezwłose, jak nogi owcy. Chart szkocki był jedną z ras, która przyczyniła się do odzyskania wilczarza irlandzkiego pod koniec XIX wieku.

Charty Bandżara

Jest to jedna z mniej znanych ras chartów. Pochodzi od ludu Bandżara w Indiach. Niektórzy sądzą, że tego psa nie należy nawet uważać za odmienną rasę.

Chart badżara wśród traw, najbardziej znane charty

Jednak jego długie, wysokie i smukłe ciało nie pozostawia wątpliwości, że jest to chart. Wiele osób kwestionuje jego pochodzenie ze względu na rysy twarzy, które wskazują, że został on skrzyżowany z inną rasą. Bez względu jednak na pochodzenie, szybkość i umiejętności tej rasy sprawiły, że zaliczamy go do najbardziej znanych ras chartów.