Kot rosyjski niebieski - opis i pielęgnacja

 

Jako jedna z najbardziej znanych i podziwianych ras kotów na świecie, kot rosyjski niebieski szybko wkrada się w nasze serca. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to kot niezwykle piękny, posiadający czarującą osobowość.

Dowiedz się więcej na temat tej rasy kotów i przekonaj się, że niesamowita popularność, jaką cieszy się kot rosyjski niebieski jest całkowicie uzasadniona.

Kot rosyjski niebieski – pochodzenie

Wiemy, że koty te pochodzą z okręgu archangielskiego w północnej Rosji (stąd też wywodzi się ich inna nazwa – kot archangielski). Szczegóły dotyczące powstania tej rasy nie są jednak do końca znane.

Eksperci i badacze uznają, że jest to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów znanych współcześnie.

W związku z brakiem dowodów i dokumentacji, większość z informacji, które znamy obecnie na temat pochodzenia tej przepięknej rasy kotów domowych jest czystą teorią.

kot rosyjski niebieski na podłodze

Niektórzy uważają, że kot rosyjski niebieski wywodzi się od kotów, które służyły jako towarzysze rosyjskich carów. Niektórzy snują historie na temat szeroko zakrojonych polowań na te koty ze względu na ich piękne, jedwabiste futro. Miało być one wykorzystywane do ozdoby kołnierzy i rękawów płaszczy.

Jedyną pewną rzeczą na temat kotów rosyjskich niebieskich jest fakt, że po raz pierwszy opuściły one Rosję w roku 1860. Zostały przewiezione na statku kupieckim do Anglii, gdzie niemalże natychmiast zyskały dużą popularność wśród angielskiej arystokracji.

 

Obecnie, dzięki przeszłości owianej tajemnicą oraz przez fakt, że ich historia przeplata się z dworami carskimi w Rosji i arystokracją angielską, kot rosyjski niebieski należy do jednej z najczęściej wystawianych ras we wszelkich kocich konkursach piękności.

Ogólna charakterystyka

Koty rosyjskie niebieskie różnią się od innych ras kotów przede wszystkim ze względu na ich unikalne futro. Jest ono niebiesko-szare z lekkim srebrnym połyskiem, krótkie i gęste.

Mimo że nie jest to zbyt powszechne, to niektóre z kotów mają nieco dłuższe włosie. Posiadają one podszerstek, który tworzy podwójne futro i nadaje mu specjalnej miękkości. Krótko mówiąc, głaskanie tego kota jest niezwykle przyjemne zarówno dla pupila, jak i właściciela.

Kolejną cechą charakterystyczną tej rasy kotów są ich piękne, zielone oczy w kształcie migdałów. Ich mordka ma idealnie wyważone cechy, o pięknych rysach, z krótkim pyskiem i wydatnymi wąsami.

Ich usta wznoszą się nieco w kącikach, jakby zawsze w półuśmiechu. Kot rosyjski niebieski ma długie postawione uszy.

Jest to kot średnich rozmiarów. Samce ważą między 3,5 i 5 kg, a samice między 2,5 i 4 kg. Ich ciało jest smukłe, ale są to koty o solidnej, mocnej budowie.

 

Kot rosyjski niebieski jako zwierzę domowe

Innym powodem, dla którego kot ten cieszy się olbrzymią popularnością jest jego słodka, przyjazna, czuła osobowość, a także niezwykła inteligencja. Koty rosyjskie niebieskie uwielbiają pieszczoty, dlatego jako właściciel powinieneś jak najczęściej czerpać przyjemność z głaskania swojego pupila.

Koty te są skore do zabawy. Poza tym świetnie integrują się z dziećmi, innymi kotami, a nawet psami. Jak wszystkie inne koty, również archangielskie podchodzą do obcych z lekką rezerwą.

Koty rosyjskie niebieskie szybko dostosowują się do zasad panujących w domu. Potrafią one dobitnie wyrażać swoje uczucia i są lojalne wobec swojej rodziny.

Inną stroną ich osobowości jest również fakt, że pomimo przywiązania do członków rodziny i czerpania radości z jej towarzystwa, koty te równie dobrze znoszą samotność.

Śpiące kocię kota rosyjskiego niebieskiego

Są jednak dwie rzeczy, których kot rosyjski niebieski nie toleruje: zmiany porządku dnia i brak higieny. Są to zwierzęta ściśle przestrzegające swojej rutyny i bywają niezwykle uparte, jeśli chodzi o postępowanie zgodnie z dawno ustalonym porządkiem dnia. Koty te jadają o tej samej porze i lubią wędrować po domu i okolicy.

Każda zmiana ich codziennej rutyny mocno je irytuje. Najtrudniejszą rzeczą okazuje się dla nich przeprowadzka. Dlatego też rasa ta nie jest przeznaczona dla rodzin, które żyją na walizkach.

 

Jeśli chodzi o pielęgnację i higienę, koty rosyjskie niebieskie są niezwykle kapryśne, jeśli chodzi o czyszczenie ich kuwety. Właściciele muszą czyścić ją codziennie. W przeciwnym wypadku, na znak protestu, zaczną one oddawać mocz wokół kuwety.

Zdrowie i opieka

Dzięki swojemu „czystemu” pochodzeniu (rasa naturalna, nie krzyżowana), koty rosyjskie niebieskie są jedną z najzdrowszych ras. Nie odnotowuje się żadnych problemów genetycznych, nie są one również skłonne do żadnych konkretnych chorób.

Długość życia kotów tej rasy, w porównaniu z kotami innych ras, jest całkiem duża. Często żyją one bowiem ponad 15 lat.

Jednocześnie porównując je do innych ras, koty te gubią znacznie mniej włosów. Nie wymagają one także żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Osoby, które chcą zupełnie wyeliminować obecność kocich kłaczków w różnych częściach domu, powinny tylko wyczesać swojego pupila nie częściej niż raz na tydzień.