Największe rasy kotów - poznaj 5 z nich

26 Listopad, 2019
Jeśli chodzi o największe koty, uwagę przykuwa fakt, że niektóre urodziły się z krzyżówki kotów domowych i dzikich. Jeśli myślisz o przyjęciu jednego z nich do swojego domu, musisz wziąć pod uwagę jego wymagania dotyczące przestrzeni i pożywienia.
 

Jednym z powodów, dla których wiele osób wybiera kota jako zwierzę domowe, jest jego rozmiar, który pasuje praktycznie do każdego domu. Istnieją jednak ogromne rasy w porównaniu z innymi. W tym artykule pokażemy, jakie są największe rasy kotów.

Poznaj największe rasy kotów, może któraś z nich przypadnie Ci do gustu.

Jakie są największe rasy kotów?

Wśród kilkudziesięciu ras, które możemy znaleźć na całym świecie, niektóre charakteryzują się dużym rozmiarem. Największe koty należą do nich:

1. Największe rasy kotów – Maine Coon

Przy wadze 11 kilogramów i długości 70 centymetrów (dorosłe samce) kot ten zdecydowanie reprezentuje największe rasy kotów. Maine Coon pojawił się po skrzyżowaniu domowych i dzikich kotów w Stanach Zjednoczonych. Mimo olbrzymich rozmiarów, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Chociaż Maine Coon – zdjęcie, które otwiera ten artykuł – jest ogromny, jego temperament jest podobny do temperamentu innych ras. Można nawet powiedzieć, że jest bardziej przyjazny i czuły niż reszta. Bardzo lubi się bawić i ma zdolność miauczenia w różnych tonacjach. Jeśli chodzi o futro, najczęstsze ma sierść brązowo-białą i pręgowaną, chociaż występują też kolory czarne, szare, pomarańczowe i czerwonawe.

2. Savannah

Jest to kolejny z największych kotów, jakie istnieją. Savannah słynie również ze swojego futra podobnego do futra lamparta. Rasa powstała po krzyżówce kota domowego z dzikim, rasy Serval, pochodzącej z Afryki.

Savannah
 

Chociaż savannah może ważyć około 11 kilogramów, jego wygląd wydaje się bardziej wysmuklony ze względu na długość ciała. Ponadto charakteryzuje się długimi nogami i ogonem. Jedną z ciekawostek tej rasy jest to, że jej charakter jest bardzo łagodny i czuły.

3. Największe rasy kotów – Ragdoll

Jest nie tylko jednym z najładniejszych kotów wyglądających, jak pluszowa maskotka. Należy także należy do największych kotów na świecie. Dorosły samiec może ważyć nawet dziewięć kilogramów i mierzyć około 90 centymetrów. Samice natomiast nie przekraczają siedmiu kilogramów i 60 centymetrów.

Radgoll

Ragdoll – co w języku angielskim oznacza „szmacianą lalkę” – pojawił się po przejściu kilku krzyżówek ras, w tym syjamskiej, perskiej i birmańskiej. Jest bardzo spokojnym, potulnym i inteligentnym kotem. Jego futro jest przeważnie białe i bardzo obfite i puszyste.

Co ciekawe, kiedy przebywa u Ciebie na rękach, relaksuje się tak bardzo, że wydaje się, że został „rozbrojony”. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa.

4. Turecki van

Jest to rzadka rasa poza strefą, w której została stworzona, czyli w okolicach jeziora Wan, w Turcji (stąd wzięła się jego nazwa). Jedną z jego głównych cech charakterystycznych jest jego futro. Składa się ono z kilku warstw, które są odporne na zimno, jakie panuje w wysokich górach, gdzie narodziła się ta rasa. Pomimo tego, że jest grube, jest również dość miękkie, nieco podobne do skóry królika.

 
Największe rasy kotów

Turecki kot Van może ważyć około siedmiu kilogramów i mierzyć do metra długości między pyskiem a końcem ogona. Jest silny i muskularny, ma krótką szyję, a tylne nogi dłuższe niż przednie. Jest dość temperamentny, ciekawy, aktywny i bez problemu może mieszkać z innymi kotami, o ile jest liderem.

Potrzebuje również bezwarunkowego poświęcenia, ponieważ nie lubi pozostawać sam w domu.

5. Kot Norweski Leśny

Nosząc tak charakterystyczną nazwę Norweski kot leśny to kolejny przedstawiciel największych kotów, jaki istnieje: samce osiągają wagę 9 kg. Ponieważ ma długą sierść, wydaje się jeszcze większy. Jego piękny płaszcz może różnić się kolorami, ale w swoim składzie zawsze ma trochę bieli.

Największe rasy kotów

Norweski kot leśny pochodzi ze Skandynawii, choć stał się bardzo popularnym zwierzakiem w całej Europie. Jeśli chodzi o jego zachowanie, ta rasa jest bardzo aktywna, kiedy przebywa na zewnątrz – uwielbia wspinać się na drzewa. Natomiast w pomieszczeniu zachowuje się zaskakująco cicho. Charakteryzuje się również dużą ciekawością, inteligencją i serdecznością.

 

Jeśli chcesz adoptować jednego z największych kotów z tej listy, zalecamy uwzględnienie jego wymagań dotyczących przestrzeni i sposobu karmienia.