Pchły u królika – jak je zwalczyć?

2 maja 2019
Pierwszą oznaką, że królik nabawił się pcheł, jest nadmierne drapanie się zwierzęcia. Wówczas należy niezwłocznie przejrzeć futerko naszego pupila, by upewnić się, czy nie ukrywają się w nim pasożyty.

Królik, podobnie jak pies czy kot, jest jednym z naszych ulubionych zwierzaków domowych. Ponieważ posiada gęste futerko, pchły u królika to żaden powód do niepokoju. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ten fakt ignorować – należy się ich pozbyć, i to jak najszybciej!

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na to, jak wytępić pchły u królika, a także odnośnie tego, jak prawidłowo dbać o futerko swojego pupila.

Jak wykryć pchły u królika?

Jeśli twój królik bez przerwy się drapie, bezzwłocznie powinieneś odkryć przyczynę takiego zachowania. W większości przypadków oznacza to jednak, że w futerku twojego przyjaciela zagnieździły się pchły.

Chociaż generalnie kojarzymy te pasożyty z psami i kotami, bardzo często występują one również u królików i inny małych, domowych futrzaków.

Pierwszy krok to dokładne oględziny sierści zwierzęcia i znajdującej się pod nią skóry. Jeśli zauważysz brązowe plamki, to najprawdopodobniej są to odchody pasożytów. Później dobrze przyjrzyj się, czy między włosami skaczą maleńkie pchełki. Zwykle lubią one gnieździć się za uszami i w okolicach nosa królika.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na kleszcze i pchły

Pchły u królika – jak się ich pozbyć?

Pchły są bardzo irytujące dla naszych domowych zwierzątek – odżywiają się ich krwią, a zatem dotkliwie je kąsają, powodując jednocześnie ból i podrażnienie skóry. Stąd też reaguj zaraz, gdy tylko wykryjesz pchły u królika. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak należy postępować.Królik na badaniu u weterynarza

1. Stosuj specjalny grzebień przeciw pchłom

Jeśli pchły dopiero co się zadomowiły w futerku twojego królika i póki co jest ich niewiele, z łatwością pozbędziesz się ich dokładnie wyczesując sierść.

W tym celu zaopatrz się w specjalny grzebień przeciw pchłom, który można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Skutecznie wyłapuje on zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja.

Aby proces zwalczania pcheł u królika był rzeczywiście skuteczny, zaleca się zanurzyć grzebień w ciepłej wodzie z mydłem lub alkoholu po każdym wysunięciu go z futra zwierzęcia. Przeczesuj sierść w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów.

2. Środki na pchły u królika

Kiedy pcheł jest tak dużo, że nie można ich wytępić poprzez wyczesywanie, warto zabrać królika do weterynarza. Wskaże on odpowiednie dla twojego pupila leczenie.

Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych produktów, które stosuje się do tępienie pasożytów. Zazwyczaj smaruje się nimi szyję zwierzęcia, gdyż jest to miejsce, którego nie potrafi ono wylizać – a zatem bezpieczne. Tak samo z resztą postępuje się w przypadku psów i kotów.

<Jeśli masz w domu więcej niż jednego królika, bardzo ważne, abyś na czas stosowania środków przeciw pchłom rozdzielił zwierzęta. W ten sposób unikniesz potencjalnego zatrucia któregoś z nich poprzez wylizanie chemikaliów z sierści towarzysza. Pamiętaj, że tego typu produkty są bardzo silne i zawierają toksyczne składniki, które mogą poważnie zaszkodzić twojemu zwierzakowi.

3. Pudry i aerozole

Kiedy pojawią się pchły u królika, staraj się unikać stosowania pudrów i środków w aerozolu. Chociaż czasami przepisują je sami weterynarze, bardzo często wywołują one alergie i podrażnienia skóry zwierząt. Zdarza się też, że lekarz aplikuje produkt, aby upewnić się, że nie zagrozi zdrowiu królika.

Przeczytaj również: Królik – czy jest dobrym zwierzakiem domowym?

4. Higiena a pchły u królika

Zachowanie odpowiedniej higieny to przede wszystkim podstawowy środek zaradczy, jeśli chodzi o ochronę zwierząt domowych przed pasożytami. Jeśli masz więcej futrzanych pupili w domu, musisz szczególnie zadbać o porządek i zdrowie wszystkich domowników. Pchły bowiem z łatwością przenoszą się z osobnika na osobnika.

Ponadto regularnie czyść dywany, materace, pościele, koce, poduszki i wszystkie inne miejsca, w których mogą zadomowić się nieproszeni goście.

Istnieją specjalne spray’e, które natychmiastowo eliminują pchły, a także odstraszają je i zapobiegają ich gnieżdżeniu się w domu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż zwierzak może przypadkowo zlizać zastosowany środek i w konsekwencji poważnie zachorować. A w niektórych przypadkach nawet umrzeć.

Królik u weterynarza

Zaleca się, by w dzień „porządków” wyciągnąć zwierzę na zewnątrz i pozwolić mu wrócić do domu dopiero wówczas, gdy ryzyko intoksykacji zostanie wyeliminowane.

Pod żadnym pozorem nie należy stosować domowych środków przeciw pchłom na sierść królika ani żadnego innego domowego futrzaka. Tego typu środki zawierają zupełnie inną kompozycję niż produkty przeznaczone specjalnie dla zwierząt. Co więcej, są one wysoce toksyczne i mogą doprowadzić nawet do śmierci twojego pupila.

Nie zaleca się też stosowania obroży przeciw pchłom. Nie tylko jest ona niewygodna dla królika, ale także jest ona nasączona toksycznymi substancjami, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie zwierzęcia.

Na zakończenie

Podsumowując, najlepszym sposobem na pchły u królika jest prewencja. Warto wyczesywać zwierzę przynajmniej raz w tygodniu przy użyciu specjalnego grzebienia. W ten sposób wyłapiemy pierwsze pasożyty, które zagnieździły się w jego sierści, a także zapobiegniemy ich namnażaniu się.

García, L., & Suárez, Y. (2010). Caracterización y control de especies de pulgas de importancia veterinaria para la salud animal y pública. Redvet.