Kułan azjatycki - czy wiesz, co to za zwierzę?

08 Kwiecień, 2020
Kułan azjatycki zagrożony jest wyginięciem.
 

Kułan azjatycki dowodzi, że nasze osły wciąż mają krewnych na wolności. Podobnie jak osioł domowy, zwierzę to jest większe i jest o wiele bardziej charakterne. Gatunek ten był z nami przez całą historię ludzkości i odgrywał kluczową rolę w każdym zakątku naszej planety.

Dowiedz się więcej o kułanie azjatyckim

Istoty te znane są również pod nazwą onagery. Podobne są do osłów afrykańskich, ale mają mniejsze uszy i nie mają pasów. Ponadto zazwyczaj są koloru rdzawego, chociaż występują również inne wariacje kolorystyczne.

Pomimo swojej reputacji biegają bardzo szybko, nawet do 71 kilometrów na godzinę. Podobnie jak osły, ich mocną stroną jest ich wytrzymałość na pustyni.

onagery

Pustynia jest naturalnym ekosystemem tych imponujących zwierząt. W rzeczywistości są w stanie maszerować bez wody przez długi czas, lecz nie tak długo jak wielbłądy.

Kułan azjatycki – zachowanie

Stado onagerów zazwyczaj składa się z 12 zwierząt, a samiec jest przywódcą haremu. Większość tej grupy stanowią samice, a reszta samców się nie rozmnaża.

kułan azjatycki na wolności
 

Tylko dwa gatunki zwierząt polują na kułana azjatyckiego: ludzie i wilki. Ludzie są ich głównym zagrożeniem, ponieważ polują na nie ze względu na ich przydatność jako zwierząt domowych.

Chociaż osły te są uważane za dzikie, ludzie, którzy mieszkają na tym obszarze, oswoili je. W rzeczywistości robią to od tysięcy lat. Jest to podobne do sokolnictwa (udomowienia dzikich ptaków), które jest również typowe dla stepów azjatyckich.

Zagrożony wyginięciem kułan azjatycki

W odległej przeszłości zwierzę to głównie zamieszkiwało Azję. Jednak dziś wiele podgatunków osła jest zagrożonych wyginięciem. Gatunek znany jako kułan turkmeński jest najbardziej zagrożony. Ten kazachski podgatunek praktycznie zniknął. Tylko trzy procent zwierząt przeżywa i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyginą.

W Kazachstanie pozostało tylko 4000 osłów. Większość z nich znajduje się w parku narodowym „Ałtynemel”. Obecnie grupa ekologów chce przenieść je na obszar trawiasty o rozmiarze Francji. Niektóre zwierzęta zostały już przeniesione na nowy teren i ekolodzy mają nadzieję, że będą miały tam większą szansę na przeżycie.

Istnieje wiele podgatunków osłów, takich jak kułan perski z Iranu lub kułan indyjski. Niektóre podgatunki, jak kułan syryjski, całkowicie już zniknęły. Ostatni kułan syryjski mieszkał w wiedeńskim zoo, gdzie też umarł w XX wieku, a jego podgatunek wyginął wraz z nim.

Z tego powodu obrońcy przyrody chcą pomóc tym nieobjętym ochroną gatunkom koniowatych. Ochrona tych zwierząt nie przyciąga zbyt wiele uwagi ludzi, mimo że powinna być równie ważna, co ochrona innych gatunków zwierząt.