Czym odżywia się pijawka T. rex?

24 Marzec, 2020
Tyrannobdella rex (pijawka T. rex) ma bardzo charakterystyczne cechy w stosunku do reszty członków swojej rodziny - jej zęby są pięciokrotnie większe niż w przypadku innych pijawek.
 

Nieco ponad 10 lat temu eksperci odkryli w Peru nowy gatunek pijawki: była to pijawka T. rex. Zwierzę, które znalazło się w nosie dziewięcioletniej dziewczynki, otrzymało naukową nazwę Tyrannobdella rex.

Odkrycie było zaskakujące, ponieważ pijawka mierząca prawie 5 centymetrów miała pojedynczą szczękę z ogromnymi zębami. I różniła się od wszystkich innych gatunków ze swojego rodzaju.

Naukowcy znaleźli coś podobnego lata wcześniej w nosach innych dzieci z tego samego kraju. Jednak nie zwrócili na to uwagi. Ale potem, po przeprowadzeniu dochodzenia, odkryto, że zarówno dziewczynka, jak i pozostałe dzieci, kąpały się w tych samych wodach Amazonki.

Od tego czasu znaleziono inne okazy w odległych obszarach lasów tropikalnych Amazonii. Ta interesująca pijawka z zębami przyciągnęła teraz uwagę wielu naukowców. Dowiemy się o tym wszystkiego!

Niestety, gatunek ten stał się dość niesławny i często sama jego nazwa wywołuje obrzydzenie. Czy zła reputacja tej pijawki jest uzasadniona?

Dlaczego nazywana jest pijawką T. rex (tyrannobdella rex)?

Gatunek T. rex jest królem wszystkich pijawek, ponieważ jego nazwa dosłownie oznacza „króla pijawek tyranów”. Gatunek, z którego powstał, najprawdopodobniej współistniał z dinozaurami. Twierdzi się, że zwierzęta te dzieliły to samo środowisko ponad 200 milionów lat temu.

pijwka t. rex żywienie
 

Istnieją jeszcze cztery gatunki o tej samej skróconej formie T. rex: dwie skamieliny z okresu miocenu (chrząszcz i ślimak), mrówka żyjąca w Malezji oraz oczywiście, słynny dinozaur z okresu kredy.

Charakterystyka pijawki T. rex

Pijawka ta jest mniejsza od małego palca u dłoni. Jednak jej szczęka i zęby są pięciokrotnie większe niż u jakiejkolwiek innej pijawki. T. rex należy do grupy pijawek z rodziny Praobdellidae.

Oprócz lasów tropikalnych Amazonii, członkowie tej rodziny żyją głównie w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Meksyku.

Pijawka ta nie jest zbyt popularna i uważana jest za raczej obrzydliwą, choć w rzeczywistości te pijawki żyły tu na długo przed pojawieniem się ludzi. Jest prawdopodobne, że z punktu widzenia równowagi w królestwie zwierząt, pijawka T. rex ma ważną misję do spełnienia.

Czym żywi się pijawka T. rex?

Chociaż naukowcy nie uzgodnili jeszcze, co jest głównym źródłem pożywienia dla pijawki T. rex, istnieje wiele teorii. Podobnie jak wiele innych gatunków pijawek, T. rex jest krwiopijcą. Tak więc jej ulubionym pożywieniem jest krew innych zwierząt.

Preferowanym źródłem białka dla pijawki T. rex wydają się ssaki morskie. Pijawki wpijają się w nos i pyski tych ssaków, i pozostają tam przez tygodnie, wysysając krew. Po tym okresie wyruszają na poszukiwanie następnej ofiary. Nie martw się, nie wysysają całej krwi swojej ofiary!

pijawka tyrannobdella rex przykład

Zachowanie pijawki T. Rex podczas karmienia, podobnie jak całej rodziny Praobdellidae, zagraża zdrowiu ludzi w różnych regionach planety.

 

Przodkowie i krewni pijawki T. rex

Pojawienie się pijawki T. rex było wielkim wyzwaniem dla naukowców. Ostrożnie i w całości musieli sprawdzić jej filogenezę i porównali ją z innymi rodzinami pijawek.

Ze względu na morfologię i DNA pijawka T. rex, uznawana jest za kuzynkę innej, żyjącej w Meksyku pijawki, która skrywa się w pysku bydła: Hirudinaria granulosa.

Jest także krewnym Pintobdella chiapasensis, kolejnej pijawki zamieszkującej Meksyk, a zwłaszcza Chiapas. Ta pijawka żywi się zwykle tapirami, ale atakuje także bydło.

Istnieją również inne gatunki pijawek, które mają bliskie powiązania z pijawką T. rex, np. Dinobdella ferox, pochodząca z Indii i Tajwanu. Ta pijawka jest dobrze znana ludziom, którzy obawiają się jej ze względu na to, że często żywi się błonami śluzowymi ludzi.

Jest bardzo prawdopodobne, że przed podziałem kontynentalnym istniał wspólny przodek wszystkich tych pijawek. Mamy tu na myśli superkontynent znany jako Pangea. To by tłumaczyło ich rozmieszczenie na wielu odległych terytoriach.