Czym charakteryzuje się renomowany hodowca

7 marca 2019
Dobrzy hodowcy nie próbują się wzbogacić kosztem suki. Zachowują odpowiednie standardy hodowlane z miłości do tego, co robią.

Od wielu lat na całym świecie można znaleźć wielu hodowców. Wiele osób uważa, że adopcja jest najlepszym sposobem na przygarnięcie zwierzęcia, jednak dzisiaj porozmawiamy o tym, czym charakteryzuje się renomowany hodowca na wypadek, gdybyś zdecydował na kupno rasowego psa.

Czym charakteryzuje się renomowany hodowca: Misja

Hodowca to ktoś, kto poświęcony jest rozwojowi jednego, konkretnego gatunku. Niektórzy ludzie rozmnażają konie, psy, koty, różnego rodzaju ptaki, a nawet ryby. Wykorzystują swoją intuicję, wiedzą oraz cechy fizyczne zwierzęcia, które rozmnażają.

Zazwyczaj, hodowle znajdują się w miejscach o wysokich standardach higieny. Są to również miejsca, w których zwierzęta mają zagwarantowane bezpieczeństwo oraz opiekę zdrowotną. W pobliżu powinien się znajdować gabinet weterynarza, który w każdej chwili może przyjść zwierzętom z pomocą,

szczenięta owczarka

Psy, które są rozmnażane przez hodowcę, powinny być całkowicie zdrowie i powinny mieć najbardziej charakterystyczne cechy rasy. Nigdy nie rozmnaża się psów, które mają widoczne wady lub zaburzenia zachowania.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, hodowca nie krzyżuje zwierząt przez cały czas. Podczas sezonu godowego hodowcy muszą pamiętać o wielu aspektach. Biorą pod uwagę to, jak długo śpi samica, a nawet to, jak wyglądają jej relacje z samce.

Nie prowadzą hodowli, aby się wzbogacić

Wielu hodowców wykonuje swoją pracę z miłości do konkretnej rasy. Dlatego wkładają tyle wysiłku w opiekę nad zwierzętami i są z tego dumni. Jednakże istnieją również ludzie, którzy traktują zwierzęta, jak zabawki. Zanim więc kupisz psa poszukaj informacji o hodowli i upewnij się, że zwierzę jest zdrowe.

renomowany hodowca psy

Pamiętaj, że renomowany hodowca, oprócz zwierzęcia, musi dać Ci rodowód, w którym określone będą rasa, waga, stan zdrowia zwierzęcia i w niektórych przypadkach, przewidywania dotyczące zachowania i rozwoju psa.

Nie każdy może zostać hodowcą

Ludzie, którzy prowadzą hodowle, posiadają specjalistyczną wiedzą, jeśli chodzi o konkretną rasę. Doskonale znają jej cechy oraz mocne i słabe strony. Chcą oczywiście zarabiać na swojej hodowli, ale główną motywacją jest miłość do psów.

Hodowle nie są jednak pozostawione same sobie, nadzorowane są przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Federacja wyznacza wytyczne klasyfikacji psów, które wykorzystywane są przez organizacje w różnych krajach. W naszym kraju, pieczę nad hodowlami stanowi Związek Kynologiczny w Polsce.

szczenięta boksera

Hodowca musi posiadać wiedzę na temat psychiki rasy, z którą pracuje, musi też znać jej historię, często występujące problemy zdrowotne i behawioralne. Musi także posiadać zdolności przywódcze. Nie chodzi jedynie o kontrolę nad samymi psami, ale też o wybranie, jak najlepszego miejsca do rozmnażania.

Dobry, renomowany hodowca musi też być w stanie wybrać najspokojniejsze okazy oraz znaleźć pracowników, którzy najlepiej nadają się do pomocy w opiece nad zdrowiem zwierząt. Ich praca obejmuje również nauczenie pracowników tego, jak należy tresować i opiekować się zwierzętami.

Jak wygląda okres godów dla hodowcy

Gdy samice są w ruiniektóre z nich zaburzają dobre zachowanie grupyW związku z tym są odseparowywane od samców, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. Hodowca musi zagwarantować odpowiednie warunki, aby okres godów przebiegł pomyślnie.

labrador retrievery

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna jasno określa, jak ma wyglądać przebieg godów:

  • Należy ustanowić odpowiednie warunki do krycia.
  • Jeżeli krycie odbywa się z dala od miejsca hodowli, należy przygotować to miejsce i upewnić się, że jest ono bezpieczne i czyste.
  • Jeśli samica spowoduje jakiekolwiek szkody, hodowca odpowiedzialny jest za pokrycie kosztów. Musi też zadbać o jej transport.
  • Tylko jeden reproduktor może pokryć samicę. Jeśli nie chce tego zrobić, inny samiec nie może go zastąpić, chyba że właściciele doszli wcześniej do porozumienia.
  • Jeśli chodzi o szczenięta, właściciel reproduktora nie ma żadnych praw do szczeniąt, nie trzeba tego wcześniej uzgadniać.
  • Jeżeli krycie nie zakończy się sukcesem, właścicielowi reproduktora przysługuje prawo do odszkodowania lub do wyboru kolejnej daty krycia, za darmo.

Na stronie Royal Canin można znaleźć listę różnych hodowli, które spełniają wszystkie warunki stawiane przez Związek Kynologiczny. Warto tam zajrzeć, jeśli planuje się zakup rasowego szczenięcia.