Rasy kotów krótkowłosych - 8 najpiękniejszych przykładów

25 Maj, 2019
Specjaliści wyróżniają około 25 ras kotów o krótkich włosach. W naszym artykule zestawiliśmy osiem przykładów najbardziej według nas interesujących pod względem urody i charakteru. Poznaj je!
 

Szukasz idealnego zwierzaka do adopcji? Czy chcesz mieć towarzysza codziennego życia, który nie wymaga zbytniej uwagi ani też intensywnej pielęgnacji? Jeśli tak, to rasy kotów krótkowłosych są zdecydowanie jedną z najciekawszych opcji do rozważenia.

Ze względu na silne poczucie niezależności koty są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy często przebywają poza domem. Podobnie niektóre rasy kotów krótkowłosych, które nie wymagają zbyt szczegółowej i absorbującej pielęgnacji, ani też opieki, mogą być najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju ludzi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kotach cechujących się krótkim owłosieniem, nasz dzisiejszy artykuł jest w sam raz dla Ciebie!

Jakie są najciekawsze rasy kotów krótkowłosych?

Specjaliści wyróżniają około 25 ras kotów o krótkich włosach. Do najbardziej interesujących pod względem urody i charakteru zaliczają się między innymi:

1. Rosyjski niebieski

Biorąc pod uwagę wszystkie rasy kotów krótkowłosych, to właśnie rosyjski niebieski wyróżnia się doskonałą inteligencją i czułą naturą. Ogólnie rzecz biorąc jest rasa średniej wielkości, która ma podwójną warstwę krótkiego futra o srebrzystym zabarwieniu.

Te koty uwielbiają przytulanie się do ludzi. Mają długie uszy, wystające wąsy i nie zwracają z układu pokarmowego kul splątanego futra. Rosyjski niebieski jest jedną z najstarszych ras kotów. Pochodzi z północnej Rosji.

2. Bengalski

Ten hybrydowy przedstawiciel rasy kotów krótkowłosych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W pewnym uproszczeniu kot bengalski jest krzyżówką kota domowego i lamparta.

 

Umaszczenie tego zwierzęcia przypomina z wyglądu młode żyjącego na wolności lamparta, głównie z racji jego charakterystycznego pręgowanego futra. Kot bengalski jest silnym i muskularnym kotem o grubym ogonie, małych uszach i krótkim, gęstym i miękkim futrze.

Zwierzęta te są świetnymi pływakami, co jest dość nietypową cechą jak dla kota, łamiącą wiele stereotypów. Te koty mogą być także pełne energii i bardzo skore do zabawy.

3. Devon rex

Devon Rex to kolejny przedstawiciel rasy kotów krótkowłosych. W tym przypadku zwierzęta te jednak mają krótkie i miękkie futro, przypominające nieco loki. Pochodzą z angielskiego miasta Devon.

Mają duże uszy, owalne oczy i małą głowę. Koty tej rasy są bardzo kochające i przywiązane do swych właścicieli. A jednocześnie miękkie, przyjazne, czujne i bardzo towarzyskie. Ich umaszczenie jest zazwyczaj żółte.

4. Manks

Jedną z unikalnych cech tej rasy kotów krótkowłosych jest to, że zwierzęta takie nie mają typowego ogona. Zamiast tego dysponują jedynie bardzo krótki ogonek na końcu grzbietu. A wszystko z powodu naturalnej mutacji. Te koty pochodzą z Wyspy Man (oryg. Isle of Man) należącej do Wielkiej Brytanii.

Szczyt ich popularności na tej wyspie przypadał około 300 lat temu. Ich futro jest zazwyczaj białe z czarnymi, szarymi lub brązowymi plamami.

5. Ocicat

Nazwa tej rasy kotów krótkowłosych pochodzi od słów „ocelot” i „cat” i związana jest z krótkowłosym, nakrapianym futrem tych zwierząt. W efekcie wyglądają one jak ich dzicy kuzyni, oceloty. Rasa ta pojawiła się w Stanach Zjednoczonych po skrzyżowaniu kota syjamskiego z abisyńskim.

 

Te koty nie są zbyt popularne w Europie. Pomimo tego warto jednak wiedzieć o tym, że ocicaty są silnymi, dziko wyglądającymi zwierzętami. Mają wydatny nos, duże uszy, muskularne nogi i długi, cienki ogon.

Ocicat jest skory do zabawy, ciekawy świata, aktywny i dominujący w stosunku do innych kotów. Jego futro jest bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ jedyne, czego wymaga, to regularne szczotkowanie.

6. Kot kartuski

Koty kartuskie (oryg. Chartreux), jak można wnioskować po nazwie, pochodzą z obszaru Francji. Jednak ich bezpośredni przodkowie mają korzenie sięgające Turcji i Iranu. Zwierzęta te mają oczy w kolorze pomarańczowym lub miedzianym i krótkie, niebieskawe futro.

Kot kartuski jest stosunkowo rzadkim, ale cieszącym się ogromną rozpoznawalnością i wręcz szacunkiem zwierzęciem we Francji. Jest z wyglądu bardzo podobny do rosyjskiego niebieskiego. W efekcie osoby słabo znające się na kotach z łatwością mogą je pomylić ze sobą.

Koty kartuskie to spokojne, ciche i pełne dystansu wobec innych zwierzęta. Ale są jednocześnie bardzo oddane swoim właścicielom. Mimo tego, że są skore do zabawy i bardzo ciekawskie, to jednak ich ulubionym hobby jest spanie.

7. Japoński bobtail

To kolejny przykład rasy kotów krótkowłosych, który zwraca uwagę wszystkich ze względu na swój mały, podobny do królika ogon. Te zwierzęta pełnią wręcz kultową rolę w japońskiej kulturze. Ogólnie rzecz biorąc są dość popularne w rejonie Azji Południowo-Wschodniej.

 
Cornish rex rasy kotów krótkowłosych

Ich futro jest miękkie, gładkie i jedwabiste, a na końcach nieco faliste. Japoński bobtail jest bardzo aktywnym kotem, który jest otwarty na świat, ciekawy i uwielbia odkrywać nowe rzeczy, jednak głównie w nocy. Ponadto ta szczególna rasa bardzo nie lubi samotności.

8. Kornwalijski reks

Pochodzące z Kornwalii (południowo-zachodnia Anglia) zwierzęta tej udomowionej dawno temu rasy są eleganckie i smukłe, ale dość mocno umięśnione. Ciało tych kotów jest pokryte miękkim, falistym futerkiem.

Są to zwierzęta średniej wielkości i mają duże okrągłe uszy. Ich oczy są również średniej wielkości i mają jasny kolor. Ta rasa ma również cienki ogon, a jej futro może występować w praktycznie dowolnego rodzaju umaszczeniu.

Kilka innych godnych uwagi kotów o krótkich futrze to między innymi:

  • Abisyński
  • Brytyjski krótkowłosy
  • Europejski krótkowłosy
  • Burmilla
  • Niemiecki reks
  • Korat
  • Egipski mau
  • Sokoke
  • oraz singapurski.

Autorem grafiki tytułowej jest Clarisse Vinot, została ona zamieszczona za zgodą autorki.