Korat – poznaj niezwykłą rasę kota

07 Kwiecień, 2019
Znany również jako Si Sawat lub "kot szczęścia". Jest całkowicie naturalną i niemodyfikowaną genetycznie rasą kota.
 

Tylna para łap tego eleganckiego i dostojnego kota jest dłuższa niż przednia. Charakteryzuje się również dużym nosem i pyszczkiem w kształcie serca. Jest to kot rasy Korat należący do grupy kotów znanych jako „niebieskie”.

Inteligentny, czuły i lubiący zabawę. Wywodzi się z Tajlandii i nadal nie jest zbyt popularny ani rozpoznawalny w świecie zachodnim.

Korat jest utożsamiany ze szczęściem i powodzeniem.

Nazwa tej rasy kotów pochodzi od prowincji starożytnego Siam, która jest częścią współczesnej Tajlandii. Te niebieskie koty były bardzo rozpowszechnione w Cao Nguyen Khorat na długo przed XIV wiekiem naszej ery.

Jednak był to moment, w którym pierwszy raz wspomniano o jego pięknie w dokumentach historycznych.

Pomimo ogromnej popularności w Tajlandii i innych krajach azjatyckich, Korat nie dotarł na Zachód aż do końca XX wieku. Do Stanów Zjednoczonych pierwsze koty tej rasy trafiły w 1959 roku, a Europa czekała na jego wizytę dodatkową dekadę.

Znany jest on również jako Si Sawat lub „kot szczęścia” i jest całkowicie naturalną i niemodyfikowaną genetycznie rasą kota.

niebieski kot

Rasa Korat jest idealnym przykładem harmonii w ewolucji kociej rasy. Te azjatyckie koty są niesamowicie inteligentne, lubią się bawić i rozwijać. Są one również niezwykle wierne w stosunku do swoich właścicieli.

 

Piękny, dostojny i błyszczący kot.

Ta cudowna kocia rasa odznacza się miękką sierścią, jednobarwnym kolorem i średnim rozmiarem. Oto kilka pozostałych najważniejszych cech charakterystycznych:

  • Muskularne, elastyczne ciało i wygięty grzbiet.
  • Szerokie, płaskie czoło.
  • Duże, okrągłe oczy, które są rozstawione szeroko od siebie. Mają one najczęściej kolor zielony lub bursztynowy i są szczególnie duże w proporcji do wielkości pyszczka. Korat ma również lśniące i wyraziste spojrzenie.
  • Mają jednocześnie duże, proste, lekko zaokrąglone uszy osadzone wysoko na głowie.
  • Ich ogon jest średniej długości. Jest grubszy u podstawy i ma zaokrąglony koniec.
  • Sierść jest stosunkowo średniej długości i bardzo cienka. Koty tej rasy nie są raczej wybitnie puszyste. Najbardziej charakterystyczną cechą tego kota jest niezwykle błyszcząca i srebrna sierść.

Kot rasy Korat jest wyjątkowo dobry we wspinaczce i ma niesamowicie rozwinięty zmysł węchu. Zazwyczaj waży w granicach 2.5 – 4 kilogramów i mierzy od 25 do 35 centymetrów. Samice wydają się nieco mniejsze i bardziej smukłe od samców.

Korat – jaki tak naprawdę jest bohater naszego artykułu?

Czuły, emocjonalny i niezwykle spokojny. Jest to gatunek kota, który nie ma problemu z życiem w warunkach niewielkiego mieszkania. Jest również bardzo wrażliwy na głośne dźwięki, hałasy i szybkie, gwałtowne ruchy.

Z tego względu nie zawsze dobrze znosi kontakty z osobami obcymi i nie czuje się komfortowo w środowisku, w którym są małe dzieci. Często ma również problemy w nawiązywaniu kontaktów z innymi zwierzętami, a w szczególności z innymi kotami.

 
azjatycki kot

Korat to zabawna i bardzo towarzyska rasa kota. Jego głębokie i bardzo charakterystyczne mruczenie jest kolejną rzeczą, którą uwielbiają ich właściciele.

Jeśli czegoś chce, zawsze znajdzie sposób, by powiadomić o tym swoich właścicieli. Ponieważ są one niezwykle inteligentne i intuicyjne, koty Korat są wyjątkowo dobre w znajdowaniu ukrytych przedmiotów.

Koty rasy Korat – porady w kwestii pielęgnacji.

Ze względu na krótką sierść, ten kot nie wymaga wiele uwagi i potrzebuje jedynie porządnego szczotkowania raz na jakiś czas, aby pozbyć się martwego futerka.

Poza tym nie różni się znacząco od innych kocich ras. Potrzebuje zdrowej, zbilansowanej diety i wszystkich niezbędnych zabiegów weterynaryjnych, takich jak szczepienia i odradzanie.

Zazwyczaj koty Korat są bardzo zdrowe i żywotne. Średnia długość życia osobnika wynosi około 16 lat. Dla pełnego bezpieczeństwa warto jednak wykonać badania krwi, aby sprawdzić, czy ma on genetyczną chorobę zwaną gangliozydozą, która jest charakterystyczna dla opisywanych kotów.

Jest to dziwna choroba, która powoduje problemy nerwowo-mięśniowe i zwykle pojawia się u zwierząt, które mają cztery miesiące lub mniej. Twój Korat może być jedynie nosicielem i nie mieć żadnych objawów. W takiej sytuacji można on żyć długo i całkowicie normalnie.

 
  • De Maria, R., Divari, S., Bo, S., Sonnino, S., Lotti, D., Capucchio, M. T., & Castagnaro, M. (1998). β-galactosidase deficiency in a Korat cat: A new form of feline G(M1)-gangliosidosis. Acta Neuropathologica. https://doi.org/10.1007/s004010050899
  • Martin, D. R., Rigat, B. A., Foureman, P., Varadarajan, G. S., Hwang, M., Krum, B. K., … Baker, H. J. (2008). Molecular consequences of the pathogenic mutation in feline GM1 gangliosidosis. Molecular Genetics and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.ymgme.2008.02.004