Dalmatyńczyk: jedna z najpopularniejszych ras psów

23 Grudzień, 2019
 

Dalmatyńczyk to inteligentny, lojalny i czuły pies. Jest to jedna z najbardziej niezawodnych ras. Jego atletyczne i muskularne ciało idealnie nadaje się do pokonywania dużych odległości. Jest bardzo kochany ze względu na swoją wierność i umiejętności opiekuńcze.

Dalmatyńczyk to rasa obecna w świecie zwierząt od czasów starożytnych. Istnieją obrazy tego gatunku na freskach i malowidłach chorwackich z XVII wieku.

Stąd wiemy, że gatunek ten pochodzi z regionu Dalmacji na Chorwacji. Pomimo tych malowideł niektórzy nadal myślą, że te psy mają starsze pochodzenie i że pochodzą z innych szerokości geograficznych.

Prawda jest taka, że kiedy spotkasz dalmatyńczyka, czy to szczeniaka, czy dorosłego psa zawsze hipnotyzuje nas jego niesamowite umaszczenie i arogancja. Nic dziwnego, że ta rasa była używana jako pies stróż i przewodnik.

Zostały nazwane przez brytyjską arystokrację psami powozowymi, ponieważ angielska szlachta okazywała swoją siłę zmuszając te psy, by towarzyszyły im w podróżach powozami. Mówi się, że ich początkową funkcją było utrzymywanie z dala od koni bezpańskich psów, a jednocześnie nadawanie karawanie elegancji.

Ta funkcja trwała przez lata pomimo tego, że powozy konne wyszły z użycia. Później dalmatyńczyki zaczęły eskortować wozy strażackie. Ta tradycja nadal utrzymuje się w niektórych krajach świata, tylko teraz psy podróżują w środku auta.

Dalmatyńczyk – cechy charakterystyczne

Jego główna cecha jest oczywista. Jest nią cętkowane futro w kolorze czarnym lub brązowym. Jednak dalmatyńczyki nie posiadają tej cechy od urodzenia: plamy pojawiają się w pierwszym roku życia.

 

Oczy i nos dalmatyńczyka są zwykle tego samego koloru co plamy na jego ciele. Ogon w kształcie szabli nadaje mu w dużej mierze elegancję, która odróżnia go od reszty. Sierść jest krótka i lśniąca, gdy zwierze jest zdrowe.

dalmatyńczyki

Dalmatyńczyk ma przyjazną osobowość, nawet w stosunku do nieznajomych i innych psów. U tych psów praktycznie nie występują przypadki agresji bez powodu. W rzeczywistości mają spokojny charakter, jeśli otrzymają odpowiednią dawkę wymaganego treningu lub ćwiczeń.

Ta rasa psów zachowuje się z szacunkiem wobec dzieci, a nawet może pełnić rolę opiekuna, chociaż nie są zbyt cierpliwe, gdy są ciągnięte za ucho lub ogon.

Z tego powodu rozsądne jest nauczenie dzieci odpowiedniego traktowania psa, aby mógł on rozwinąć swoją tolerancyjną i zrelaksowaną stronę.

Dalmatyńczyk i problemy zdrowotne

Ta linia jest podatna na wiele chorób z powodu wysokiego pokrewieństwa rasy. Ich popularność wzrosła wraz z filmem 101 Dalmatyńczyków, który zachęcił do masowej hodowli tych psów, aby zaspokoić popyt.

Mówi się, że dalmatyńczyki mają wysokie predyspozycje genetyczne do rozwoju problemów związanych ze słuchem. Ten stan pojawia się u około 10% potomstwa i może być częściowy lub całkowity. Ten problem nie pojawia się wraz z wiekiem psa, ponieważ może on urodzić się głuchy lub nie.

biegnący dalmatyńczyk
 

Są również podatne na kamienie nerkowych, ponieważ ich metabolizm powoduje wydalanie kwasu moczowego z moczem, zwłaszcza u dalmatyńczyków płci męskiej.

Należy zwrócić szczególną uwagę na ten problem, ponieważ niektóre przypadki są łagodne, ale inne mogą nawet zagrozić życiu naszego zwierzaka.

Innymi powszechnymi chorobami tej rasy są alergiczne i atopowe zapalenie skóry, a także inne zaburzenia skórne, takie jak podrażnienia, które są widoczne podczas bliższej obserwacji. Na szczęście większość z tych chorób jest łatwa do wyleczenia i przy odpowiedniej opiece nie będą miały poważnych konsekwencji.

Idealny właściciel

Aktywna osobowość dalmatyńczyka czyni go psem, który uwielbia zabawy na dworze i dużą dawkę ćwiczeń. Z tego powodu psy te są polecane młodym ludziom, którzy kochają sport. Dobrze jest włączyć dalmatyńczyka do ćwiczeń, aby mógł uwolnić energię, którą ma w sobie.

Ta rasa uwielbia zabawę i zawsze jest w ciągłym ruchu, więc jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca w domu, powinieneś wyprowadzać go na spacer co najmniej kilka razy dziennie. Jak wspominaliśmy rasa ta jest bardzo towarzyska, więc uwielbia zabawy z innymi psami oraz spacery ze swoim właścicielem.

 

https://es.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1lmata_(perro)#Salud

http://www.veterinaria.org/revistas/redvet/n101011/101101.pdf