Najszybsze rasy psów na świecie - poznaj je

18 Listopad, 2019
Prawdą jest, że za najszybsze psy często uznaje się charty. Najprawdopodobniej dlatego, że to one najczęściej są uczestnikami psich wyścigów. Zaskoczymy Cię jednak innymi rasami psów o długich nogach i predyspozycjach do rozwijania zawrotnych prędkości.
 

Najszybsze rasy psów na świecie, w rankingach najczęściej zaczynają się od psów Greyhounds. Od wieków uznaje się je za jedne z najszybszych psów świata. Warto jednak rozszerzyć wiedzę dotyczącą psich prędkości i uzupełnić listę psów o mniej znane Ci szybkie rasy. Czy jesteś gotowy, aby je poznać?

Najszybsze rasy psów na świecie – bardziej i mniej znane

Szybkie psy, takie jaka Charty zawdzięczają sukcesy swojej niebywałej anatomii. Psy te mają bardzo lekką i muskularną sylwetkę, a także pojemną klatkę piersiową, która może pomieścić duże serce.

Wyżeł węgierski krótkowłosy

W królestwie ptaków za najszybsze uznaje się sokoły wędrowne, zaś wśród psów wymienić możemy między innymi wyżła. Jest to pies średniej wielkości, o mocnym korpusie. Pochodzi z Węgier i jest w stanie osiągnąć prędkość nawet do 60 km/h.

Przez wieki wykorzystywany był do polowań. Co interesujące, niestety w czasie II wojny światowej rasa była na skraju wyginięcia. Udało się ją uchować tyle dzięki kilku ocalałym okazom.

Chociaż wcześniej rasa ta wykorzystywana była głównie do polowań, sprawdza się też jako nasz domowy kompan i przyjaciel. Wszystko to zawdzięcza swojemu przyjaznemu charakterowi i przywiązaniu do właścicieli.

Najszybsze rasy psów i American Rat Terrier

Jest to jeden z najszybszych psów na świecie. Możliwości tego niewielkiego psa przekraczają prędkość 60 km/ h. Choć jego pochodzenie wskazuje na Amerykę Północną, także Brytyjczycy wykorzystywali te psy do polowań.

 
najszybsze rasy psów terrier

Rat Terrier polował więc na wiewiórki czy zające, a zwyczaj ten przeniesiono później do Stanów Zjednoczonych.

Dziś psy te stanowią idealne zwierzęta domowe. Łatwo przystosowują się do otoczenia i gwarantują nam bezwarunkową miłość. Mogą być szczęśliwe w każdym środowisku.

Borzoj – wyjątkowy chart

Borzoj jest typem charta i pochodzi z Rosji. Znany jest ze swojej spokojnej i przyjaznej natury. Ale mimo to osiąga niebywałą prędkość w biegu. Ma predyspozycje zarówno do krótkich intensywnych biegów jak i długodystansowych wyczynów. Nie bez powodu mówimy o harcie ducha.

Imię tej rasy pochodzi od rosyjskiego słowa oznaczającego „szybko”. Są to psy niezwykle smukłe i wysokie o długich nogach.

Najszybsze rasy psów – przypadek inteligentnego Border Collie

Rasa ta należy do rodziny pasterskiej i zaganiającej. Zazwyczaj psy te postrzegane są przede wszystkim w kontekście ich inteligencji i wrażliwości. Imponować może nam jednak także ich szybkość.

najszybsze rasy border collie

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są to jedne z najszybszych psów na świecie. Od setek lat wykorzystywane były do pracy, zaganiania owiec na polach Anglii czy Szkocji w XIX wieku. Są to psy doskonale sprawdzające się w hodowli i stróżowaniu.

Charakterystyczną cechą border collie jest jego sposób pracy ze stadem. Co do prędkości, mówi się, że osiągają nawet do 50 km/h!

Chart perski – pies towarzysz, który kiedyś polował na gazele

Nazwa charta perskiego saluki pochodzi od starego miasta położonego w południowej Arabii.

chart perski

Pochodzący najprawdopodobniej ze starożytnych krajów arabskich chart – wyróżnia się swoją szybkością. Zaliczany do ras pierwotnych, stanowi jedną z najstarszych ras na świecie.

Od lat wykorzystywany jest przy polowaniach, choć najczęściej pełni funkcję psa towarzysza. Osiągają prędkość ponad 60 km/h. W zamierzchłych czasach psy te polowały na nieprzeciętnie szybkie gazele.

Najszybsze rasy psów i dog niemiecki

Warto wspomnieć o naszym Scooby Doo, czy znanej z filmu W pustyni i w puszczy – Saby. Doga niemieckiego szczególnie wyróżniają długie, mocne nogi.

Czyni to doga niemieckiego jednym z najszybszych psów na naszej planecie. Jest bowiem w stanie osiągnąć prędkość ponad 70 km/h. Niezwykle widowiskowe!

 
dog niemiecki

Ponadto jego charakter sprawia, że jest to bardzo odpowiednia rasa zwierząt domowych. Nie zapominajmy jednak o niezbędnej przestrzeni i odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i zabawy.

Szybki Chart afgański

Ten pies pochodzący z Afganistanu (jak sama nazwa wskazuje): jest kolejną rasą, która wyróżnia się swoim pięknem i predyspozycjami.

Był wykorzystywany do polowań, dziś jednak częściej funkcjonuje jako zwierzę domowe. My jednak zwracamy szczególną uwagę na jego niebywałą prędkość.

pies afgańczyk najszybsze rasy

Wcześniej pracował jako pies pasterski i stróżujący gdzieś w górach obecnego Afganistanu. Dziś bardzo często wykorzystuje się jego możliwości, długie i silne kończyny do uprawiania wyścigów.

Whippet i najszybsze rasy psów

Wracamy do chartów i ich potomków, prezentując Ci charta Whippet o smukłym korpusie z długimi kończynami. Już w dawnych latach wykorzystywało się te psy w Anglii, skąd pochodzą, do polowania na jelenie. Maksymalną prędkość szacuje się na 65 km/h.

 

Chociaż istnieją inne psy, które mogą osiągać większe prędkości, Whippet wyróżnia się szybkością w przyspieszaniu. Może osiągnąć niebywałą prędkość, od spoczynku do prędkości maksymalnej w mniej niż cztery sekundy – niewiarygodne!

Podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Ci kilka najszybszych na świecie ras. Jak widzisz wszystkie z nich nadają się nie tylko na wyścigi, ale przede wszystkim na naszych przyjaciół i towarzyszy w domu. Czy zainspirował Cię któryś z tych szybkich psów?

Nieraz owe rasy stanowiły inspiracje dla wielkich artystów, dlatego charta Whippet znajdziemy chociażby w dziełach Albrechta Dürera (Wizja św. Eustachego). Co więcej, wiele z tych zwierząt jest też predestynowanych do uprawiania coursingu (pogoni za sztucznym królikiem w terenie).