Rekin chochlik – występowanie i charakterystyka

9 stycznia 2020
Niepopularny rekin chochlik, fachowo nazywany jest mitsukuriną. Co odróżnia go od innych osobników? Skąd ta zabawna nazwa i gdzie najczęściej występuje? Dowiesz się tego w tym artykule. 

Czy znajomy jest Ci rekin chochlik, zwany też rekinem Owstona? Nazywany jest też żywą skamieliną. Nic bardziej mylnego – jest to fascynujące z zewnątrz i pełne tajemnic zwierzę. Rekin ten nie należy do agresywnych osobników. Poznajmy wspólnie jego charakterystykę.

Rekin chochlik, czyli mitsukurina jest dość osobliwym gatunkiem rekina głębinowego. Jest on jedynym żyjącym przedstawicielem rodziny Mitsukurinidae.

Cechuje go pysk w kształcie litery V. Jest to zdecydowanie najbardziej charakterystyczna jego cecha. Przypomina wymarłe już zwierzęta, zachowuje bowiem pewne zamierzchłe cechy.

Czy chcesz poznać bliżej to zwierzę? Spotkanie z nim twarzą w twarz mogłoby być nieco niebezpieczne, choć wciąż nie mamy żadnych doniesień o atakach tych rekinów na człowieka. Pozostańmy więc przy tym artykule. Mitsukurina owstoni jest gatunkiem głębokowodnym, spotykanym na ogół przy dnie, na głębokości około 250 m.

Co ciekawe, kiedy w Polsce stosujemy nazwę chochlika, angielskie (goblin shark) i japońskie (tengu-zame) odpowiedniki oznaczają w wolnym tłumaczeniu rekina-goblina.

Rekin chochlik – miejsce występowania

Właściwie niewiele wiadomo o rekinie goblinie, gdyż wciąż nie ma pewności, co do warunków jego siedliska. Wiemy jednak, że jego naturalne środowisko znajduje się na wodach Japonii. Rekiny te widziano również w Australii, Indiach, Francji, Republice Południowej Afryki i Stanach Zjednoczonych.

głębia oceanu

Jest to gatunek mezopelagiczny, który pływa na głębokości 1300 metrów. Najczęściej jednak łowiono go na głębokości od 200 do 300 metrów.

Nieprzewidywalny w zachowaniu rekin chochlik, zazwyczaj nie koncentruje się w poszczególnych regionach geograficznych. Dlatego też nie ma kompleksowych badań, które mogłyby rzucić światło na jego występowanie, środowisko życia i specyfikę gatunku.

Rozkład geograficzny rekinów

Wiadomo, że rekiny te pływają na głębinach. Gatunek ten został zarejestrowany na Atlantyku u wybrzeży Gujany, Surinamu, Gujany Francuskiej, Francji, Madery, Senegalu, Portugalii, Zatoki Gwinejskiej i Afryki Południowej.

Znaleziono go również na zachodnim Pacyfiku u wybrzeży Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Niedawno odnotowano obserwacje z wyspy San Clemente u wybrzeży Kalifornii, a także w północnej części Zatoki Meksykańskiej.

Mitsukurina – rekin chochlik i jego charakterystyka

Oczywiście dysponujemy pewną wiedzą. Dlatego możemy przedstawić wam główne, znane światu cechy charakterystyczne tych morskich goblinów.

 • Przede wszystkim zwracamy uwagę na szczególny pysk, który ma spłaszczony kształt, kończy się przypominającym kielnię i literą V dziobem.
 • Szczęki rekina stanowią całość i są wysuwalne. Zauważymy, że przez to jego pysk przypomina ogromny nos. Dzięki wysuwalnym szczękom najprawdopodobniej przyciąga do paszczy drobne organizmy z dna oceanu.
 • Rekin chochlik ma 26 dużych, wąskich zębów w kształcie dziurkacza w szczęce górnej i 24 w szczęce dolnej. Mają trzy rzędy zębów przednich po obu stronach.
 • Przedstawia tez ciekawą różowobiałą barwę, wraz z niebieskawymi płetwami. Pośmiertnie rekiny te przybierają szarawą barwę.
 • Jest smukłej postury, choć na płetwie ogonowej zauważymy brak typowego dla innych gatunków zakończenia.
 • Płetwy grzbietowe występują w jednakowym kształcie i rozmiarze. Piersiowe są krótkie i zaokrąglone, z płetwą tylnią większą niż grzbietowa.
 • Pod względem wielkości ciała samce są mniejsze od samic, mierzą około 3 do 4 metrów długości. Istnieją samice, które mogą osiągać do 6 metrów długości.
 • Średnia waga dorosłego rekina Owstona wynosi 210 kg.
 • Rekiny te mają bardzo małe oczy. Pływając na ogromnych głębinach, ich skóra chroniona jest przez struktury zwane zębodołami skórnymi.
 • Jeśli chodzi o proces rozrodczy to charakteryzuje je żyworodność lecytotroficzna, tzw. jajożyworodność.
  Rekiny te osiągają przymioty rozrodcze rozmiarów większych niż 2 metry.
 • Dane dotyczące długości życia rekinów są nieznane.

Rekin chochlik i jego dieta

Rekin goblin używa pewnego rodzaju elektroreceptorów i zmysłu zwanego Ampułką Lorenziniego, umieszczoną na jego pysku. Pozwala to wykrywać potencjalne ofiary dzięki elekmtroreceptorom. Jego szczęki są specyficznie ustawione, gotowe do szybkiego rzucania się, aby złapać ofiarę.

rekin chochlik mały martwy

Mocne więzadła stawów szczękowych utrzymują je napięte podczas pływania. Gdy znajdą ofiarę, szczęki wysuwają się do przodu, niczym katapulta.  Cienki i wąski kształt ich zębów, przypomina nieco charakterystykę dziurkacza. Tyle zęby zaś specjalizują się w szlifowaniu.

Sugeruje to, że żerują one głównie na zdobyczach miękkich: małych rybach, ośmiornicach, kałamarnicach i krewetkach. Mitsukuriny odżywiają się głównie głowonogami, skorupiakami i rybami.

Inne ważne informacje na temat mitsukuriny

Poznajmy naturalne, codzienne nawyki tych rekinów. Są niezwykle trudne do złowienia, ze względu na głębokości, na których przebywają. Jego najbardziej intensywne okresy aktywności to popołudnie lub bardzo wczesny poranek.

Mimo swojego dziwnego specyficznego wyglądu, rekin chochlik nie jest zwierzęciem agresywnym, ponieważ jak dotąd nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa ani zagrożenia dla człowieka. W rzeczywistości nie ma żadnych zapisów o atakach tych rekinów na ludzi.

Wreszcie, możemy zauważyć, że nadal nie wypracowano środków ochrony tego zwierzęcia. Niestety bardzo osobliwe szczęki rekinów przyciągają zainteresowanie kolekcjonerów i ciekawskich handlarzy z szarej strefy.