Zaufanie bezpańskiego kota – jak je zdobyć?

27 października 2019
Trudno jest przezwyciężyć brak zaufania kota, który żyje na ulicy, zwłaszcza jeśli został źle potraktowany. Jednak okazując wytrwałość i przestrzegając różnych zasad można to osiągnąć. Możliwe jest zdobycie przychylności kociaka, jeśli go odpowiednio nakarmimy.

Każde zwierzę, które żyje na ulicy, jest nieufne, szczególnie jeśli było źle traktowane w przeszłości. Jeśli chcesz zdobyć zaufanie bezpańskiego kota, musisz uzbroić się w cierpliwość i wykonać kilka kroków. Z czasem możesz nawet zabrać go do domu!

Wskazówki, jak zdobyć zaufanie bezpańskiego kota

Niezależnie od tego, czy widziałeś go na ulicy, czy pojawił się na podwórku twojego domu, bezpański kot będzie bardzo płochliwy i nieufny, ponieważ cię nie zna. Zazwyczaj trudniej jest zdobyć zaufanie bezpańskiego kota niż psa. Ale niech to cię nie zniechęca, możesz dać mu dom, jeśli uda ci się zostać jego przyjacielem. Zobacz zatem, jak się do tego zabrać.

1. Szanuj jego przestrzeń

Jeśli nie ma zagrożenia dla kota tam, gdzie się znajduje, zalecamy pozostawienie go w miejscu, które sobie wybrał. Przynajmniej na razie. Tam bowiem czuje się bezpieczny i z dala od niebezpieczeństwa. Koty uliczne zazwyczaj uciekają przed ludźmi, ponieważ być może nie spotkały ich z ich strony żadne dobre doświadczenia. Dlatego musisz mu pokazać, że jesteś inny.

Poszanowanie bezpiecznej przestrzeni jest pierwszym krokiem do zdobycia zaufania bezpańskiego kota. Zbliżaj się do niego powoli i ostrożnie, dopóki nie zauważysz, że zwierzę się denerwuje, miauczy lub jeży sierść.

Wtedy się zatrzymaj. Stopniowo będziesz mógł zrobić kolejny krok, tak, żeby kot nie uznał tego za zagrożenie.

2. Zaufanie bezpańskiego kota zdobędziesz przede wszystkim jedzeniem

Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów, aby kot ci zaufał. Ale do tego należy pamiętać o bardzo ważnych kwestiach. Pierwszym krokiem jest wybór pokarmu o silnym aromacie, takiego jak puszka tuńczyka lub woreczek mokrej karmy… Obie opcje bez wątpienia zachwycą bezpańskiego kota!

Zaufanie bezpańskiego kota

Pozostaw pojemnik w miejscu w pobliżu jego kryjówki i wycofaj się powoli. Nie czekaj w tym miejscu wypatrując, aż stamtąd wyjdzie. Nawet jeśli jest bardzo głodny, poczeka, aż będziesz daleko, żeby zacząć jeść. Gdy zwierzę je, nie zbliżaj się ani nie próbuj go dotykać.

Dobrze funkcjonuje sposób, żeby zawsze karmić go o tej samej porze każdego dnia i stosować pewne powtarzalne zachowania. Na przykład poruszaj miską, jeśli masz suchą karmę, która charakterystycznie grzechocze. Albo otwórz opakowanie z karmą stojąc przed nim, aby tym sposobem zwrócić jego uwagę.

Być może będziesz musiał powtarzać ten proces przez kilka tygodni, aż zbliżysz się do kota podczas karmienia.

3. Powoli, za każdym razem podchodź coraz bliżej

Gdy kot wyjdzie z kryjówki, gdy dasz mu jedzenie, masz szansę zdobyć jego zaufanie. Spaceruj w pobliżu, zawsze pozostawiając odległość około trzech metrów do zwierzęcia. Nie rób gwałtownych ruchów, bo go przestraszysz i będziesz musiał zacząć wszystko od nowa.

Bezdomne kociaki

Kiedy zauważysz, że kot patrzy na ciebie inaczej i nie jest tak przestraszony, możesz „przekupić go” przysmakiem lub specjalnym posiłkiem: na przykład paskiem kurczaka, rybą itp.

4. Mów jego językiem, jeśli chcesz zdobyć zaufanie bezpańskiego kota

Aby zdobyć zaufanie bezpańskiego kota, musimy stać się podobni do niego. Dlatego musisz pozwolić mu, żeby to on podszedł jako pierwszy, ocierając się o twoje nogi lub ramiona. To jest sposób, w jaki koty przenoszą swoje feromony na otaczające go przedmioty. W podobny sposób proszą też, żeby je pogłaskać.

Zapamiętaj jedną sztuczkę. Jeśli się do niego zbliżysz, spróbuj spojrzeć mu w oczy i powoli zamrugać powiekami. Wierzcie lub nie, ale dla kota to znak, że może czuć się bezpiecznie u waszego boku.

Koty są doprawdy nieco dziwnymi istotami, zwłaszcza jeśli żyją na ulicy od kociaka lub uciekły z domu, w którym były źle traktowane. Dlatego nie załamuj rak i ciesz się każdym osiągnięciem. Zobaczysz, że stopniowo ta metoda pozwoli na kontakt. A jeśli już do niego dojdzie, zanim zabierzesz kota do domu, zatrzymaj się u weterynarza, aby dokładnie zbadał bezdomnego zwierzaka.