Kolonie kotów - jak możesz im pomóc?

08 Kwiecień, 2019
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić dla opuszczonych kotów żyjących na ulicach. Należą do nich między innymi dokarmianie, kontrola ich zdrowia, sterylizacja i promocja ich adopcji.
 

Kolonie kotów żyją na ulicach każdego miasta. Spełniają one pewne pożyteczne funkcje, pomagają zredukować liczbę owadów i nie dopuszczają do plagi szczurów.

Jednak borykają się one również z problemem niedożywienia, nie będąc w stanie zdobyć odpowiedniej ilości pożywienia w warunkach miejskich.

Jeśli więc chciałbyś zadbać o kolonie kotów w Twoim mieście, podajemy parę porad i przykładów, jak można się za to zabrać.

Kolonie kotów – znaczenie ich ochrony

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, żeby pozbyć się kolonii kotów, nie wystarczy ich tylko przenieść lub przegonić.

Dowiedziono, że jedynym skutecznym sposobem jest zmniejszenie liczebności bezdomnych kotów w całym mieście. Jeżeli z jednej dzielnicy usunie się wszystkie koty, w niedługim czasie przesiedlą się tu zwierzęta z innych dzielnic i zajmą ich miejsce.

Kolonie kotów w okolicy przynoszą ludziom korzyści, do których należą między innymi eliminacja szczurów i owadów, na przykład karaluchów.

Jednak życie na ulicy nie jest idealne i łatwe dla kotów.

Ludzie mogą natomiast podjąć odpowiednie działania, mające na celu kontrolę i utrzymanie równowagi w takich koloniach. Polegają one przede wszystkim na ochronie ich zdrowia i ograniczaniu ich liczebności.

Dokarmianie

Jednym z podstawowych aspektów troski o kolonie kotów jest zapewnienie im odpowiedniego wyżywienia. Należy jednak pamiętać, że nie każde pożywienie jest odpowiednie dla układów trawiennych kotów, a także dla czystości ulic i miasta.

 

Koty są mięsożerne. Każde pożywienie, które im dostarczasz powinno więc być świeże, surowe i skomponowane wyłącznie ze składników mięsnych. Podobnie, jeśli chcesz dostarczyć żywność bezpośrednio na okoliczne ulice, to karma przeznaczona specjalnie dla kotów jest najbardziej higienicznym wyborem.

Pozostawianie resztek domowego jedzenia w miejscach bytowania kolonii kotów jest niewskazane ze wszystkich względów. Dla kotów – ze względu na to, że zboża, smażona żywność i warzywa drażnią ich żołądki.

Natomiast dla ludzi – ze względu na to, że resztki takie wabią owady, nieprzyjemnie pachną i zanieczyszczają ulice. Dlatego też powinieneś dokarmiać koty wyłącznie przeznaczona dla nich karmą.

Kot je pokarm z ziemi

Aby zadbać o czystość i higienę otoczenia, powinieneś co jakiś czas czyścić pojemniki, w których podajesz ulicznym kotom jedzenie. Jeżeli używasz jednorazowych miseczek, pozbieraj i wyrzuć je w momencie, gdy koty je opróżnią. Same koty nie lubią żyć w zanieczyszczonej okolicy. Pozostawiając takie pojemniki na ulicach, zanieczyszczasz także środowisko.

Pamiętaj również, żeby zadbać o dostęp do świeżej wody. Koty powinny mieć jej pod dostatkiem, zwłaszcza w gorących klimatach i podczas lata. Zmieniaj ich wodę codziennie, ponieważ w stojącej wodzie gnieżdżą się owady, takie jak komary. Może to doprowadzić do ich namnożenia i plagi.

 

Jedzenie i wodę najlepiej umieszczać w miejscach łatwo dostępnych dla kotów, jednak niezbyt widocznych.

Pozostawianie pokarmu w miejscach dobrze widocznych dla ludzi może niestety skutkować tym, że ktoś je zatruje, niechcący przewróci i wysypie z miski, zanieczyszczając zarówno pokarm, jak i środowisko. Schowaj więc pojemniki w miejscach dostępnych jedynie dla kotów.

Kolonie kotów – zadbaj o ich zdrowie

Troska o kolonie kotów nie polega wyłącznie na ich dokarmianiu. Musisz się również zatroszczyć o zdrowie tych zwierząt. Skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ od czasu do czasu z pewnością będziesz potrzebować profesjonalniej pomocy.

Choroby, z którymi borykają się bezdomne koty są różne. Jednak najczęściej dotyka ich przeziębienie, problemy skórne, infekcje oczu, a także rany powstające w wyniku walk.

O ile posiadasz odpowiednie środki finansowe, staraj się nieść im odpowiednią pomoc w postaci leków. Dobre samopoczucie bezdomnych kotów zależy bowiem w dużej mierze od stanu ich zdrowia.

Sterylizacja

Jedynym skutecznym działaniem ograniczającym liczebność kolonii kotów jest ich sterylizacja i zapobieganie ich nadmiernemu rozmnażaniu.

W wielu miastach wprowadzono program ‚trap, neuter, return’ (TNR) czyli ‚złap, wysterylizuj, wypuść’. Jest on promowany przez różne instytucje i schroniska dla zwierząt.

Nawet, jeśli taki program nie działa w Twoim mieście, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam zainicjował podobną akcję. Jeśli naprawdę chcesz zaopiekować się koloniami kotów, zajmij się również ich sterylizacją.

 

Możesz to robić w dowolnej skali. Chcąc rozszerzyć swój zasięg, możesz poprosić innych o wsparcie zarówno finansowe, jak i organizacyjne. Jeśli koty z kolonii nie zostaną wysterylizowane, to z pewnością zwiększy się ich populacja.

kolonie kotów na ulicach

Przeprowadź spis kotów z kolonii, rejestrując te wysterylizowane i te nowo przybyłe. Ważne jest bowiem, aby znać koty, o które dbasz.

Adopcja

Adopcja dorosłych kotów z kolonii jest niezwykle trudna. Wiele z nich niezbyt bowiem chce zostać adoptowanych. Możesz jednak spróbować udomowić najbardziej uległe koty uliczne, a także młode, zaraz po tym, jak zaczną samodzielnie jeść.

Możesz skontaktować się z schroniskiem, które posłuży jako pośrednik między Tobą, a osobami chcącymi adoptować kota. Schronisko sprawdzi bowiem również to, czy osoby takie będą w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki.

Znacznie ułatwi to Twoje zadanie, ponieważ pracownicy takich instytucji posiadają odpowiednie doświadczenie. Również zasięg ich ogłoszeń o możliwości adopcji kotów z kolonii jest nieporównywalnie większy.

Troska i opieka nad koloniami kotów jest zadaniem niezwykle trudnym, ale jednocześnie satysfakcjonującym. Bądź wzorem i niech Twoje działania będą przykładem dla Twoich znajomych, że osoby dbające o bezpańskie zwierzęta są pełne współczucia i poświęcenia. Kolonie kotów i życie tych zwierząt można polepszyć tylko wówczas, gdy pomoc nadejdzie od wielu ludzi dobrej woli.