Jak rozpoznać, czy kotka jest w ciąży?

25 Listopad, 2019
Pierwszymi objawami ciąży u kotki są nudności i zmiany nastroju. Obrzęk sutków zauważysz dopiero później, w około drugim tygodniu ciąży.
 

Zdarza się, że zwierzęta, a zwłaszcza koty, uciekają z domu. Nie wiesz wówczas, co się z nimi dzieje i co robią, dopóki nie wrócą. Aby uniknąć problemów i zapewnić swojemu pupilowi jak najlepszą opiekę, powinieneś nauczyć się, jak rozpoznawać, czy kotka jest w ciąży.

Jak ruja wpływa na koty?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ruja to jeden z najtrudniejszych okresów życia kotek. Podobnie jak w przypadku wielu gatunków, jest to jedyny czas, kiedy kotka będzie gotowa do kopulacji z samcem. Kocury natomiast są gotowe i chętne przez cały rok.

Kotki zwykle osiągają dojrzałość płciową i są płodne w wieku od 8 do 10 miesięcy. Jest to mniej więcej ten czas, kiedy waga kotki osiąga wagę dorosłego osobnika. Różne rasy kotów mogą jednak przechodzić pierwszą ruję w różnym wieku.

Kotka jest w ciąży i leży na stole

Koty to raczej samotniki i zwykle nie lubią być w grupach. Tak więc częścią rytuału godowego kotów jest zlokalizowanie partnera za pomocą uporczywego miauczenia o bardzo wysokim, charakterystycznym tonie. Kotki są w tym czasie szczególnie uczuciowe, a ich właściciele mogą nawet uznać to za lekko irytujące. Kiedy je głaskasz, mogą nawet próbować ustawić się w pozycji kopulacyjnej.

 

Kotki zwykle wchodzą w ruję, co dwa lub trzy tygodnie. Łatwo rozpoznać początek rui. Miauczenie kotki staje się wówczas specyficzne, przenikliwe. Stan ten trwa od czterech do sześciu dni, w tym czasie kotka jest skłonna do kopulacji. Pod koniec procesu jajniki przestają wytwarzać hormony.

Jeśli chodzi o kocury, są one bardziej aktywne od września do marca. Ale mogą kopulować w dowolnym momencie roku. We wspomnianych miesiącach kocury są bardziej agresywne, z wyraźnie zaznaczonym terytorializmem. Potrafią znaczyć cały dom moczem o specyficznym zapachu związanym z obecnością feromonów.

Jak rozpoznać, czy Twoja kotka jest w ciąży?

Ciąża u kotów trwa zwykle od 60 do 70 dni. Zasadniczo, w początkowym stadium ciąży, bardzo trudno jest ustalić, czy kotka jest ciężarna. Udaje się to tylko bardzo doświadczonym hodowcom. We wczesnych etapach ciąży kotka może jednak doświadczać nudności i wahań nastroju, podobnie jak kobiety.

USG - kotka jest w ciąży

Po 15 do 18 dniach sutki kotki zaczną puchnąć i staną się bardziej różowe. W czasie ciąży kocia mama przybierze na wadze jeden lub dwa kilogramy. Ponadto jej brzuch naturalnie się powiększy się i będzie rósł aż do rozwiązania.

 

Weterynarze zwykle stwierdzają ciążę po piętnastym dniu rozwoju płodu. Mogą wykonać badanie USG, aby sprawdzić, czy kocięta są zdrowe. Później weterynarz przeprowadzi więcej badań. Pozwolą one określić, ile kociąt będzie w miocie i czy Twoja kotka potrzebuje uzupełnienia jakichkolwiek składników odżywczych.

Możesz rozpoznać moment, w którym kotka rodzi, nasłuchując jej charakterystycznego miauczenia. Będzie również miała dużo wydzieliny z pochwy i straci apetyt. Postaraj się ulokować ją w spokojnym i cichym miejscu. Pamiętaj też, aby zawsze mieć w pobliżu telefon. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, nie wahaj się zadzwonić do weterynarza.