Gdy pies jest agresywny – Wskazówki, co zrobić.

25 lipca 2019
Zachowania agresywne mogą pojawiać się u psów, gdy odczuwają one ból, są wystraszone, albo po prostu chronią swojego terytorium. Po rozpoznaniu przyczyny możesz zacząć pracę nad kontrolą agresji.

Radzenie sobie z agresją u psa może być wyzwaniem, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie widziały, aby zwierzę zachowywało się w ten sposób i nie wiedzą, co robić, gdy pies jest agresywny.

Prawdą jest, że potrafi to być naprawdę niepokojące, ponieważ istnieje ryzyko odniesienia poważnego urazu podczas uspokajania pupila.

Jednakże powody agresji u psów mogą być różne. Dlatego też może być kilka rozwiązań, a poziom trudności zależy od psa. Najpierw porozmawiajmy jednak o agresji.

Czym jest agresja u psów?

Agresja to instynktowna reakcja zwierzęcia na pewne sytuacje lub bodźce. Bodźce te nie zawsze wynikają z bezpośredniego zagrożenia lub ataku innego zwierzęcia. Zazwyczaj są reakcją na panikę, a nawet ból.

Tak więc, psy nie są agresywne, ponieważ celowo chcą nas zranić, po prostu reagują na zwierzęcy instynkt. Kiedy doznają obrażeń, gwałtowna reakcja jest normalna, ponieważ nie rozumieją, dlaczego odczuwają ból lub są chore.

agresywny pies

Jednakże agresja nie zawsze jest odpowiedzią na ból. Czasami jest to problem behawioralny, który wynika z nieprawidłowej tresury. Ważne jest, aby potrafić rozpoznać oznaki agresji i być w stanie sobie z nią poradzić.

Przyczyny agresji u psów

Pies może być agresywny z różnych powodów. Wiele reakcji to odpowiedź na pierwotne instynkty z czasów, gdy psy były dzikimi zwierzętami. Porozmawialiśmy trochę o tym, jak agresja może być reakcją na ból, ale może też być reakcją na chorobę.

Stany zapalne skóry oraz choroby jamy ustnej bywają głównymi powodami agresji u psów. Wynika to z intensywnego podrażnienia, którego doświadcza zwierzę, lub z obrzęku w pysku.

Zwierzę nie rozumie, co się dzieje z jego organizmem, więc reaguje w ten sposób z powodu strachu i bólu. Ponadto zwierzę może zachowywać się agresywnie, aby chronić swoją rodzinę – jest to częste u samic, które mają swój pierwszy miot.

Instynkt macierzyński jest ogromną siłą w zwierzęcym świecie i psy nie stanowią tu wyjątku. Matka zrobi wszystko, w tym poświęci swoje życie, dla dobra szczeniąt. W związku z tym, agresja może być mechanizmem obronnym.

co zrobić z psią agresją

Kolejną przyczyną wybuchu agresji u psa może być obrona terytorium. Być może słyszałeś o psach stróżujących oraz o tym, jak agresywne potrafią być. Dzieje się tak, ponieważ chronią swojego terytorium. Ważne jest więc, aby dobrze się przedstawić psu, który nie zna Cię dobrze.

Ponadto psy reagują agresją, gdy przerwie im się posiłek. Robią to, ponieważ bronią swojego pożywienia, aby nie zostało im skradzione przez padlinożerców. Dlatego zrozumienie przyczyny agresji u psa jest niezbędne, aby z nią sobie poradzić.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny ?

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z agresją psa, a dużą część stanowi cierpliwość i pewność siebie.  Przed wykorzystaniem którejkolwiek z tych metod, które omówimy poniżej, ważne jest, aby porozmawiać z weterynarzem, aby wykluczyć wszelkie choroby, które mogą powodować agresję u Twojego psa.

  • Nie zadawaj bólu psu: ból jest bodźcem do agresywnego zachowania, dlatego ważne jest, aby nie sprawiać psu bólu. Spróbuj łagodniejszych lub słownych kar zamiast przemocy.
  • Unikaj także gier fizycznych: jako właściciele wiemy, że zabawa z naszymi psami jest przyjemna, ale czasami może odzwierciedlać zachowanie Twojego pupila. Dzieje się tak, ponieważ Twój pies może dać się ponieść zabawie i uciec się do gryzienia.
  • Poznaj osobowość pupila: zwierzęta, które mają tendencję do dominowania, są zazwyczaj najbardziej agresywne, gdy chcą ustanowić swoją dominację nad innymi. Twoim zadaniem, jako właściciela i trenera, jest nauczenie psa szanowania hierarchii oraz tego, że to Ty jesteś liderem.
  • Staraj się nie przeszkadzać zwierzakowi podczas posiłku lub zabawy: zabranie pożywienia lub ulubionej zabawki może wywołać agresję. Pamiętaj, że nie zachowują się tak, ponieważ im to przeszkadza, ale dlatego że czują potrzebę obrony swoich rzeczy.
  • Rozważ sterylizację psa: wiele problemów  behawioralnych może zostać naprawionych poprzez sterylizację. Oprócz tego, że pupil będzie bardziej uległy, sterylizacja niesie za sobą długoterminowe korzyści zdrowotne.