„Psy rasy mieszanej są zdrowsze” - czy to prawda?

16 Marzec, 2019
Chów wsobny praktykowany przez niektórych nieodpowiedzialnych hodowców może być prawdziwą przyczyną, dla której niektóre z rasowych psów mają zauważalnie większą szansę zapadnięcia na wiele typowych dla danej rasy chorób. Prawdą jest również to, że krzyżowanie zwierząt może również przyczyniać się do uzyskania trudnych do przewidzenia wyników.
 

Wybierając dla siebie psa prawdopodobnie napotkałeś uprzednio liczne trudności w znalezieniu interesującego Cię psa czystej rasy lub mieszańca. W końcu wokół tych zagadnień narosło tak wiele zupełnie fałszywych informacji i uprzedzeń, które są całkowicie pozbawione jakichkolwiek naukowych podstaw.

Na przykład niektóre powszechnie znane przekonania głoszą, że psy czystej rasy są mądrzejsze. Albo też, że popularne kundelki, czyli psy rasy mieszanej są zdrowsze.

Chów wsobny praktykowany przez niektórych nieodpowiedzialnych hodowców może być prawdziwą przyczyną, dla której niektóre z rasowych psów mają zauważalnie większą szansę zapadnięcia na wiele typowych dla danej rasy chorób.

Prawdą jest również to, że krzyżowanie zwierząt może również przyczyniać się do uzyskania trudnych do przewidzenia wyników. Ale czy można stwierdzić, że psy rasy mieszanej są zdrowsze od psów rasowych?

I właśnie tę interesującą kwestię postaramy się nieco Ci przybliżyć w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy zatem do lektury!

Dlaczego ludzie uważają powszechnie, że psy rasy mieszanej są zdrowsze?

Jednym z najlepiej zbadanych i najbardziej typowych problemów w hodowli zwierząt jest endogamia lub inaczej rzecz ujmując kojarzenie krewniacze, zwane także chowem wsobnym.

Podobnie jak w przypadku każdej formy działalności biznesowej, tak samo i niektórzy hodowcy zwiększają swoje zyski kosztem narażenia na zaburzenia DNA przyszłych pokoleń swoich szczeniąt. Takie postępowanie często prowadzi do rozwoju typowych chorób dziedzicznych i wrodzonych u psów.

 

Typowy szczeniak urodzony w tego typu hodowli może mieć wiele poważnych problemów zdrowotnych. Do najbardziej typowych z nich należy przede wszystkim ataksja móżdżkowa, która jest jedną z najczęstszych i najpoważniejszych chorób dziedzicznych u psów. Około 40% wszystkich American Pit Bull Terrierów i Staffordshire Bull Terrierów ma ten problem.

Ogólnie rzecz biorąc jest to zwyrodnieniowe zaburzenie nerwowe, które uniemożliwia im normalne poruszanie się. Co więcej, poważnie redukuje średnią długość życia psów tej rasy. Można jednak uniknąć tej choroby dzięki regularnie przeprowadzanym testom DNA.

Niektóre skutki chowu wsobnego

Poszukiwanie pewnych cech fizycznych związanych z „pięknem” psów danej rasy doprowadziło do znaczącej utraty innych cech. Co więcej, pociągnęło to za sobą także obniżenie naturalnej odporności wobec różnego rodzaju chorób psychicznych i fizjologicznych.

Jednym z najlepszych tego przykładów jest mops. Jego krótki pysk (rozwinięty przede wszystkim poprzez chów wsobny) powoduje u tego psa chroniczne problemy z oddychaniem. Następnie godnym uwagi przykładem tego typu praktyk jest popularny owczarek niemiecki.

Pies ten stracił dawno temu swoją główną cechę, jaką była w pełni zrównoważona osobowość. Ponadto stał się niezwykle podatny między innymi na dysplazję stawu biodrowego.

Pies rasowy
 

Innym ważnym czynnikiem jest wskaźnik występowania nowotworów u psów. Jego wartość wzrosła znacząco w ostatnich latach głównie dzięki popularności psów rasowych. Na przykład golden retrievery są podatne na wszelkiego rodzaju chłoniaki.

Zanotowano tak wiele zgonów tych psów spowodowanych przez nowotwory, że odpowiednie instytucje w Stanach Zjednoczonych zainwestowały aż 35 milionów dolarów w różnego rodzaju aktywności mające na celu badania tej choroby i opracowanie metod im zapobiegania.

Praktyki stosowane przez hodowców mają także ogromny wpływ na to, czy psy rasowe cierpią z powodu typowych dla ich rasy problemów zdrowotnych. Odpowiedzialny hodowca, który przestrzega zestawu zasad etycznych, nigdy nie będzie dokonywał krzyżówek z psami, które są członkami tej samej rodziny lub tymi, które są podatne na choroby.

Hodowca taki dokładnie bada również wszystkich potencjalnych rodziców tak, aby sprawdzić, czy zwierzęta te mają jakieś ukryte wady genetyczne. Jeśli jakąś wykryją, nie pozwolą po prostu na skrzyżowanie tych psów ze sobą.

Czy naprawdę lepiej jest kupić kundelka, gdyż psy rasy mieszanej są zdrowsze?

Mimo wszystko wielu ludzi spogląda na psy rasy mieszanej i nazywa je „mieszańcami” lub „kundelkami”. Niektórzy twierdzą, że trudno jest także określić osobowość takich zwierząt. Ludzie uważają też powszechnie, że wprawdzie psy rasy mieszanej są zdrowsze ogólnie, to jednak trudno jest też przewidzieć to, czy zachorują na jakiekolwiek choroby. A jeśli tak, to jakie te choroby będą.

 

A wiemy doskonale, że wszystkie te kwestie są naprawdę ważne przy adoptowaniu szczeniaka. Można by pomyśleć w tym momencie, że zabierasz do domu to, co w końcu stanie się psem o najwyżej średniej wielkości. Często jednak efekt jest taki, że malutki na pozór szczeniaczek wyrasta nam na olbrzyma o gabarytach mastifa.

Jeśli chodzi natomiast o osobowość zwierzęcia, musisz także uważać na to, jakiego psa wybierzesz. Często zdarzają się przypadki, że podekscytowani nabywcy po krótkim czasie zwracają zwierzę z racji jego zachowania. Po prostu nie potrafią nad nim zapanować. Dlatego też tak ważne jest umiejętne przemyślenie wszystkich aspektów związanych z wyborem psa.

Jak optymalnie dokonać wyboru swojego przyszłego pupila?

Nie można tutaj kierować się jedynie tym, że psy rasy mieszanej są zdrowsze, czy też rasowe są mądrzejsze. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego zwierzęcia powinny być przecież warunki mieszkaniowe. Na przykład psy typowo myśliwskie nie będą w stanie poradzić sobie w mieście. Najlepiej będzie więc pozwolić im mieszkać gdzieś na wsi.

Aby uniknąć potencjalnych niespodzianek, dobrze jest także wykonać przed wyborem zwierzęcia test DNA. Dzięki temu będziesz w stanie dowiedzieć się, skąd tak naprawdę pochodzi ten konkretny pies rasy mieszanej. Lub możesz po prostu spędzić trochę czasu ze zwierzakiem przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego zakupie lub zaadoptowaniu.

Kundelek
 

Innym problemem, z którym mogą borykać się psy rasy mieszanej, jest to, że wiele z nich zostało wcześniej porzuconych przez swych poprzednich właścicieli. Oznacza to zazwyczaj, że mogą pod wpływem tego wydarzenia zmienić swoją osobowość. W efekcie wiele spokojnych i łagodnych zwierząt przeistacza się w nerwowe, agresywne psy.

Niektórzy twierdzą także, że każdy, kto zainwestuje sporą kwotę pieniędzy w rasowego psa, będzie miał też środki na pokrycie swoich niespodziewanych wydatków. Podobnie ludzie uważają także, że jeśli ktoś porzuca psy rasy mieszanej, to głównie dlatego, że jest zazwyczaj osobą nieodpowiedzialną lub nie ma po prostu środków finansowych, aby takiego psa utrzymać.

Bez względu na to, co większość ludzi mówi, ogólnie rzecz biorąc psy rasy mieszanej są zdrowsze. Ale nie jest to jednak reguła. W końcu każdy pies ma pewne plusy i minusy. Zawsze trzeba więc być przygotowanym na dobre i złe strony jego osobowości i zdrowia fizycznego.