Cechy charakterystyczne terierów – Kilka faktów

Teriery są odważnymi, zdeterminowanymi psami, które niegdyś używane były do wydobywania z nor małych ssaków i do polowań na szczury.
 

Teriery są zwykle małe i odważne. Każdy, kto spotkał Yorkshire teriera wie, że to prawda. W tym artykule zagłębimy się w cechy charakterystyczne terierów. Mają ze sobą więcej wspólnego, niż tylko rozmiar.

Wspólna historia

Do niedawna tworzenie ras psów zależało od rodzaju pracy, jaką miały one wykonywać: tropienie zdobyczy na polowaniach, ochrona żywego inwentarza, zaganianie stada owiec… Dlatego też genetyczna selekcja oparta była bardziej na osobowości i cechach fizycznych, niż na estetyce.

Na przykład, wyselekcjonowano i skrzyżowano najszybsze psy. Ich wygląd został wykształcony i rozwinięty dla ich szybkości, co dało nam dzisiejsze charty. To samo stało się z innymi rasami: miały one zadanie do wykonania, dlatego też są do siebie tak podobne.

Jeśli chodzi o teriery, ich nazwa wskazuje skąd pochodzą: ich praca była ściśle związana z ziemią (pomyśl o słowie „terytorium”). Ta rasa psów tresowana była do wydobywania małych ssaków z ich nor, a także by polować na szczury i inne małe zdobycze.

Cechy charakterystyczne terierów: budowa ciała

Z powodu specyfiki ich pracy, zaczęły wykształcać się cechy wspólne, które sprawiły, że teriery odnosiły sukcesy w swojej pracy. Ogólnie są to małe zwierzęta z proporcjonalnymi lub krótkimi nogami.

 

Ponadto mają szorstką, grubą sierść, poza rasami wyspecjalizowanymi do konkursów piękności. Ten rodzaj sierści chroni je przed wilgocią w norach, pozwala także pracować w deszczu czy w miejscach, gdzie woda mogłaby podrażniać ich skórę. Dodatkowo nie zrzucają wiele sierści, dlatego też polecane są dla osób borykających się z alergią.

cechy charakterystyczne terierów

Dużo szczekają. Teriery zwykle nie są dobrymi psami obronnymi ze względu na swój rozmiar, ale są bardzo dobre w zawiadamianiu właścicieli o obecności intruzów. W przeszłości musiały one szczekać, by powiedzieć łowcom, gdzie znajdowały się nory i ich zdobycze.

Wiele z tych ras musiało zmierzyć się ze zwierzętami większymi od nich, dlatego też są odważne i śmiałe. Nie wahają się nawet w obliczu psów, zwierząt czy ludzi dużo większych od nich. Są zdeterminowane i energiczne oraz są szybkimi biegaczami.

biały terier

Ponadto kiedy teriery są zestresowane, objawia się jeden z ich pierwotnych instynktów: drapią podłogę, robią dziury i próbują zakopywać rzeczy. Jeśli masz teriera, który niszczy rośliny doniczkowe czy chowa rzeczy na podwórku, jest to objaw jego stresu bądź niepokoju!

Lista ras terierów

Jest wiele ras terierów, ale te są najbardziej popularne. Istnieją ich wersje miniaturowe, które nigdy nie były wykorzystywane do polowań. Zamiast tego były hodowane na konkursy piękności, nawet jeśli nadal mają te same cechy psychiczne.

 
  • Yorkshire Terrier
  • Jack Russell Terrier
  • Hiszpańskie rasy:Gos Rater Valencià i Ratonero Bodeguero Andaluz
  • Westie, lub West Highland White Terrier
  • Fox Terrier
  • Irish Terrier
  • Boston Terrier

Niektóre psy obronne mają geny terierów, nawet jeśli ich geneza nie jest związana z polowaniem na małe ssaki:

  • Bulterier
  • Staffordshire Bull Terrier

Tak jak inne rasy, tak i teriery mają cechy charakterystyczne, których możesz się spodziewać od wszystkich terierów, które przygarniesz. Są nerwowe i dużo szczekają, ale są też odważne i zdeterminowane.

Ze względu na ich rozmiar i osobowość, wiele lat temu przestały pracować przy polowaniach, a teraz są cudownymi pupilami.

Yorkshire terier: mały pies z wielkim charakterem