Hot spot u psa - rozpoznanie i leczenie

30 Październik, 2019
Wszystko, co powoduje nieznośne podrażnienia skóry naszego psa, może wywoływać patologie prowadzące do ciągłego drapania się. 
 

Termin hot spot – pochodzi z języka angielskiego i wskazuje na punkty zapalne. W fachowym języku nazywa się ostrym ogniskowym zapaleniem skóry. Zmiany chorobowe mogą być gorące, jeśli przyłożymy do nich dłoń – stąd nawiązanie do „punktów zapalnych”.

Niestety jest to dość powszechna patologia, często spotykana w praktyce weterynaryjnej. Drażniące punkty zapalne, tzw. hot spot czyli gorące plamy, prowadzą do ciągłego drapania się psów, co prowadzić może do eskalacji problemu.

Mimo iż, występują miejscowo powodują silny świat, manifestujący się koniecznością lizania i drapania chorej rany. To pogłębiać może objawy chorobowe.

Hot spot – charakterystyka i rozpoznanie

Wszystko, co powoduje podrażnienia skóry naszego zwierzęcia, może prowadzić do powstawania hot spotów na psie. Alergie, ukąszenia, strupki, skaleczenia, zadrapania lub wysuszenia mogą wywoływać świąd i miejscowe stany zapalne.

Swędzenie to powoduje, że zwierzę nieustannie liże i drapię ranę, co prowadzi do zaostrzenia się stanu zapalnego. Nawet infekcje ucha lub odbytu mogą powodować odruch drapania u psa.

Te obrażenia powodują wiele dyskomfortu i przykrości. Kiedy rana zostaje zainfekowana, w wyniku lizania i drapania zakażenie staje się wilgotnym, bezwłosym punktem. Często przybiera ropny charakter. Są to głębokie zmiany chorobowe, które w zależności od charakterystyki mogą pokryć się strupem, a nawet wydzielać nieprzyjemny zapach.

hot spot psy skóra szczeniak
 

Hot spot i objawy temu towarzyszące najczęściej pojawiają się na: policzkach, biodrach, klatce piersiowej i głowie psa. Jak widzisz są to miejsce, gdzie pies może się podrapać i polizać.

Jedynym sposobem zapobiegania powstawaniu gorących plam na psach jest unikanie czynników, które mogłyby podrażniać skórę. Zaleca się dokładne sprawdzenie naszego zwierzaka, jeśli zauważymy, że często drapie się nad wyraz często.

Hot spot u psa – jak leczyć miejscowe stany zapalne?

Oczywiście należy bezzwłocznie skierować się do weterynarza. Rany z infekcjami bakteryjnymi często wymagają zastosowania odpowiednich środków farmakologicznych. Ponadto, ból może powodować agresywne zachowania u psa. Należy więc bardzo szybko podjąć działania.

Hot spot mają w zwyczaju rozprzestrzeniać się w zawrotnym tempie. W ciągu kilku godzin mogą znacznie zmienić swój rozmiar. Zapobieganie jest więc niezwykle ważne. Ale i odpowiedni czas reakcji pozwoli spowolnić proces pogarszania się stanów zapalnych.

Leczenie zapalnych plam u psów powinno zarówno uwzględniać usunięcie zakażonych zmian chorobowych, jak i eliminację ich przyczyny.

Ważne jest więc, aby rozpoznać źródło problemu. Co doprowadziło do eskalacji problemu? Skąd wzięły się pierwsze objawy?

Jak następuje proces rozpoznania i leczenia?

Proces rozpoczyna się od ogolenia włosów wokół rany. Zależy nam, aby powietrze docierało do obszaru objętego stanem zapalnym, oraz aby rozpoznać skalę i zasięg stanu zapalnego. Następnie oczyszczamy ranę i dezynfekujemy ją środkiem antyseptycznym.

 

Do wysuszenia zmiany chorobowej możemy użyć kilku specjalnie przystosowanych produktów. Pamiętaj przede wszystkim, że rana musi mieć dostęp do powietrza i winna być stale monitorowana, w celu śledzenia jej rozwoju.

Lekarz weterynarii określi, w zależności od nasilenia zmian chorobowych, czy konieczne jest podawanie antybiotyków. To samo tyczy się również środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Schorzenie to cechuje się pewną sezonowością występowania, przypadająca na okres wiosenno-letni a więc wtedy gdy jest ciepło.

Hot spot u psa – po leczeniu weterynaryjnym

W zależności od stopnia zaawansowania punktów zapalnych – powinniśmy zaplanować kolejną kontrolną wizytę u weterynarza. Może ale nie musi być konieczna. Najprawdopodobniej specjalista przy ostatniej wizycie nakreśli nam jak samodzielnie oczyszczać rany psa i jak leczyć je w domowym zaciszu.

  • Z pewnością konieczne będzie umieszczenie obroży elżbietańskiej (stożka), aby zapobiec lizaniu i drapaniu ran.
  • Nie zapominajmy o kondycji psychicznej psa, która odgrywa ważną rolę w procesie rekonwalescencji. Ważne będzie więc zadbanie o odpowiednią dawkę zabawy i rozrywki.

Hot spot może utrzymywać się przez jakiś czas, a czas rekonwalescencji to zazwyczaj okres kilku tygodni. W niewielu przypadkach po schorzeniu pozostają blizny, jednak istnieje takie ryzyko.

Zapobieganie punktom zapalnym na skórze psa

Możemy podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ryzyko występowania tego uporczywego, dotkliwego schorzenia skóry. Pamiętajmy więc o kilku istotnych nawykach.

 
pies u weterynarza

  • Utrzymuj higienę psa. Szczególnie w przypadku ras długowłosych powinniśmy starać się utrzymać skórę i włosy w najwyższej czystości. Nasze zaangażowanie powinno wzrosnąć podczas upałów.
  • Używaj produktów eliminujących pchły i kleszcze. Niezbędna będzie też regularna kąpiel przy zastosowaniu środków przeciwko pasożytom. Bardzo ważne jest regularne stosowanie profilaktyki przeciwpasożytniczej u predysponowanych zwierząt. Nie tylko ochroni przed hot spot, ale zabezpieczy też chociażby przed poważnymi chorobami odkleszczowymi.
  • Jeśli zauważysz nadmierne drapanie się psa i lizanie konkretnych miejsc: dokładnie sprawdź, czy na skórze psa nie znajdują się rany, ugryzienia czy zadrapania.
  • Przede wszystkim monitoruj dietę psa. Upewnij się, że Twój pupil nie wykazuje żadnych alergii pokarmowych.
  • Niezwykle ważna jest codzienna aktywność i zabawa. Nuda może wzbudzać większy niepokój i wywoływać epizody drapania czy lizania, które powodują zmiany skórne.

Zabierz swojego zwierzaka na rutynowe kontrole weterynaryjne, aby upewnić się, że nie cierpi on na trudno wykrywalne schorzenia. Każdy ból lub dyskomfort może prowadzić do zadrapań i gorących plam.  Niestety schorzenie to ma tendencję do nawracania. Raz wyleczony futrzak może nawet po kilku miesiącach wymagać kolejnej terapii.