Doustne środki na pchły – korzyści dla psów

27 sierpnia 2019

Niektóre z tych leków mogą działać nawet do trzech miesięcy. Często zwierzęta są narażone na kontakt z różnymi pasożytami, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Jedną z opcji walki z tym problemem są doustne zabiegi na pchły, łatwe w użyciu i wysoce skuteczne.

Obecnie istnieje wiele produktów, które pomagają w walce z pchłami i kleszczami. Możemy wyróżnić wśród nich pipety, pigułki, spreje i kołnierze.

Tak duża różnorodność zwykle wywołuje ból głowy u właścicieli. To powoduje, że wybierają losowo lub wybierają najtańsze rozwiązanie.

Przy wyborze pomiędzy środkami doustnymi, a miejscowymi powinniśmy kierować się zaleceniami specjalisty. Pozwoli to ocenić stopień narażenia zwierzęcia i możliwą reakcję na zastosowane leki w zależności od jego wieku i rozmiaru.

Jak wybrać najlepsze środki doustne na pchły?

Składniki większość tych leków mogą pomóc w określeniu skuteczności samego produktu. Wśród najczęściej pojawiających się wyróżniamy:

  • Lufenuron: działa wyłącznie na larwy pcheł, jest bezpieczny dla dorosłych osobników i kleszczy. Federalna Administracja Leków (FDA) zezwala na stosowanie go u psów i kotów.
  • Nitenpyram: Jest to szybko działający środek owadobójczy przeciwko pchłom i kleszczom. Weterynarze często używają go do zabijania pasożytów, który już znajdują się na ciele zwierzęcia, a nie jako opcję zapobiegawczą z powodu jego krótkiego działania. FDA pozwala również na stosowanie jej u kotów.
pchły na ciele

  • Spinosad: przeznaczony do zabijania dorosłych pcheł poprzez nadmierną stymulację układu nerwowego. Jest nieszkodliwy dla kleszczy.
  • FDA zaleca jego stosowanie tylko u psów niecierpiących na padaczkę. Chociaż zastosowano go także w niektórych miejscowych metodach leczenia wszy ludzkiej, takich jak Natroba.

Przewaga nad innymi środkami

Środki doustne zazwyczaj występują w postaci tabletek lub pastylek do życia, ponieważ podawanie ich w formie płynnej może być bardziej skomplikowane.

Wraz z upływem czasu laboratoria poprawiały ich właściwości organoleptyczne, tak aby zwierzęta kojarzyły je ze słodyczami lub karmą zamiast lekarstw.

Jeśli jednak tabletki mają mniej przyjemny smak łatwo możemy go „zakamuflować”, jeśli wymieszamy go z atrakcyjnymi dla psa potrawami.

Główną zaletą jest łatwość i szybkość podawania tych środków, ale musimy brać także pod uwagę opóźnienie w działaniu. Większość tych leków jest zwykle skuteczna od jednego do trzech miesięcy po zastosowaniu, szczególnie jeśli stopień ekspozycji nie jest zbyt wysoki.

Ta trwałość sprawia, że są one bardziej praktyczną alternatywą w porównaniu z innymi środkami, których efekty mogą zależeć od częstotliwość mycia zwierzęcia.
szampon na pchły
Zapach jest jednym z głównych znaków rozpoznawczych zwierząt. Niektóre miejscowe środki przeciwpasożytnicze wydzielają zapach, który może irytować zwierzę, co może powodować nerwowe zachowanie w pierwszych godzinach po zastosowaniu.

Ponadto podobnie jak w przypadku ludzi, psy i koty mogą mieć cierpieć na atopowe zapalenie skóry lub być uczulone na zastosowane związki chemiczne. W leczeniu doustnym zdarza się to znacznie rzadziej.

Ogólnie rzecz biorąc zawsze najlepszym rozwiązaniem jest przestrzegać zaleceń specjalisty i sprawdzać skuteczność produktu po użyciu. Indywidualne cechy każdego zwierzaka, stopień narażenia lub pora roku mogą wpływać na jego skuteczność, co zmniejsza ochronę zwierzęcia.

  • Kvamme, J. (S.f). PetMD. Types of Flea & Tick Control Products. Recuperado de https://www.petmd.com/dog/parasites/evr_multi_types_of_flea_tick_control_products
  • Murphy, K. (2019). Hill’s. Flea and Tick Medication: Oral vs. Topical Treatments. Recuperado de https://www.hillspet.com/pet-care/healthcare/flea-and-tick-treatments-oral-topical