Jak opatrzyć rany psa w domu

09 Maj, 2019
Rany Twojego psa mogą zostać wyleczone w domu, ale aby do tego doszło musisz się upewnić, że zwierzę nie liże ich ani ni drapie. Najpierw należy sprawdzić powagę rany; jeśli jest poważna lub widać kość, musisz natychmiast iść do weterynarza.
 

Zacięcia są czymś normalnym u wszystkich zwierząt. Zdarzają się ludziom, kotom i, rzecz jasna, psom. Większość z nich jest malutka i nie wymaga żadnej uwagi, ale kiedy dojdzie do większego zacięcia, musisz się nim prawidłowo zająć.

Dzisiaj powiemy Ci, jak opatrzyć rany psa w domu, aby nie doszło do infekcji.

Jak opatrzyć rany psa w domu

Infekcje to jedne z najczęstszych chorób u zwierząt, przez co są również najczęstszymi powodami komplikacjiŹle opatrzona rana może utrudnić Twojemu pupilowi życie.

Jednakże, nie powinieneś być zbytnio zaniepokojony, głównym aspektem leczenia i dezynfekcji ran jest zachowanie spokoju, ocena sytuacji i wiedza, czy jesteś w stanie zająć się ranami psa. Po sprawdzeniu, jak poważne jest zranienie, możesz przystąpić do opatrywania.

Aby to zrobić, potrzebujesz produktów, które można znaleźć w każdej aptece, nie musisz mieć leków przeznaczonych tylko dla zwierząt.

W jaki sposób ocenić powagę rany

Gdy zwierzęta bawią się lub pracują możesz zauważyć, że narzekają na pewne objawy w ciągu dnia. Jeśli płacz lub kwilenie powtarzają się dość często, powinieneś sprawdzić swojego zwierzaka, aby zobaczyć, co mu przeszkadza.

opatrywanie psa w domu
 

Podczas sprawdzania rany nigdy nie powinno się jej dotykać gołymi dłońmi ani przepłukiwać samą wodą. To może doprowadzić do infekcji i pogorszyć sytuację.

Większość ekspertów zaleca założenie psu kagańca, aby uniemożliwić mu gryzienie podczas opatrywania. Dzięki temu będzie to mniej skomplikowane i będziesz mógł się skupić na zadaniu. Dodatkowo, zaleca się przycięcie sierści dookoła rany za pomocą małych nożyczek.

Jeśli zobaczysz ścięgna, kości lub stały krwotok, wtedy raną powinien się zająć lekarz. Lepiej więc jak najszybciej zabrać psa do weterynarza. Dobrze jest założyć nacisk w okolicy rany podczas jazdy do weterynarza, aby zwierzę się nie wykrwawiło.

Jeśli jednak rana przestała krwawić i widać tylko skórę, możesz ją opatrzyć. Najpierw musisz jednak wiedzieć, jak ją zdezynfekować.

Proces opatrywania rany psa

Najpierw należy oczyścić zranione miejsce z brudu i innych niechcianych elementów. Aby to zrobić, użyj środka antyseptycznego z jodem lub wody z mydłem. Można to zrobić poprzez bezpośrednie polanie rany płynem lub za pomocą antyseptycznego gazika.

Ciepła woda pomoże psu zachować spokój, co będzie bardzo przydatne w dalszej części procesu. Ranę należy opłukiwać przez co najmniej dwie minuty. 

opieka nad psem
 

Dobrym pomysłem jest zastosowanie gazy, ponieważ nie pozostawi w ranie żadnych elementów – w przeciwieństwie do waty. Gdy to już zrobisz, musisz zaaplikować roztwór, który pomoże w ostatecznym oczyszczeniu rany. Dziki temu rana łatwiej się zamknie i będzie lepiej się goić.

Może dojść do stanu zapalnego w zranionym miejscu, a więc pomocne może być przyłożenie zawiniętego w coś lodu. Pamiętaj, że jeśli chcesz zastosować inne produkty, musisz najpierw sprawdzić, czy są odpowiednie dla zwierząt.

Podsumowując

Po zdezynfekowaniu rany należy zostawić ją w spokoju i uniemożliwić zwierzęciu powtórne otworzenie jej lub drapanie. Często można zostawić ranę nieprzykrytą, aby szybciej się goiła na wolnym powietrzu.

Jednakże, jeśli Twój pupil jest w tym czasie niespokojny, lepiej ją zabandażować, aby uniknąć niechcianego tarcia. Ponadto, możliwe, że będzie trzeba użyć kołnierza ochronnego, który powstrzyma psa przed lizaniem rany lub zdjęciem bandaża za pomocą zębów.

Co jakiś czas ranę należy sprawdzać, aby upewnić się, że prawidłowo się goi. Jeśli zauważysz, że opuchlizna nie zmniejsza się, w ranie jest ropa lub coś innego, co nie wygląda normalnie, natychmiast zabierz psa do weterynarza.

Jeśli rana wygląda lepiej i nie widać żadnych nieprawidłowości, możesz zdjąć kołnierz, co Twój pies na pewno doceni.