Demencja starcza u kotów - jak sobie z nią radzić?

22 Październik, 2019
To pogorszenie stanu psychicznego kotów, które powoduje dezorientację i zmiany w zachowaniu, może pojawić się po 10 roku życia. Chociaż nie jest odwracalne, postęp choroby może zostać opóźniony lub zatrzymany.
 

W taki sam sposób, jak u ludzi, stan fizyczny zwierząt domowych wraz z wiekiem ulega pogorszeniu fizycznemu, a w niektórych przypadkach dotyczy to również stanu psychicznego. Aby im pomóc najpierw trzeba lepiej poznać te zmiany. Dlatego dziś przedstawiamy informacje o kotach z zaburzeniami funkcji poznawczych, lepiej znanymi jako demencja starcza u kotów.

Czas, nieustępliwy wobec ludzi i zwierząt

Upływ czasu powoduje nieuniknione zmiany fizyczne u kotów. Może także wywoływać między innymi splątanie i dezorientację u naszych miauczących przyjaciół.

Koty domowe żyją średnio 15 lat. Ale pierwsze oznaki demencji starczej mogą pojawić się już wieku około 10 lub 11 lat. I u kotów, które wkraczają w trzecią część swojego życia, patologia ta występuje bardzo powszechnie.

Kot na kolanach

W przypadku choćby w najmniejszej wątpliwości lub podejrzenia należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista wskaże najlepsze kroki, które należy podjąć zgodnie ze szczególnymi cechami każdego kota.

Podobnie jak u ludzi, u zwierząt obserwuje się pogorszenie funkcji umysłowych w miarę starzenia się. Dowiedz się więcej szczegółów na temat demencji starczej u kotów.

 

Demencja starcza u kotów to nieodwracalne pogorszenie funkcji, które może być opóźnione

Kot z zaburzeniami poznawczymi traci kontrolę nad swoim ciałem i otoczeniem. Dlatego ważne jest, abyśmy umieli towarzyszyć mu i pomagać w tych nowych okolicznościach.

Należy pamiętać, że podobnie jak u ludzi, chociaż pogorszenia funkcji nie można odwrócić, można zatrzymać jego rozwój lub opóźnić. Weź również pod uwagę, że demencja nie wpływa na wszystkie zwierzęta w taki sam sposób.

Ważne jest zatem, aby nauczyć się rozpoznawać oznaki demencji starczej u kotów.  Z kolei świadomość środków, które należy podjąć, może zapewnić zwierzęciu lepszą jakość życia na tym etapie jego istnienia.

Stary kot

Jakie objawy daje demencja starcza u kotów

Wśród znaków, które mogą wskazywać, że kot cierpi na jakiś rodzaj dysfunkcji poznawczej, należy wymienić przede wszystkim:

 • Zmiany w zachowaniu. Kot możesz się domagać więcej uwagi lub stać się bardziej agresywny.
 • Splątanie. Zwierzę wędruje jakby bez celu i bez sensu. Najprawdopodobniej nie pamięta, gdzie znajduje się jego miska z jedzeniem, woda albo kuweta sanitarna.
 
 • Częstsze miauczenie. Zwykle koty z demencją zaczynają miauczeć wielokrotnie, szczególnie w nocy. Zazwyczaj wskazuje to stan zdenerwowania lub niepokoju, gdy przebywają same lub czują się zdezorientowane w ciemności.
 • Zmiany w rytmie snu. Kiedy koty tracą zainteresowanie otoczeniem, śpią więcej w ciągu dnia, ale w nocy z kolei wędrują (i miauczą).
 • Utrata zainteresowania osobistą higieną. Zwierzę przestaje się myć, jak to zwykle robiło. Oznacza to, że jego sierść będzie wyglądać na bardziej matową i zaniedbaną. Istnieje również ryzyko, że kot nie będzie chciał jeść ze względu na zaniedbanie własnej higieny.
 • Załatwianie własnych potrzeb poza kuwetą z piaskiem.

Jak opiekować się kotem z zaburzeniami poznawczymi

Jeśli lekarz weterynarii potwierdzi diagnozę otępienia u kota, w niektórych przypadkach może być wskazane leczenie farmakologiczne. W każdym razie istnieje wiele różnych środków, które można podjąć, aby uczynić życie kotka emeryta bardziej znośnym. Zobacz, co możesz zrobić:

 • Zminimalizuj możliwe zmiany w otoczeniu kota. Nie przenoś rzeczy kota na inne miejsce: dotyczy to miski, legowiska, skrobaków, zabawek itp. Również nie przenoś, nie dodawaj ani nie usuwaj mebli ani innych przedmiotów w domu.
 
 • Chroń go przed stresującymi sytuacjami. Ważne jest, aby zarezerwować miejsce, w którym zwierzę może odnaleźć spokój, jeśli w domu występują dziwne ruchy lub dźwięki. Na przykład, jeśli do domu przychodzą goście lub jeśli w domu musi zostać wykonany jakiś rodzaj naprawy.
 • W miarę możliwości zwiększ czas zabawy z kotem, aby mógł być aktywny i odbierać stymulację.
 • Szczotkuj go często lub czyść wilgotną ściereczką, aby utrzymać sierść w dobrym stanie. Musisz także zdezynfekować oczy i uszy.
 • Umieść rampy, jeśli zwierzę nie ma już dostępu do miejsc, w których zwykle lubiło przebywać. Możesz pozostawić również minimalny sygnał świetlny, aby oszczędzić mu dezorientacji w nocy.
 • Zapewnij też kotu odpowiednią dietę zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
 • I wreszcie daj mu dużo miłości. Jest to bez wątpienia najważniejsza rzecz, aby demencja starcza u kotów miała łagodniejszy przebieg.