Upały - które rasy psów cierpią najbardziej w lecie?

30 Styczeń, 2020
 

Wraz z nadejściem lata wysokie temperatury i upały stają się prawdziwą torturą szczególnie dla niektórych psów. Dlatego należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na zachowanie psa.

Z wielu powodów możemy powiedzieć, że zwierzęta przypominają ludzi. One również cierpią z powodu zmian w pogodzie, tak jak my. Na przykład niektóre rasy psów cierpią z powodu upałów i bardzo źle się czują latem. Dowiedz się w naszym artykule, jakie to rasy.

Upały – które rasy psów cierpią najbardziej w lecie?

Nadejście lata nie pozostaje niezauważone dla nikogo, nawet dla zwierząt domowych. I wielu właścicieli popełnia błąd chcąc spędzać ze swoimi psami więcej czasu na świeżym powietrzu w czasie upałów. Nie biorą pod uwagę tego, jak czuje się zwierzę.

Chociaż niektóre rasy są przystosowane do klimatów tropikalnych to istnieją też takie, które cierpią z powodu upału. Potrzebują one większej opieki, gdy temperatura jest wysoka, na przykład strzyżenia, przebywania w pobliżu klimatyzatora lub częstszych kąpieli. Oto niektóre z tych ras:

1. Buldog angielski

Jednym z bardzo ważnych problemów ras brachycefalicznych są ich trudności z oddychaniem. Z tego powodu bardzo cierpią w okresie letnim. Buldog angielski – na zdjęciu, które otwiera ten artykuł – jest podatny na udar cieplny ze względu na konformację czaszki i niemożność odpowiedniego ochłodzenia ciała.

Te psy zawsze muszą znajdować się w chłodnych i przewiewnych miejscach, w cieniu i mieć dostęp do dużych ilości wody. Jeśli planujesz adoptować buldoga angielskiego pamiętaj o tym. Szczególnie jeśli na wakacje często wybierasz się do ciepłych krajów.

 

2. Chow chow i upały

Głównym problemem tego podobnego do lwa psa z niebieskim językiem jest ilość sierści. Ponieważ został stworzony do środowisk o niskiej temperaturze ma również podwójną warstwę tłuszczu pod skóra. Dlatego bardzo cierpi z powodu upałów… Nawet kiedy jest szczotkowany!

chow chow a upały

Właściciele chow chow wybierają golenie latem, chociaż może to również mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Jeśli pies przebywa na słońcu nie będzie mógł obniżyć temperatury ciała, a ponadto może doznać oparzeń skóry. Dlatego zaleca się obcinanie sierści i pozostawienie go w cieniu i z dostępem do wody przez cały sezon letni.

3. Pekińczyk

Ta rasa „łączy” problemy dwóch poprzednich ras, dlatego znalazła się na tej nieszczęsnej liście. Jest to rasa brachycefaliczna z krótkim nosem, więc  ma trudności z oddychaniem, a ponadto ma dużą ilość sierści, która nie wypada, gdy zaczyna się lato.

pekińczyk

Najlepszym sposobem na uniknięcie udaru cieplnego u pekińczyka jest nie zabieranie go na spacery w środkowych godzinach dnia.
 
 Powinien również unikać wysiłku fizycznego nawet umiarkowanego, ponieważ może to być śmiertelne dla jego serca. Musi pozostać w cieniu lub półcieniu, zwłaszcza w południe.

4. Berneński pies pasterski

Ten duży pies pochodzący z Alp Szwajcarskich jest kolejnym, który najbardziej cierpi z powodu upału. Głównie z powodu swojej bujnej sierści. Ta rasa była przeznaczona do pasterki owiec lub kóz wśród śniegu. Dlatego przy zmianie środowiska bardzo cierpi.

berneński pies pasterski


Wszystkie rasy o długiej i gęstej sierści, takie jak berneński pies pasterski lub bernardyn, nie powinny żyć w miejscach o wysokiej temperaturze. Nawet jeśli przycinamy ich sierść bardzo krótko ich warstwa tłuszczu nie pozwala im się odpowiednio chłodzić.

5. Szpic miniaturowy

Ostatnim na liście psów najbardziej dotkniętych upałem jest pochodzący z Polski szpic miniaturowy. Jego przodkowie pochodzą z Finlandii. Ten niewielki piesek ma olbrzymią ilość sierści – w tym lwią grzywę – i dlatego woli spać na chłodnych powierzchniach nawet w środku zimy.

szpic miniaturowy
 


Ponadto rasa ta jest dość wrażliwa na choroby skórne, ponieważ często występują u psów tej rasy zapalenie skóry i wypryski. Mogą się one pojawić po kontakcie ze słońcem lub w gdy właściciele próbują ich zmoczyć, gdy jest bardzo gorąco.

Są też inne psy, które bardzo cierpią latem lub w wysokich temperaturach, między innymi: Staffordshire Bull Terrier, bokser, mops, shih tzu i Cavalier King Charles Spaniel.