Jak ochłodzić konia latem - przydatne wskazówki

21 Kwiecień, 2019
Elastyczność skóry oraz kolor błon śluzowych i moczu konia będą stanowić wskaźniki nawodnienia zwierzęcia - naucz się odczytywać te sygnały.
 

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ochłodzić konia latem? Jest to temat niezwykle istotny bowiem temperatura ciała koni wzrasta znacznie szybciej niż dzieje się to w przypadku innych zwierząt. Stąd też konie są znacznie bardziej wrażliwe na wysokie temperatury, zwłaszcza latem. Jeżeli nauczysz się jak ochłodzić konia latem, unikniesz przyszłych niedogodności.

Nagłe, uciążliwe uderzenia gorąca to problem dotykający wszystkie organizmy żywe. W przypadku koni, prawidłowa temperatura ciała wynosi od 37 do 38 stopni. Jeżeli temperatura wynosi 40,5-41 stopni, pojawia się poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia zwierzęcia.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule opowiemy Ci jak ochłodzić konia latem. Zacznijmy od kilku przydatnych wskazówek.

Jak ochłodzić konia latem – podstawowe wskazówki

Zadbaj o odpowiednią wentylację stajni

Koniecznie upewnij się, że powietrze w stajni jest regularnie wymieniane na świeże. Najlepiej, żeby działo się to płynnie a nie gwałtownie poprzez przeciągi. Otwierając okna i drzwi zadbasz o to, aby koń miał dostęp do wystarczającej ilości tlenu.

Co więcej, wywietrzysz nieprzyjemny zapach odchodów i moczu końskiego, który jest znacznie bardziej skoncentrowany gdy panuje upalna pogoda.

Jeśli to konieczne zadbaj o moskitierę

Jeżeli powodem, dla którego nie otwierasz okien w stajni są plagi owadów i much, zadbaj raczej o moskitierę niż o szczelne zamykanie wszystkich źródeł wentylacji. Podniesie to również jakość życia konia. Jeżeli możesz, skorzystaj też z innych metod pozbywania się owadów.

 

Może zainteresuje Cię również artykuł: Jak powstrzymać komary przed gryzieniem nocą

Zwiększ ilość podawanej wody

Jeżeli zastanawiasz się, jak ochłodzić konia latem, musisz wiedzieć, że podawanie większych ilości wody jest czynnikiem kluczowym. Koń powinien mieć stały dostęp do chłodnej, czystej wody pitnej.

Oprócz tego, że woda powinna być w odpowiedniej temperaturze, musisz też zadbać o czystość poideł. Wiele chorób koni pojawia się, jako rezultat nieodpowiedniej higieny w stajni.

Koń pije - jak ochłodzić konia latem

Zapewniaj pośrednie nawadnianie

Podobnie jak dzieje się to czasami w przypadku ludzi, nawet jeśli koń będzie miał zapewnione źródło czystej wody pitnej, niekoniecznie oznacza to, że będzie pił wystarczające jej ilości. W takiej sytuacji dobrym sposobem może być zwilżenie siana podawanego zwierzęciu.

Możesz także doradzić się lekarza weterynarii. Udzieli Ci on rzetelnych informacji na temat suplementów wyrównujących poziom elektrolitów w organizmie zwierzęcia i zapobiegających nadmiernej utracie soli. Może się to okazać niezbędne.

Jak ochłodzić konia latem – zwiększ częstotliwość kąpieli

Kochamy orzeźwiające kąpiele, prawda? Podobnie jak dzieje się to w przypadku ludzi, chłodne prysznice lub kąpiele mogą pomóc w schłodzeniu przegrzanego zwierzęcia. Jeżeli zastanawiasz się jak ochłodzić konia latem, może się to okazać rozwiązaniem idealnym.

 

Pamiętaj jednak, żeby unikać gwałtownych różnic temperatur. Mogłoby to bowiem zaszkodzić zwierzęciu zamiast mu pomóc. Najlepiej by było zacząć od wody letniej i stopniowo ją schładzać. Kierunek moczenia zwierzęcia powinien przebiegać od kończyn ku tułowiu a na koniec szyja. Możesz w tym celu użyć węża ogrodowego lub zmoczonej gąbki.

Zastosowanie środków owadobójczych

We wcześniejszej części tego artykułu wspomnieliśmy o zastosowaniu moskitiery w celu uchronienia zwierzęcia przed uciążliwymi owadami i zapewnienia odpowiedniej wentylacji w stajni. Aby zwiększyć skuteczność ochrony, konieczne może być również zastosowanie środków owadobójczych i specjalnych repelentów.

Od momentu gdy zaczynają kwitnąć kwiaty wiosną praktycznie do samego zakończenia lata i wczesnej jesieni, owady mogą uprzykrzyć życie Twojemu zwierzęciu. Jednym z przykładów możliwych dolegliwości jest letnie zapalenie skóry u konia.

Jak ochłodzić konia latem – planuj częste wyjścia ze stajni

Spacery i wyprawy do lasu czy na łąkę powinny być zaplanowane w najchłodniejszych godzinach dnia. Co więcej, zadbaj to, by miejsce w jakie się udajecie były zacienione i – w miarę możliwości – żeby znajdowało się tam źródło pitnej wody.

Konie kąpią się w rzece
 

Stale kontroluj stopień odwodnienia zwierzęcia

Najważniejszym objawem na jaki należy zwracać uwagę jest elastyczność i napięcie skóry bądź jego brak. Można po tym poznać czy zwierzę ma wystarczającą ilość wody w organizmie. Możesz na przykład delikatnie złapać skórę na szyi konia wykonując ruch szczypania i sprawdzić, jak szybko wróci do pozycji wyjściowej.

Dobrym sposobem jest również skontrolowanie poziomu nawilżenia śluzówki zwierzęcia. Powinna być różowa. Liczy się również kolor moczu i intensywność jego zapachu.

Jak ochłodzić konia latem – weryfikuj jego stan fizyczny

Niezależnie od tego, czy koń ma za sobą intensywny trening czy też odprężający prysznic, dobrze byłoby kontrolować jego puls i oddychanie. Dostarczy Ci to informacji niezbędnych do określenia w jakim stanie jest zwierzę i czy potrzebuje dodatkowego nawodnienia.

Wśród zwierząt gospodarskich konie potrzebują największej dozy pielęgnacji i troski. W letnich miesiącach są szczególnie narażone na odwodnienie i jego groźne konsekwencje. Dlatego właśnie zadbaj o odpowiednie nawadnianie wewnętrzne i zewnętrzne.

 
  • Fullcover. ¿Cómo cuidar a nuestros caballos durante esta ola de calor? (s.f). Recuperado de https://www.fullcover.eu/es/blog/como-cuidar-a-nuestros-caballos-durante-esta-ola-de-calor
  • Ventura, L. (2018). Equisens. La sensibilidad del caballo al calor. Recuperado de https://www.equisens.es/biologia/la-sensibilidad-del-caballo-al-calor/
  • Zotal laboratorios. Cuidados de los caballos durante los meses de calor. (s.f) Recuperado de http://www.zotal.com/cuidado-caballos-meses-calor/