Jak poprawnie czyścić oczy kota?

21 sierpnia 2019

Jeśli istnieje szczególnie ważny obszar na ciele kota, gdzie powinniśmy bardziej zadbać o higienę są to zdecydowanie oczy kota. Jest on od niego bardzo zależny. Z drugiej strony, problemy ze wzrokiem mogą prowadzić do wielu chorób.

Koty są jednymi z najbardziej schludnych zwierząt na świecie. Niektóre z nich mogą spędzić do trzech godzin, a nawet więcej, myjąc językiem swoje ciało. Chociaż mogą samodzielnie wyczyścić większą część swojego ciała to oczy do niej nie należą. To Ty, jako właściciel, musisz się nimi zająć.

Dzieje się tak dlatego, że jest to jeden z najbardziej wrażliwych obszarów na ciele zwierzęcia. Należy też zauważyć, że wzrok kota jest sześć lub osiem razy lepszy niż wzrok człowieka, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Dlaczego należy czyścić oczy kota?

Koty są podatne na różne choroby przez całe swoje życie. I często pokazują się w oczach kota. Niezależnie od tego, czy mówimy o grypie, czy infekcji choroba objawi się w taki czy inny sposób w oczach naszego pupila.

Powinniśmy zapewnić najlepszą możliwą opiekę, ponieważ koty w codziennym życiu są bardzo uzależnione od wzroku. Należy wziąć pod uwagę, że koty są bardziej aktywne w nocy, dlatego ich widzenie w nocy jest bardziej rozwinięte niż nasze.

kot nebelung

Dlatego tak ważne jest, aby oczy były czyste i w dobrym stanie, aby zwierzę się nie potykało lub nie zrobiło sobie krzywdy. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo oczyścić oczy kota. Przypominamy również, aby odwiedzić lekarza weterynarii, jeśli podejrzewasz zakażenie.

Jak czyścić oczy kota?

W przypadku metod, o których Ci opowiemy potrzebujemy bardzo konkretnych przedmiotów, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo Twoje i Twojego kota. Mowa o ręczniku, którym owiniesz zwierzę, by nie uciekło, o wodzie, bawełnie i szmatce.

Pierwszy sposób

To czyszczenie śpiochów i innych elementów, które mogą znajdować się blisko oczu kota. W tym celu potrzebujemy trochę wody destylowanej, gazy lub wacika, a także tolerancji na ból i cierpliwości.

mycie kota

  • Owiń kota mocno ręcznikiem. Ograniczy to jego ruchy, ale i tak będzie chciał uciec z naszego „więzienia”. Pamiętaj, aby trzymać głowę jedną ręką i wywierać lekki nacisk na ciało, aby utrzymać je w miejscu.
  • Delikatnie przyłóż gazę lub wacik nasączony odrobiną wody destylowanej do powiek. Spróbuj usunąć ślady śpiochów i wszystkiego, co nie powinno znajdować się w pobliżu oczu. Pamiętaj również, aby nie dotykać oczu, ponieważ mogą się podrażniać i możesz spowodować ból.
  • Czyść każde oko osobno, nigdy nie używaj tej samej gazy do czyszczenia drugiego oka. Wskazane jest, aby używać czystego wacika, aby uniknąć przenoszenia chorób z jednego oka na drugie.
  • Po zakończeniu czyszczenia osusz oczy innym ręcznikiem i usuń płyn, który pozostał na sierści kota.

Drugi sposób

Zdrowe właściwości, które czarna lub zielona herbata przynosi naszemu ciału są bardzo dobrze znane. Możemy zastosować je również w przypadku kotów. Właśnie dlatego przedstawiamy Ci ten naturalny sposób, z którego z pewnością skorzystasz.

  • Podobnie jak w przypadku poprzedniej metody zawiń zwierzę w ręcznik, aby zapobiec jego ucieczce. Niektórymi kotami można łatwiej manipulować, więc czyszczenie odbywa się bez większych problemów.
  • Używaj ciepłych torebek z herbatą nakładając je na oczy kota przez pięć lub dziesięć minut. Zaleca się nakładanie jedną po drugiej jeśli kotu jest niewygodnie z dwoma torebkami na raz.
  • Za pomocą bawełnianej szmatki, która nie pozostawia resztek wyczyść brzegi oczu kota. Pamiętaj, aby nie dotykać oka bezpośrednio, aby nie prowadzić do infekcji.
  • Możesz zostawić płyn z herbaty na oczach kota, ponieważ ma on bardzo korzystne właściwości. Ale jeśli wolisz, możesz go usunąć bez problemu.

Przedstawiliśmy Ci dwa różne sposoby na czyszczenie oczu kota. Jeśli zauważysz, że kot nadal odczuwa dyskomfort lub tworzą się strupy wskazana jest natychmiastowe skontaktowanie się z weterynarzem w celu sprawdzenia, co się dzieje z Twoim przyjacielem.