Kot rasy Cymric: długowłosy i bez ogona

9 sierpnia 2019
Kot Cymric pochodzi od kotów rasy Manx, które czasami rodziły się z długą sierścią. Jednak spontaniczna mutacja genetyczna spowodowała, że koty te rodzą się z bardzo krótkimi ogonami lub bez ogona. Hodowcy skrzyżowali koty z tymi cechami, aby stworzyć nową rasę.

Kot rasy Cymric to długowłosy Manx. Co to oznacza? Jest to kot o krótkim ogonie – lub całkowicie bez ogona, który z wyglądu przypomina uroczą, puszystą kulkę.

Długowłosa wersja kota Manx

Rasa ta została stworzona w latach 60. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Do jej stworzenia wybrane zostały kocięta Manx, które urodziły się z długą sierścią.

Zwierzęta te nie mają ogona ze względu na spontaniczną mutację genetyczną. Hodowcy – Leslie Falteisek ze Stanów Zjednoczonych oraz Blair Wright z Kanady – są odpowiedzialni za tę cechę.

kot rasy cymric charakterystyka

Pamiętaj, że koty Manx – bez ogona i z krótką sierścią – pochodzą z Wyspy Man, która znajduje się między Anglią a Irlandią. Jeśli chodzi o nazwę – Cymric, wywodzi się od słowa „walijski” w języku celtyckim.

Poznaj kota rasy Cymric, przyjaznego, inteligentnego zwierzaka, którego wyróżnia całkowity (lub częściowy) brak ogona oraz długa, dwuwarstwowa sierść. 

Kot rasy Cymric – inne cechy fizyczne

Oprócz całkowitego lub częściowego braku ogona oraz długiej sierści, kot rasy Cymric ma też następujące cechy:

  • Rozmiar: średni
  • Waga: od trzech do pięciu kilogramów
  • Budowa: solidna i silna, pucułowaty
  • Kolory: różnorodne (jednolite, dwukolorowe, ciemne kolory, perkal i pręgowany)
  • Sierść: miękka i lśniąca z bardzo gęstą warstwą spodnią
  • Głowa: okrągła z wydatnymi kościami policzkowymi
  • Oczy: duże i okrągłe, kolor dopasowany do sierści
  • Uszy: średniej wielkości i szeroko rozstawione. Są szerokie u podstawy i zwężają się ku zaokrąglonym czubkom.
  • Nogi: tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie

Jeśli chodzi o ogon, koty Cymric można podzielić na trzy rodzaje. Rumpy w ogóle nie ma ogona, a tylko wgłębienie z tyłu. Z kolei Stumpy ma tylko kilka kręgów ogona.

Ostatni rodzaj, Longy, posiada ogon, który jest krótszy niż u zwykłego kota. Czasami zdarza się, że kot rodzi się też z całym ogonem.

Niezwykle przyjazny kot

Koty te są niezwykle towarzyską i przyjazną rasą, która świetnie dogaduje się ze wszystkimi członkami rodziny oraz z nieznajomymi. Ponadto, nie przeszkadza im towarzystwo innych zwierząt i nie hałasują.

Rasa ta jest bardzo uczuciowa, sympatyczna i spokojna; koty Cymric uwielbiają bawić się ze swoimi właścicielami. Koty te mają tendencję do bycia bardzo zależnymi od ludzi. Czasami nawet chodzą za swoimi bliskimi po domu, jakby były psem.

kot cymric

Kot rasy Cymric jest inteligentny, ciekawski i kocha biegać, skakać oraz bawić się. Dlatego też będą szczęśliwe mogąc korzystać z podwórka lub tarasu zabezpieczonego przed ucieczką.

Opieka nad kotem rasy Cymric

Tak jak Manx, kot ten jest zazwyczaj bardzo zdrowy. Oczekiwana długość życia wynosi od 10 do 15 lat. Jednakże brak ogona może doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa, wrodzonego zaburzenia, które uniemożliwia zamknięcie kręgów rdzenia kręgowego, co z kolei prowadzi do innych problemów.

Jeśli chodzi o szczególną opiekę, której potrzebuje ta rasa, należy czesać sierść pupila przynajmniej raz w tygodniu, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

Ponadto, ze względu na duże linienie, należy zwrócić szczególną uwagę na zakłaczenie układu trawiennego. Weterynarz poradzi Ci, jak temu zapobiegać i leczyć ten problem.

Profesjonalista pomoże też ułożyć dietę odpowiednią na każdym etapie kociego życia oraz ustali harmonogram szczepień i odrobaczania, którego należy się trzymać.