Zachowanie fretki - wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

03 Grudzień, 2019
Te przyjazne zwierzęta są bardzo energiczne, dlatego wymagają dużej aktywności fizycznej, która przyczynia się do bardziej korzystnego zachowania.
 

Fretki pojawiły się w ​​naszych domach całkiem niedawno jako zwierzęta domowe. Te małe ssaki wyróżniają się jako bardzo towarzyskie i zabawne zwierzątka. Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem tego zwierzęcia do swojej rodziny, powinieneś dowiedzieć się wcześniej, czym charakteryzuje się zachowanie fretki. W tym artykule Ci o nim opowiemy wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Zachowanie fretki może Cię bowiem w wielu momentach bardzo zaskoczyć. Przygotuj się na to czytając ten artykuł.

Zachowanie fretki

Chociaż wiele fretek żyje obecnie jako zwierzęta domowe, w wielu miejscach nadal pracują przy polowaniu. Ich specjalnością są króliki, ponieważ budowa ich ciała pozwala im łatwo znajdować królicze nory.

Dlatego nie możemy zapominać, że chociaż są towarzyskie i czułe, zaledwie kilka pokoleń temu były zwierzętami drapieżnymi. Fretki mają wiele instynktów związanych ze swoim naturalnym środowiskiem, nawet jeśli mieszkają w domach. Na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia ich instynkt łowny.

Zachowanie fretki w wielu swoich cechach przypomina nam o ich dawnym trybie życia. Jeśli pozwolimy jej zaspokoić potrzeby podyktowane instynktem, nawet jeśli jest to zwierzę domowe, będzie znacznie szczęśliwsza. Będzie też stwarzać mniej problemów behawioralnych.

Potrzeby etologiczne determinują zachowanie fretki

Fretki są bardzo aktywnymi i energicznymi zwierzętami, mimo że są tak małe. Dlatego pierwszym krokiem do uszczęśliwienia naszej fretki jest umożliwienie jej ćwiczeń fizycznych. Możemy jej to umożliwić zarówno w klatce, jak i pozwalając na swobodne poruszanie się po domu. Idealna klatka dla fretki powinna być wysoka, z kilkoma piętrami i dużą ilością miejsca do poruszania się.

 

Fretki uwalniają jednak wiele energii podczas zabawy. Jeśli mają partnerów tego samego gatunku w tym samym domu, będą bawić się między sobą. Jeśli nie, samotna fretka z pewnością poprosi ludzi o udział w zabawach, które najbardziej lubi.

Fretka w domu

W każdym razie to małe zwierzątko potrzebuje różnych zabawek, aby się bawić. Piłki, liny zawieszone w klatce, puzzle, które mogą służyć jako nagrody i długie tunele, przez które można przechodzić. To niektóre z zabawek, którymi fretki zazwyczaj cieszą się najbardziej.

W przeciwieństwie do ich olbrzymiej aktywności, fretki muszą również spać przez wiele godzin. Niektóre śpią tak głęboko, że wydaje się, że umarły. Spróbuj zatem zapewnić im ciche i spokojne miejsce w klatce, abyś mogły odpoczywać bez zakłóceń i budzić się z całą odzyskaną energią.

Inną charakterystyczną cechą fretek jest ich ogromna ciekawość. Fretki muszą wszystko wiedzieć i chcą wszystko odkrywać. Nie zdziw się, ze Twoje zwierzę spróbuje włożyć głowę do wszystkich toreb, które przyniesiesz do domu, i będzie badało każdy zakątek domu. Upewnij się, że Twój dom jest bezpieczny i że fretka nie zrobi sobie krzywdy podczas przygód.

 

Psoty fretek

Chociaż niektórzy oceniają zachowanie fretki jako nieznośne, psoty są częścią jej natury. Fretki z natury powinny jeść kilka razy dziennie pożywienie podzielone na małe porcje. Dlatego, gdy ich miska jest pełna, pierwszą rzeczą, którą robią, jest ukrywanie części jedzenia w innych pomieszczeniach domu. W ten sposób chcą się upewnić, że zabezpieczyły sobie jedzenie na cały dzień.

Nieznośne zachowanie fretki

Ale nie tylko kradną żywność: o wiele bardziej lubią metalowe i błyszczące przedmioty, a także gumę. Jeśli brakuje ci rzeczy w domu, takich jak długopisy, gumki lub klucze, prawdopodobnie fretka schowała je w jednym z kryjówek. Nie robi tego jednak z powodu złośliwości: to po prostu kolejny przejaw jej naturalnego instynktu.

Zabawy między fretkami mogą czasem stać się nieco gwałtowniejsze. Zwykle bawią się do pierwszego ugryzienia. Chociaż nie robią sobie nawzajem krzywdy, kiedy robią to z naszymi rękami lub stopami, może to być uciążliwe a nawet bolesne. Nie oznacza to, że fretka jest agresywna lub chce nas skrzywdzić: dla niej to tylko część zabawy.

Edukacja a zachowanie fretki

Jak każde zwierzę, również i fretkę możemy edukować, aby zachowywała się lepiej. Musimy to jednak robić, biorąc zawsze pod uwagę ich ograniczenia i instynkty. Jest bardzo prawdopodobne, że nigdy nie przestaną kraść naszych kluczy i monet. Dlatego musimy sobie stawiać realistyczne cele, jeśli chodzi o zachowanie fretki.

 

Fretki to zwierzęta, które bardzo łatwo przestraszyć. A kiedy to się dzieje, nie mogą się niczego nauczyć. Dlatego edukacja oparta na karach lub korygowaniu będzie bezużyteczna w przypadku tych ssaków. Wręcz przeciwnie, uczenie ich lepszego zachowania lub robienia sztuczek poprzez pozytywne wzmocnienie przyniesie bardzo szybkie rezultaty.

Nagradzaj więc swoją fretkę za każdym razem, gdy zrobi coś dobrze. Kiedy bawi się bez zadawania ran, gdy szpera bez niszczenia przedmiotów lub gdy postanawia nie kraść kluczy do domu. Jako nagrody możesz użyć jakiegoś przysmaku specjalnego dla fretek albo zastosuj po prostu pochwałę.

Natomiast zignoruj ​​złe zachowanie fretki. Przerwij zabawę, jeśli zada Ci ból, i usuń zabawki, które niszczy lub źle wykorzystuje. Fretki są inteligentnymi zwierzętami, które doskonale potrafią wykorzystywać okazje. Zobaczysz, że szybko się zorientuje, które zachowanie jej się opłaca i będzie robić wszystko, aby otrzymać nagrodę.

Fretki są zabawne i aktywne. Jeśli chcesz przyjąć fretkę do swojej rodziny, pamiętaj, że będziesz musiał poświęcić dużo czasu na zabawę, aby była szczęśliwa. Pamiętaj też, że o zmierzchu i zachodzie słońca nadejdzie szczyt jej aktywności i będzie się zachowywać trochę głośno. Co do reszty, możesz cieszyć się towarzystwem zabawnego i czułego domowego ssaka.