Rasy psów dla aktywnych - poznaj je

30 Czerwiec, 2019
Psy niezwykle szybko upodabniają się do swoich właścicieli. A może to my upodobniamy się do nich? Przede wszystkim bardzo często dzielimy swoje pasje i styl życia. Aktywna i energiczna osoba, powinna mieć przy swoim boku zwierzę o podobnym usposobieniu. 
 

Rasy psów dla aktywnych wyróżniają się usportowionym charakterem i ogromnym zasobem energii. Przy wyborze odpowiedniej rasy, należy wziąć pod uwagę te psy, które najczęściej pojawiają się w sportowych dyscyplinach.

Wyróżniliśmy 10 takich ras. Poznasz je w tym artykule. Oprócz bycia doskonałymi przyjaciółmi, psy mogą być świetnymi towarzyszami naszej fizycznej aktywności.

Rasy psów dla aktywnych – poznaj najlepsze

Postanowiliśmy wyróżnić najczęściej obecne w sportowych dyscyplinach rasy psów dla aktywnych osób.

Najlepsze rasy psów dla aktywnych osób – 10 propozycji

Husky syberyjski

Jest to najbardziej znana rasa psów zaprzęgowych. Są to psy silne i zwinne. Cechują się szybkością i doskonale sprawdzają się we współpracy zespołowej. Potrzebują towarzystwa, także przy kierowaniu saniami. Tym samym świetnie sprawdzą się w domu ludzi aktywnych.

Jest to rasa towarzyska i chętna do zabawy. Z ich miłego i aktywnego usposobienia skorzystają rodziny, kochające sportowe życie. Wykorzystajcie ten czas na świeżym powietrzu, wzmacniając rodzinne więzi i dbając o swoje zdrowie. 

rasy psów dla aktywnych 1

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

 

Rasy psów dla aktywnych cechują się też elegancją. Niewątpliwie wyróżnia to wyżła krótkowłosego, który zachwyca swoim arystokratycznym charakterem. Mimo swoich królewskich charakterystyk – jest to pies silny i bardzo zwinny. Dlatego, bardzo często wykorzystuje się je polowaniach czy do stróżowania.

Są to psy przyjazne, które nie wymagają nadmiernej przestrzeni. Za to doskonale sprawdzą się przy wspólnym bieganiu i długich spacerach. Psy te podlegają próbom pracy.

Owczarek australijski

Rasy psów dla aktywnych nie zawsze cechują się otwartością. Owczarek australijski wyróżnia się nieco dyskretniejszą i powściągliwą osobowością. 

Nie oznacza to jednak, że psy te są agresywne i nastrojowe. Uwielbiają koegzystencje w rodzinie, a zwłaszcza towarzystwo dzieci. Potrzebują dużej dawki energii. Nigdy nie powinny prowadzić siedzącego trybu życia.

Dlatego sprawdzą się w domu aktywnych osób, z którymi mogą wyruszać na rowerowe przejażdżki czy biegowe maratony.

Rasy psów dla aktywnych – Border Collie

Mówi się, że to właśnie ta rasa należy do najbardziej usportowionych. Oprócz tego wskazuje się na niezwykłą inteligencje tych psów. Wykazują świetną podstawę do nauki i dyscypliny. Są posłuszne i otwarte. Psy te wykorzystuje się w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. 

Przede wszystkim jednak rasa Border Collie ma w sobie duszę pasterza. Psy te dzięki swojej wytrzymałości i inteligencji są w stanie utrzymać w ryzach niejedno stado zwierząt.

Atletyczna i proporcjonalna sylwetka, jak również zręczne ruchy, świadczą o szybkości, zwinności i wytrzymałości tych psów.

 

Sznaucer olbrzymi

Te spokojne psy z rodziny sznaucerów znane są, jako psy pasterskie, ale mają też masę innych zalet. Są to psy duże i silne, idealne do pracy stróża. Dzięki ich mądrości łatwo dostosowują się do wymaganej dyscypliny. Tresura przebiega płynnie. Ponadto psy te mają wysoką samoocenę, są szlachetne i odważne.

Na początku wydają się być zdystansowane i nieco szorstkie. W głębi duszy to jednak bardzo towarzyskie i wrażliwe, czułe psy. Z przyjemnością wyruszą z Tobą w sportową podróż. Uwielbiają rywalizację.

Dobrze radzą sobie w niektórych psich sportach: flyballu, obedience, canicrossie czy dogtrekkingu.

Labrador Retriever a rasy psów dla aktywnych

Rodziny uwielbiają tę rasę. Są to psy towarzyskie i przyjazne. Świetnie sprawdzają się na gruncie sportowym. Cenione są za dobry kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami.

Są to psy z natury użytkowe i pracujące. Co więcej, aby zaangażować umysłowo i fizycznie Labradora można zaproponować mu polowanie, czy misje poszukiwawcze.

Hovawart

Inteligentne i nieufne psy, są jednak podatne na szkolenia. Kiedy już dobrze przyjmą się w rodzinie uwidaczniają swój towarzyski charakter. Przede wszystkim są posłuszne, co stwarza świetne warunki do wspólnego uprawiania sportu.

W dawnych czasach pilnowali bydła i domów. Oprócz tego spełnią się jako psy ratownicze (lawinowe, gruzowe i poszukiwawcze). Hokvawart to też przewodnik niewidomych i pies służbowy. Niektóre osobniki sprawdzają się też w dogoterapii.

 

Ponadto jest to rasa, która uwielbia ludzi i zrobi wszystko, aby uszczęśliwić swoich właścicieli.

Rhodesian Ridgeback

Ciekawymi przedstawicielami psów gończych są psy rasy Rhodesian RidgebackCharakteryzują się atletyczną, muskularną i zwinną sylwetką. Są dzielne i wytrzymałe.

Wyróżniają się grzebieniem włosów na plecach, który rośnie w przeciwnym kierunku od pozostałych. Są powściągliwe i ostrożne. Często wykorzystywane były do ochrony gospodarstw i pól. Sprawdzały się też podczas polowań.

Rasy psów dla aktywnych – aktywny Pointer

Jest to zwierzę o godnej pozazdroszczenia budowie ciała. Ten atleta cechuje się symetrycznymi, eleganckimi rysami i wielką odpornością. Zazwyczaj wyróżnia się w testach prędkości, dlatego sprawdza się w wyścigach.

dostojny pies pointer

Są wytrzymałe i pełne energii. Potrzebują bogatego życia społecznego i aktywności fizycznej. Zwykle nie wykazują problemów ze współistnieniem z innymi zwierzętami.

Dalmatyńczyk

Bez względu na to czy myślimy o 101 dalmatyńczykach, czy o jednym – mamy do czynienia z psami kochającymi sport. Mimo ich delikatnej nieśmiałości, sprawdzą się w towarzystwie zarówno ludzi jak i innych zwierząt.

 

Są bohaterskie, nie mają problemów z agresją. Co więcej, dalmatyńczyki nie chowają urazy i cieszą się ze wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią dawkę zajęć sportowych.

Przede wszystkim cechują się doskonałą sylwetką. Nie muszą nawet przestrzegać szczególnej diety. Odnajdą się w domu z dziećmi i innymi zwierzętami.

Podsumowanie

Każda z tych 10 ras usportowionych psów idealnie sprawdzi się podczas wspólnych aktywności. Będą szczęśliwe w otoczeniu energicznej rodziny. Dobrze zastanów się czy jesteś gotowy na rasy psów, wymagające tak wiele aktywności i zajęć sportowych.