Rasy mieszane i czyste psów – czym się różnią?

31 marca 2019
Pomimo tego, że nigdy nie mamy całkowitej pewności, jak będzie wyglądał pies rasy mieszanej, to zwykle są one zdrowsze i równie urocze co psy rasowe.

Psy rasy mieszanej czy czystej krwi? Które wydają się lepszym wyborem? Jest to jedno z pierwszych pytań zadawanych przez wiele osób przed adopcją zwierzaka. Istnieje kilka istotnych różnic między psami mieszanymi i rasowymi, a decyzja sprowadza się do twoich własnych, indywidualnych potrzeb i preferencji.

Psie rasy mieszane i czyste – definicja

Zanim będziemy wymieniać różnice między omawianymi psami, zacznijmy od poznania ich definicji. Rasowe psy mają te same cechy fizyczne i wzorce zachowania, jak ich rodzice. Ich geny nie ulegają zmianie z powodu krzyżowania z innymi psami charakteryzującymi się innymi cechami.

czyste rasy psów

Z drugiej strony, psy mieszane pochodzą od dwóch różnych ras. Zwykle oznacza to, że ludzie najprawdopodobniej nie odegrali żadnej roli w wyborze partnera dla suczki. Z tego powodu bardzo trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądać potomstwo mieszane.

Psy rasowe czy kundelki – który wybór jest lepszy?

Decydując się na adopcję psa, musisz poświęcić trochę swojego czasu na poszukiwanie odpowiedniego zwierzaka. Ostateczna decyzja może być o wiele trudniejsza do podjęcia, niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni w domu lub mieszkaniu.

Psy ras mieszanych wzbudzają często negatywne nastawienie u wielu osób. Łączą je ze zabłąkanymi, bezdomnymi i brudnymi zwierzętami. Takie myślenie jest całkowicie błędne i niesprawiedliwe. Oczywiście mogą istnieć znaczne różnice między tymi dwoma typami psów, ale nie będzie to sprawiało żadnego problemu z posiadaniem ich w swoim domu.

Więc jaki wybór jest korzystniejszy? Zarówno psy mieszane, jak i rasowe mogą być świetnymi towarzyszami dla człowieka. Jeśli je dobrze wyszkolisz i wychowasz, nie będą sprawiać żadnych problemów!

Będą się bawić i wypełniać twój dom z radością. Jednak nadal dobrze jest zrozumieć, jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami psów. Będzie to dla nas bardzo pomocne w dokonaniu ostatecznej decyzji.

Rasy czyste i mieszane – główne różnice.

Cechy fizyczne

Bez wątpienia jedną z głównych zalet posiadania psów czystej krwi jest to, że możesz być prawie w 100% pewny ich cech fizycznych. Wiesz, do jakich rozmiarów będą rosnąć, jaką będą mieć sierść i jakiej opieki będą wymagać. Na starcie będziesz również wiedzieć, z jakimi chorobami możne zmagać się Twój pies w przyszłości.

Zupełnie inaczej jest w przypadku psa mieszańca, ponieważ nie możesz wiedzieć z całkowitą pewnością, jakie cechy genetyczne w sobie nosi. Pod tym względem proponujemy wybór psa rasowego, bo jeśli nie masz zbyt wiele miejsca wolnego w domu, to przynajmniej będziesz mieć pewność co do ostatecznego rozmiaru Twojego psa.

Psy niepowtarzalne i unikatowe

Jeżeli poszukujesz psa, który będzie wyglądał unikatowo, a także będzie miał niepowtarzane cechy osobowości, to zdecydowanie polecamy wybór psa rasy mieszanej.

Psy mieszane są jedyne w swoim rodzaju. Nie ma i nie będzie drugiego psa o dokładnie takich samych cechach. Mogą mieć pewne cechy wspólne z ich przodkami, ale zazwyczaj mają zupełnie inną osobowość.

Choroby genetyczne

Psy ras mieszanych zdecydowanie rzadziej mają zaburzenia i choroby genetyczne niż rasy czystej krwi. Zasadniczo dlatego, że psy mieszane mają bardziej zróżnicowaną pulę genetyczną, co jest bardzo korzystne dla zdrowia.psy na spacerze

Rasowe psy utrzymują swoją pulę genów i nie wnoszą żadnych modyfikacji ewolucyjnych, co oznacza również, że przenoszą i rozwijają zaburzenia genetyczne poprzednich pokoleń. Warto również zauważyć, że psy mieszane zwykle żyją dłużej i mają zdecydowanie lepiej funkcjonujący układ odpornościowy.

Osobowość

Psy rasy mieszanej są bardzo zwykle czułe, łagodne i stosunkowo łatwe do wyszkolenia. Psy rasowe bardzo często nie różnią się diametralnie w tych kwestiach, chociaż kundelki zazwyczaj wygrywają w tej kategorii. Ostatecznie jednak osobowość i zachowanie psa zależą znacznie bardziej od treningu i uczucia, jakie pies otrzymuje od swoich właścicieli.

Mocne strony

Psy mieszane mają dużo lepsze i silniejsze geny, które przejmują od swoich rodziców. To czyni je bardziej odpornymi i lepiej przystosowanymi do różnych warunków środowiskowych niż większość psów rasowych. Na poziomie fizycznym są zwykle znacznie silniejsze niż psy rasowe. Nie są naznaczone charakterystycznymi dla danej rasy dolegliwościami i chorobami.

Zarówno psy mieszane, jak i rasowe są cudownymi, troskliwymi i kochającymi stworzeniami. Ich zachowanie zależy w dużej mierze od ich treningu i uczucia, jakie otrzymują, więc trudno powiedzieć, który wybór jest lepszy.

Chociaż psy mieszane mają wiele zalet pod względem zdrowotnym i fizycznym, ostateczna decyzja zawsze zależy od tego, jakiego psa szukasz i potrzebujesz.