Pudel duży - wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

24 Styczeń, 2020
Wiele osób zaskoczy fakt, że pudel niejedno ma imię. Dziś zajmujemy się pudlami dużymi. Naturalnie, swą charakterystyką nieco odróżniają się od pudlów średnich i tych miniaturowych.
 

W tym artykule opowiadamy o bardzo interesującej i popularnej rasie psów – pudlach. Oprócz dużych, o których mowa, wyróżniamy też Carniche Moyen czyli pudle średnie. Pudel duży czasami nazwany jest francuskim. Nie bez powodu. To dobra okazja, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Psy te od lat uznawane są za symbol arystokratycznych dworów i dobrobytu. Mimo że na początku swego istnienia traktowane były jako psy myśliwskie, szybko zauważono ich niebywałą inteligencję. Dlatego wykorzystane zostały jako towarzysze gospodarzy wielkich i możnych domów. Niestety wielokrotnie traktowano je też jako atrakcje w cyrkach.

Co tak wyróżnia tę rasę od innych? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedz znajdziesz poniżej.

Pudel duży – najważniejsze informacje

1. Francja czy Niemcy – skąd pochodzi Pudel duży?

Pomimo francuskiej reputacji, pudle pochodzą z Niemiec. Rasa ta powstała w Niemczech. Jej pierwotnym celem było łowienie kaczek. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa pudelin, które wskazuje na pluskanie się, rozpryskiwanie się (ang. to splash about)

Co ciekawe, innym słowem, do którego odwołuje się etymologia tej rasy, jest słowo pfudel, które w języku starogermańskim oznaczało kałużę. Zaś we Francji, psy te nazywano barbetami, wskazując na ich kosmate i specyficzne brody.

2. Pudel duży – historia naznaczona ciężką pracą

Podczas gdy dzisiejsza hodowla pudli ma wyraźne konotacje bogactwa i luksusu, pierwotnie jak wspomnieliśmy, psy wykorzystano do pracy. Ich sierść i skóra chroniła przed żywiołami.

 

Zwrócono uwagę nie tylko na ich inteligencję, ale też predyspozycje pływackie. Pudel jest wspaniałym psem myśliwskim, choć odebrano im tę umiejętność promując siedzący tryb życia na salonach. 

pudel duży u fryzjera

Mówi się, że mają też miękkie usta, idealne do łowiectwa. Dlatego jak wspomniano wyżej, wykorzystywano te psy do polowania na kaczki.

3. Specyficzna fryzura – w jakim celu?

Każdy z nas przywołuje w pamięci specyficzne, dość ekscentryczne fryzury tych psów. Pudel bardzo często kojarzy się z kępkami sierści w wybranych miejscach, pozostawiając długie połacie skóry bez włosów.

Wszystko zostało zaprojektowane tak, aby chronić je przed żywiołami. Biorąc pod uwagę fakt, że przystosowano je do skoków do lodowatej wody – psy te potrzebowały ochrony.

Zbyt duża ilość mokrego płaszcza włosów, znacznie utrudniałaby pływanie. 

Z tego powodu myśliwi strategicznie i w konkretny sposób obcinali włosy tym psom. Typowy wzór cięcia pudla miał na celu ochronę obszarów życiodajnych przed zimną wodą.

4. Trzy odmiany pudli

Pudel jest jednym z nielicznych psów, który występuje w trzech rozmiarach: dużym, średnim i miniaturowym. Terminy te opisują tylko wielkość psów, bowiem Amerykański Klub Kynologiczny uważa je wszystkie za przypadki tej samej rasy.

 

5. Wyścig psich zaprzęgów Iditarod a pudel duży

Jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów psich zaprzęgów na całym świecie – Iditarod Trail ma charakter coroczny i długodystansowy. Odbywa się zawsze na początku marca, w stanie Alaska (USA). 

W 1988 roku, zawodnik o nazwisku John Suter wystartował w wyścigu z zespołem złożonym właśnie z pudli. Niestety, bez owocnych rezultatów. Okazało się, że przeszkodę stanowiło splątane futoru i zbyt niskie temperatury dla nóg tych psów. Wiele z nich nie mogło nawet wystartować.

To historyczne wydarzenie doprowadziło do nowej reguły: tylko rasy północne, takie jak syberyjskie husky i alaskańskie malamuty mogą ze sobą konkurować.

Środek ten został wdrożony w celu zapewnienia bezpieczeństwa ras, które nie są przystosowane do ekstremalnego zimna.

6. Sierść pudla nigdy nie przestaje rosnąć

W przeciwieństwie do psów, które pozbywają się futra, włosy pudla dużego będą rosnąć nieustannie. W rezultacie pudel potrzebuje regularnej opieki estetycznej. Jeśli nie poddamy włosów odpowiedniej pielęgnacji – psom grożą uciążliwe kołtuny. Także dlatego, psy te należą do grupy psów mało uczulających i raczej bezwonnych.

Emocje i intelekt psów

7. Pudel duży – pies o niezwykłej inteligencji

Pudel to jedna z najinteligentniejszych ras. Istnieje naprawdę mała konkurencja w rankingach inteligencji psów.

pudle różnych wielkości
 

To czyni te psy niezwykle łatwymi w tresurze. Niestety postawiło to pudle w roli cyrkowych ulubieńców. Szczególnie w XIX wieku wykorzystywano je na cyrkowych scenach całego świata, ubierając w ludzkie ubrania i szkoląc do tych rozrywkowych ról.

8. Nuda i lęk u pudli

Rasa ta może mieć problem z żuciem lub obsesyjnym lizaniem. Może to spowodować wiele problemów, takich jak przerzedzenie sierści, pojawienie się ran i czerwonej, suchej skóry.

Niektóre pudle mogą czynić to bez odpoczynku, doprowadzając nawet do krwawiących ran. Kiedy dojdzie to odsłonięcia tkanek, może pojawić się infekcja. Ta zaś prowadzić może do innych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co wywołuje te problemy?

Możemy wymienić tutaj nudę, nie zapominając o samotności, czy lękach i niepokojach.

Podsumowanie

Kosmate włosy, niebywała inteligencja i umiejętności pływackie. Psy te ceni się też za zaciętość i upór. Warto dobrze poznać unikalny charakter i charakterystykę naszego psa. Pomoże uchronić to psy przed potencjalnymi problemami.

Ale przede wszystkim pozwoli nam zrozumieć konkretne zachowania i potrzeby pupila.

 
  • Mahut, H. (1958). Breed differences in the dog’s emotional behaviour. Canadian Journal of Psychology/Revue canadienne de psychologie, 12(1), 35.
  • Helton, W. S. (2010). Does perceived trainability of dog (Canis lupus familiaris) breeds reflect differences in learning or differences in physical ability?. Behavioural processes, 83(3), 315-323.
  • Goldish, M. (2009). Toy Poodle: Oodles of Fun. Bearport Publishing.