Zimno - czy psy mogą je odczuwać?

01 Maj, 2019
 

Czy psu może być zimno? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. To dlatego, że zwierzęta są chronione przez sierść, która według wielu osób wydaje się służyć do wszystkiego. Prawdą jest, że sierść w pewnym stopniu chroni przed zimnem. Ale to nie znaczy, że zawsze zabezpiecza go w wystarczający sposób. Zobaczmy, dlaczego.

Logiczne wydaje się myślenie, że zwierzę, które ma sierść, jest dobrze przygotowane na zimno. Dlatego wydaje się, że nie powinno potrzebować ubrania, żeby się ogrzać. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Podobnie jak my, zwierzęta mogą źle znosić zarówno niskie temperatury jak i wyjątkowo silne upały.

Jak zimno wpływa na moje zwierzęta

Wystawienie na zimno może sprawić, że nasz pies zachoruje. Dokładnie tak samo, jak przydarza się to nam. Z jednej strony mokre lub wilgotne środowisko może powodować zamoczenie uszu. Jeśli ich więc nie wysuszymy, pies może zachorować na zapalenie ucha.

Dlatego musimy być bardzo uważni i sprawdzać przede wszystkim jego uszy po każdym powrocie ze spaceru. Jest to szczególnie ważne w najzimniejszym okresie roku.

Pies na kocu

Psy, które mieszkają w rejonach, gdzie jest bardzo zimno lub pada śnieg, cierpią na jeszcze jeden kłopot. Oprócz problemu z uszami, mogą również cierpieć ze względu na ich łapy. Poduszki na łapach są bardzo wrażliwym miejscem na ciele każdego psa. Dlatego musimy je chronić, zwłaszcza gdy zabieramy go na śnieg, lód lub w bardzo zimne i wilgotne miejsce.

 

Najlepszym sposobem ich ochrony jest stosowanie kremów nawilżających lub wazeliny przed, w trakcie i po spacerze na śniegu lub w ekstremalnie zamarzniętych okolicach. Do tego celu można również użyć aloesu.

Czy powinienem kupować ubrania dla mojego zwierzaka na wypadek, gdyby było zimno?

Tak, jeśli mieszkasz w zimnym miejscu lub w rejonie, gdzie zima jest bardzo surowa. Twój pies powinien mieć nie tylko przytulny koc na swoim posłaniu w domu, ale także ubranko termiczne do wychodzenia na zewnątrz.

Chociaż wiele osób może uważać, że psia moda jest oznaką ostentacji i kaprysu, nie zawsze tak jest. W przypadku zimna odpowiednia odzież ochronna jest niezbędna dla naszych zwierząt.

Pamiętaj, że jedno z miejsc, w których pies szczególnie odczuwa zimno, to okolice zadu i górna część ud. Szukaj więc ubrania, które będzie dobrze zakrywać tę część.

Jak sprawdzić, czy mojemu psu jest zimno

Zacznijmy od pierwszej podstawowej zasady. Prawdą jest, że wszystkie psy są pokryte futrem i tłuszczem, aby chronić się przed zimnem. Jednak nie wszystkie są tak samo wyposażone. Nie wszystkie mają tak samo grubą sierść i taką samą ilość owłosienia. Dlatego niektóre rasy są bardziej podatne i wrażliwe na zimno niż inne.

Na przykład Chihuahua mają krótsze włosy niż inne rasy, a ze względu na swój rozmiar mają również mniej tłuszczu. Dlatego u zwierząt takich, jak ta, lub u szczeniąt należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy jest zimno.

Aby sprawdzić, czy Twojemu psu jest zimno, nawet jeśli nie jest to chihuahua, powinieneś obserwować opisane poniżej oznaki.

 
Pies w ubranku

Oznaki, że psu jest zimno

  • Drżenie. Jeśli Twój pies zaczyna się trząść, gdy jesteście na dworze przez jakiś czas, to znak alarmujący. Jest możliwe, że znajdujecie się w przeciągu i to mu przeszkadza. Spróbuj przenieść się do bardziej osłoniętego miejsca i ogrzej go ciepłem swojego ciału, aby zobaczyć, czy się uspokoi. Jeśli zdarzy się to w domu, oddaj mu do dyspozycji koc, który go chroni przed zimnem i sprawi, że psiak po​​czuje się komfortowo.
  • Senność. Jeśli Twój ulubieniec wydaje się bardziej zmęczony niż zwykle lub po prostu chce spać w mocno zwiniętej pozycji, może w ten sposób próbuje się rozgrzać. Sen może być sposobem na przetrzymanie dyskomfortu i zapomnienie o tym uczuciu.
  • Zwolniony oddech. Jeśli pies oddycha wolniej niż normalnie, przyczyną może być zimno.
  • Sucha skóra. Niskie temperatury wysuszają skórę psa. Jeśli zauważysz, że skóra Twojego psa jest bardziej sucha niż normalnie, powinieneś upewnić się, czy jest to spowodowane zbyt niską temperaturą. W takiej sytuacji możesz przykryć psa kocem.

Obserwuj swojego psa i pomóż mu pozbyć się zimna, które może odczuwać. Pamiętaj, że chociaż jest zwierzęciem, ma potrzeby bardzo podobne do naszych.