Co robić, gdy pies boi się samochodów

23 Wrzesień, 2019
Jeśli chcesz rozwiązać ten problem, musisz zachować spokój. Nie zmuszaj do niczego psa i stopniowo oswajaj go z samochodami. Za każdy razem upewnij się, że unikasz narażania psa na nadmierny stres.
 

Wiele psów boi się samochodów. Jest to niezależne od sytuacji. Może to być podczas wycieczki samochodem lub po prostu wtedy, gdy pies słyszy dźwięk przejeżdżających obok samochodów.

Takie zachowanie zwykle wiąże się ze stresem pourazowym, ale nie zawsze. Nie jest to jednak problem na zawsze i można go rozwiązać. Przeczytaj porady zawarte w tym artykule i dowiedz się, co zrobić, kiedy Twój pies boi się samochodów.

Kroki, które należy podjąć, gdy Twój pies boi się samochodów

Zachowaj spokój

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że Twój pies boi się samochodów, jednak za każdym razem denerwujesz się, to tylko pogorszy sytuację. Powinieneś, idąc spokojnie, przemawiać do niego delikatnym głosem. Uśmiechnij się i pokaż mu, że jesteś spokojny i czujesz się bezpiecznie. Twoje emocje udzielą się Twojemu pupilowi.

Nie głaskaj go

Jeśli Twój pies jest niespokojny, nie głaskaj go. Pieszczoty są nagrodą i Twój pies tak właśnie to odbierze. Jeśli pogłaszczesz lub przytulisz swojego psa, będzie on myślał, że jego zachowanie jest odpowiednie. Uzna, że nie robi nic złego, a wręcz, że zasłużył na pochwałę. To tylko wzmocni jego reakcję za każdym razem, gdy znajdzie się w takiej sytuacji.

Nie karć go

Strach jest czymś, co odczuwa każde zwierzę i człowiek. Jeśli skarcisz swojego psa, poczuje się gorzej i będzie jeszcze bardziej przestraszony. Co gorsza, może zacząć kojarzyć Ciebie z tymi samymi złymi uczuciami, które związane są z dźwiękami wydawanymi przez samochody.

 
Pies leży pod samochodem

To sprawi, że Twój pies będzie w Twoim towarzystwie jeszcze bardziej niespokojny i zdenerwowany. Twój pies w Twojej obecności powinien zawsze czuć się bezpieczny, a nie zagrożony.

Pies boi się samochodów? Nie zmuszaj go

Mówią, że najlepszym sposobem na przezwyciężenie swoich obaw jest stawienie im czoła. Nie jest to jednak zasada, która sprawdza się dla wszystkich ludzi i nie działa ona u zwierząt. Nawet nie myśl, że zmuszanie psa do stawienia czoła swoim lękom mu pomoże. Wręcz przeciwnie, takie traktowanie tylko pogorszy sytuację.

Spraw, by dźwięki samochodu były czymś normalnym

Jeśli mieszkasz w mieście, możliwe, że Twoje lokum jest przy ruchliwej ulicy z dużą ilością samochodów. Spraw, by dźwięki samochodów były częścią szumu tła, pozostawiając w tym celu otwarte okna. Nie otwieraj jednak wszystkich okien jednocześnie. Staraj się, aby jedno okno było otwarte przez cały tydzień. Następnie otwórz kolejne okno, aż stopniowo będziesz mógł otworzyć je wszystkie bez reakcji stresowej u Twojego pupila.

Dzięki temu procesowi będziesz mógł obserwować reakcję swojego psa. Będziesz w stanie sprawdzić, czy przyzwyczaił się do hałasu, czy też jego strach się tylko nasila. Jeśli zamierzasz otworzyć kolejne okno, ale widzisz, że pies nie jest jeszcze gotowy, poczekaj trochę dłużej.

 

Zabierz go gdzieś, gdzie są samochody

Gdy to zrobisz, upewnij się, że samochody są całkiem daleko miejsca, w którym jest Twój pies. Idź do parku lub na spacer boczną uliczką, gdzie pies będzie mógł widzieć i słyszeć samochody z daleka. Nie powinno to jednak trwać zbyt długo. Zwłaszcza, jeśli zauważysz, że Twój pies się niepokoi. Zaledwie pół minuty dwa lub trzy razy w tygodniu będzie doskonałą formą terapii.

Jeśli zauważysz u psa poprawę, możesz w każdym kolejnym dniu zostawać trochę dłużej.

Wybierz komendę

Postaraj się, aby pies był posłuszny lub zrozumiał komendę, gdy jesteś w miejscu o natężonym ruchu. Sprawiając, że pies się skupi i skoncentruje na Tobie pozwolisz mu zapomnieć, że wokół są samochody. To z pewnością pomoże mu pokonać strach.

Pies boi się samochodów i podróży

Jeśli Twój pies boi się podróżować samochodem, upewnij się, że jego uprząż jest dobrze zapięta, jednak nie za ciasno. Ponadto, jeśli umieścisz go w transporterze, upewnij się, że ma on odpowiedni rozmiar.

Otwórz okna, aby Twój pies nie miał zawrotów głowy, i aby na transporter płynęła struga świeżego powietrza. Nie należy natomiast używać odświeżacza powietrza w samochodzie, ponieważ wydziela on silny zapach, który może spowodować problem u Twojego psa.

Pies w podróży samochodem
 

Jeśli Twój pupil jest niespokojny i nerwowy, nie zmuszaj go do wsiadania do samochodu. Będzie o wiele lepiej, jeśli najpierw spróbujesz go uspokoić. Postaraj się go również uprzednio przeszkolić tak, aby sam wskakiwał i wyskakiwał z zaparkowanego samochodu, używając przysmaków jako zachęty. W ten sposób samochód zacznie się psu kojarzyć z czymś pozytywnym.

Nie martw się więc. Każdy lęk lub uraz, który występuje u Twojego psa jest stanem odwracalnym. Musisz się tylko nauczyć rozumieć sygnały wysyłane przez zwierzę i okazywać mu odpowiednią ilość uczuć. Tak jest również w przypadku, kiedy Twój pies boi się samochodów. Sytuacja wymaga poświęcenia i wysiłku z Twojej strony, ale zdecydowanie warto.