Kot himalajski - między perskim a syjamskim

25 Lipiec, 2019
Kot himalajski zachowuje całe piękno kotów perskich i orientalny wdzięk. Do płaszcza należy dodać parę egzotycznych oczu, ale to nie koniec wyjątkowych charakterystyk tego zwierzęcia. 
 

Kot himalajski przyciąga uwagę swoim orientalnym pięknem. Harmonijnie łączy cechy charakterystyczne dla kotów perskich i syjamskich.

Oprócz wyglądu, koty te stają się coraz bardziej popularne ze względu na swój zrównoważony temperament i niezwykłą zdolność adaptacji.

Zanim jednak zdecydujemy się na adopcję bądź kupno kota owej rasy, powinniśmy poznać jego cechy charakterystyczne i wyznaczniki opieki i dbałości, o których należy pamiętać.

Wszystko to po to, aby utrzymać optymalne zdrowie pupila. Właśnie dlatego poniżej przedstawimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie.

Kot himalajski – pochodzenie

Pojawienie się kota himalajskiego jest wyrazem selektywnych krzyżówek kotów perskich i syjamskich, tj. dwóch najpopularniejszych ras kotów na świecie. 

Pierwsze okazy tej rasy znajdziemy we Szwecji, w latach 30. Choć pochodzenie kotów przypisuje się zwykle Anglii bądź szuka się ich w USA. Przypuszcza się, iż hodowcy chcieli wygenerować nową rasę, która zachowa cechy i fizyczną formę kota perskiego, wraz z niecodziennymi cechami kota syjamskiego.

Przez wiele lat kocie środowiska i stowarzyszenia nie uznawały kota himalajskiego za rasę. Pierwszy raz oficjalnie uznano ją w Wielkiej Brytanii w 1957 roku. Znajdziemy ją pod nazwą Longhaired colorpoint. W 1957 roku koty te zostały uznane w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobyły ogromną popularność. 

Należy pamiętać, iż nazwa rasy nie odnosi się do słynnego himalajskiego pasma górskiego, czy tamtejszego występowania kota. W rzeczywistości wynika to wyłącznie z estetycznego podobieństwa do królików himalajskich.

 

Właściwości fizyczne

Celem krzyżówek było uzyskanie rasy o długim włosiu, ale w typie umaszczenia syjama. Próby były prowadzone już w latach 20. XX wieku, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Szwecji.

Oczywiście, kot himalajski zachowuje cechy morfologiczne charakterystyczne dla kotów perskich. Jego korpus jest średniej wielkości, solidny i zwarty, o stosunkowo krótkich i mocnych nogach. Głowa jest okrągła i mocna, a twarz jest całkowicie płaska dzięki spłaszczonemu nosowi.

kot himalajski 1

Długi, obfity i jedwabisty płaszcz kota himalajskiego, także pochodzi od kota perskiego. Wykazuje jednak wzór kolorowych zakończeń włosia, typowy dla rasy syjamskiej. To od tej rasy odziedziczył też niebieskie oczy i egzotyczne umaszczenie.

Kolory występujące w tej rasie mogą przybierać różne wariacje – zawsze jednak dostosowują się do punktowego stylu. Najczęściej obserwujemy niebieskie, czekoladowe, brązowe, czy liliowe odcienie.

Zobacz też:Kaliko – niezwykłe trójbarwne koty

Kot himalajski – temperament i charakter

Kot himalajski charakteryzuje się zrównoważonym temperamentem, spokojem i inteligencją. Co ważne, koty te doświadczają bardzo szczególnej więzi z krewnymi. Są uczuciowe i towarzyskie, cieszą się z dobrej zabawy.

 

Mogą jednak zachowywać się bardziej powściągliwie lub nieswojo w obecności nieznanych osób i zwierząt. Podobnie, przy właściwiej socjalizacji, będą w stanie nauczyć się pozytywnie odnosić do innych jednostek i bodźców swojego otoczenia.

Koty himalajskie wyróżniają się również silnymi zdolnościami poznawczymi i łatwością nauki. Ucieszą się z inteligentnych zabawek i angażujących gier, które rozbudzą ich ciekawości i pobudzą zmysły. Zwłaszcza jeśli skoncentrujemy się na stymulacji instynktu łowieckiego.

Opieka nad kotem himalajskim

Koty himalajskie wymagają codziennego szczotkowania, aby osiągnąć optymalne utrzymanie sierści, co zapobiegnie gromadzeniu się martwych włosów i brudu, a także powstawaniu kulek włoskowatych w jelicie. Zaleca się również kąpać je przynajmniej raz w miesiącu, aby włosy były czyste i błyszczące.

Higiena jamy ustnej stanowi klucz do zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego i związanym z tym chorobom zębów. Najlepiej aby kocie zęby szczotkować co najmniej dwa razy w tygodniu. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się pokarmu między zębami i dziąsłami.

Wzbogacenie środowiska naturalnego będzie miało fundamentalne znaczenie. Dzięki temu kot będzie mógł wykorzystać swoją energię w pozytywny sposób, ćwiczyć i dobrze stymulować swój umysł, co zapobiegnie problemom behawioralnym.

Ponadto niezbędne jest wyposażenie ich w odpowiednie skrobaki, aby mogły naturalnie zużywać i ostrzyć paznokcie.

Przeczytaj też: Koty syjamskie – kwintesencja kociej elegancji

 

Kot himalajski i jego zdrowie

Tak jak góry Himalaje, tak i himalajskie koty są silne i odporne. Nie zachorują, jeśli otrzymają odpowiednią opiekę. 

Kot himalajski 3

Niemniej jednak, mogą być obarczone przez niektóre dziedziczne patologie lub częste kocie schorzenia:

  • Kulki włosów w przewodzie pokarmowym.
  • Problemy okulistyczne.
  • Zmiany szczęki i twarzy.
  • Zakażenia dróg moczowych i problemy z nerkami.

Ile czasu mamy na zawiązywanie przyjaźni i życie w towarzystwie tych wyjątkowych zwierząt?
Średnia długość życia kota himalajskiego szacuje się między 12 a 15 latami. Czas ten może się naturalnie wydłużyć, jeśli koty będą należycie traktowane, otoczone opieką i miłością.