Chart i jego 7 najważniejszych odmian

· 2 marca 2019
Chart nie jest psem przeznaczonym wyłącznie do wystaw i polowań. To także naprawdę wspaniałe zwierzę domowe i towarzysz człowieka.

Charty należą do rasy psów znanej ze swojej zwinności, gibkości i szybkości. Przeciętny chart jest w stanie osiągać prędkość podczas biegu wynoszącą do 70 kilometrów na godzinę.

Smukła budowa jego ciała, długie, mocno umięśnione, choć szczupłe nogi i szerokie pole widzenia sprawiają, że chart jest psem wręcz stworzonym do wyścigów i wszelkiego rodzaju zawodów sprawnościowych.

Jednak warto pamiętać o tym, że choć istnieje wiele różnych odmian chartów, to jednak każda z nich ma pewne cechy wspólne, a także i różnice w porównaniu z innymi. Ale ogólnie rzecz biorąc ich cechą wspólną jest to, że chart nie jest psem przeznaczonym wyłącznie do wystaw i polowań. To także naprawdę wspaniałe zwierzę domowe i towarzysz człowieka.

Specjaliści z dziedziny kynologii uważają, że rasa ta powstała podczas panowania faraonów w starożytnym Egipcie. Sztuka tej epoki zachowana do dnia dzisiejszego demonstruje nam obecność tych psów o charakterystycznej sylwetce na licznych płaskorzeźbach, rzeźbach i obrazach.

Tysiące lat temu te zwierzęta były przydatne Egipcjanom głównie z uwagi na możliwość rozwijania przez nie wysokich prędkości w trakcie biegu. A jest to cecha wyjątkowo przydatna podczas polowań.

Obecnie charty spotykamy powszechnie na całym wręcz świecie. Szczególnie popularne są to zwierzęta w południowo-zachodniej Azji. Pies ten jest nie tylko świetnym psem do ścigania się lub polowania. Ale to także wspaniałe zwierzęta domowe. Są znakomitymi towarzyszami w domu ze względu na swoje stosunkowo spokojne usposobienie i lekko nawet nieśmiałą osobowość.

Chart i jego siedem najważniejszych odmian

Istnieje wiele odmian chartów. Najprościej rzecz ujmując można rozróżnić te psy zwracając uwagę na ich umaszczenie lub miejsce pochodzenia. Oto lista najbardziej znanych typów tych psów:

1. Chart hiszpański

Chart hiszpański to pies czystej krwi. Jest bardzo sprawny fizycznie, cechuje się rozbudowaną klatką piersiową i długimi nogami. Ma krótkie, cienkie, proste włosy, choć ogólnie rzecz biorąc jego sierść jest twardsza i dłuższa, niż u innych odmian tych psów. Chart hiszpański może mieć umaszczenie czarne, żółte, cynamonowe, czerwone (rude) lub białe.

Wyścig psów

Samce charta hiszpańskiego mogą ważyć do 30 kilogramów, a suki około 25 kilogramów. To są psy bardzo szybkie, mogą rozpędzić się podczas biegu do prędkości nawet 70 kilometrów na godzinę. W przeszłości w Hiszpanii ludzie wykorzystywali to zwierzę do polowań na króliki.

W dzisiejszych czasach psy te są wykorzystywane do zawodów, a konkretnie wyścigów psów. Są także wspaniałymi towarzyszami ludzi na co dzień.

2. Sloughi lub chart arabski

Pochodzący z Afryki Północnej chart arabski zwany także sloughi spotykany jest głównie w Maroko, Tunezji, Libii i Arabii Saudyjskiej. Są to psy znane ze swoich cienkich, krótkich włosów i czarnej pigmentacji na pyskach.

Ta rasa cechuje się ogromną ilością energii przekładającej się na sporą aktywność i wysoką czujnością. Obie te cechy sprawiają, że charty tej odmiany są znakomitymi psami stróżującymi na przykład dla stad owiec.

3. Borzoj lub chart rosyjski

Borzoj ma arabskie pochodzenie i jest znany ze swojej długiej, falującej sierści z wyraźnymi plamami. Jest to silny, wysoki pies, który może osiągnąć 79 centymetrów w kłębie i ważyć nawet 48 kilogramów.

Borzoj zwany także nie do końca prawidłowo chartem rosyjskim (jest bowiem krzyżówką charta rosyjskiego i krymskiego – chortaja) jest hodowany głównie, jako pomoc dla myśliwych polujących na wilki i króliki.

4. Chart afgański

Chart afgański prawdopodobnie jest najbardziej znaną odmianą całej tej rasy psów. Cechuje go naprawdę piękny wygląd dzięki długiej, jedwabistej sierści. Dodatkowo pies ten jest niesamowicie inteligentny. W przeciwieństwie do innych wspomnianych wcześniej odmian, chart afgański jest hodowany przede wszystkim na potrzeby wystaw psów i konkursów piękności.

Chart afgański

Warto wspomnieć także o tym, że choć były to pierwotnie psy myśliwskie, obecnie nie dysponują one aż tak wysoką prędkością, jak inne odmiany chartów.

5. Saluki, czyli chart perski

Saluki jest jedną z najstarszych znanych nam odmian chartów, które istnieją obecnie. Ma on szczupłe ciało i sierść o różnych rodzajach długości – mogą występować na przykład charty perskie z długim owłosieniem, a także z krótkim.

Psy takie mogą osiągnąć do 71 centymetrów wysokości w kłębie i ważyć do 30 kilogramów. Ludzie hodują te czworonogi głównie w celach pomocniczych podczas polowania na dzikie zwierzęta.

6. Whippet, czyli chart angielski

Ten wywodzący się z Wysp Brytyjskich pies słynie z niezwykłej wręcz prezencji i wręcz dystyngowanych ruchów. Jest chartem średniej budowy i wielkości, osiąga bowiem maksymalnie wzrost do 51 centymetrów. Wiele lat temu psy tej odmiany specjalizowały się w polowaniach na króliki, ale obecnie rywalizują przeze wszystkim wyścigach chartów.

Ze względu na swój stosunkowo niski wzrost, ten typ charta cechuje się najlepszym ze wszystkich odmian przyśpieszeniem z pozycji stojącej do maksymalnej prędkości biegu. Jako ciekawostkę można podać, że wielu miłośników chartów angielskich w Wielkiej Brytanii określa swoje ukochane psy mianem „snap dog”.

7. Chart szkocki lub Deerhound

Chart szkocki, zwany także deerhoundem, to pies znany głównie ze swojego charakterystycznej, sprawiającej wrażenie nieco zmierzwionej, kudłatej sierści w siwym odcieniu. Ta odmiana jest ulubionym towarzyszem szkockich górali i Cyganów. Ponadto jest to pies niesamowicie zwinny i szybki. Zazwyczaj był, i jest nadal hodowany do polowania na lisy.