Przywitanie psów - co powinieneś wiedzieć

21 Styczeń, 2020
 

Nasze obchodzenie się ze smyczą może być decydujące, by przywitanie psów przebiegło bezproblemowo.  To pozwoli uniknąć niepożądanych sytuacji z udziałem innych psów i ich właścicieli.

Idziesz z Twoim zwierzakiem do parku i nagle widzisz zbliżającego się innego psa. Jak rozpoznać jego zamiary? A co najważniejsze… Jak sprawić, by przywitanie u psów przebiegło pomyślnie? W tym artykule opowiemy Ci o tym więcej.

Przywitanie – rodzaje

Niektóre psy są spokojne i analizują sytuację, gdy zbliżają się do innych psów. Najpierw wąchają je ich pysk, potem tułów. A gdy stwierdzą, że ich nowy przyjaciel jest godny zaufania zaczynają zabawę.

bawiące się psy

Inni natomiast „mniej myślą” i rzucają się na stojącego obok psa, skaczą, czule gryzą lub pożyczają zabawki. Są nawet tacy, którzy namawiają przyjaciela do biegania po parku i zabawy, dopóki się nie zmęczą.

Przywitanie u psów może zależeć od osobowości i wieku każdego zwierzęcia. A także od wyszkolenia lub wykształcenia, jakie mają. Możemy więc zrobić coś, aby lepiej przygotować naszego psa.

Jak powinno wyglądać przywitanie u psów?

Jeśli codziennie zabierasz na swojego zwierzaka na spacer do parku lub na zewnątrz może mieć kontakt z innymi psami. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć go, jak witać się z nowymi i „starymi” przyjaciółmi. Aby uniknąć problemów z innymi zwierzętami – i oczywiście z ich właścicielami – musisz zmienić niektóre nawyki i nauczyć go nowych.

 

Nie ma znaczenia, czy Twój pies jest przyzwyczajony do chodzenia po ulicy bez smyczy. Nie wiesz, kogo może spotkać w parku. Być może w sąsiedztwie pojawi się nowy pies, którego wciąż nie zna. I gdy Twój pies spróbuje go powąchać dojdzie do kłótni.

psy

W takim przypadku prowadzenie do na smyczy może być mieczem obosiecznym. Jednym z typowych błędów właścicieli jest ciągnięcie za smycz, gdy zwierzę zbliża się do innego. Ten moment jest dość delikatny i jeśli Twoje zwierzę poczuje napięcie smyczy pomyśli, że dzieje się coś złego. I zwierzę, które się przed nim znajduje jest zagrożeniem. Wtedy spróbuje go zaatakować!

Dlatego prowadź go na krótkiej smyczy, ale nie ciągnij go podczas spotkania z innym zwierzęciem. Jeśli masz zaufanie do właściciela drugiego psa możesz poprosić go o zrobienie tego samego. W ten sposób żaden z psów nie zostanie ranny, a doświadczenie będzie przyjemne dla wszystkich.

W przypadku, gdy Twój pies często walczy z innymi psami lub jeśli wiesz, że ze względu na swoją osobowość nie jest zbyt przyjazny w stosunku do zwierząt, których nie zna zalecamy wykonanie próby z poluzowaną smyczą. Jeśli to nie zadziała możesz nałożyć mu kaganiec, dopóki się nie przyzwyczai lub nie przyswoi dobrych umiejętności społecznych.

 

Poznaj Twojego psa

Z drugiej strony nie możemy przerzucać całej odpowiedzialności na naszego zwierzaka. Dobre przywitanie u psów zależy również od tego, jak traktują ich właściciele i jakie emocje im przekazują. Jeśli Twój pies czuje, że się boisz lub jesteś napięty zachowa się w ten sam sposób.

To samo dzieje się, gdy prowadzisz go na zbyt krótkiej smyczy. Zwierze pomyśli, że zbliża się niebezpieczeństwo i się z nim zmierzy. Nie zapominaj, że zrobi wszystko, aby nas chronić.

Odłóż na bok negatywne myśli. Nie myśl, że Twój pies zostanie zaatakowany, ponieważ jest mały lub ponieważ drugi jest psem „niebezpiecznym”, (takim jak pitbull lub rottweiler ). Zachowaj spokój przez cały czas, ale bądź uważny w przypadku jakichkolwiek niedogodności.

Inną bardzo ważną kwestią dotyczącą przywitania u psów jest analiza i identyfikacja mowy ciała zaangażowanych. Powinieneś wiedzieć, kiedy Twoje zwierzę jest szczęśliwe, kiedy ma zamiar zaatakować lub w jakiej sytuacji nie chce, aby przeszkadzało mu inne zwierzę.

Jeśli rozumiesz wystarczająco Twojego najlepszego przyjaciela możesz przewidzieć każdy konflikt, który może się zdarzyć. Na przykład, jeśli podnosi ogon, uszy, cofa głowę lub lekko pokazuje zęby lepiej będzie zabrać go do domu i spróbował towarzystwa innych psów kiedy indziej.

 

Barrera, G., Elgier, Á., Jakovcevic, A., Mustaca, A., & Bentosela, M. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos ( canis familiaris ) : Psychology of learning contributions. Revista de Psicología. https://doi.org/10.1080/10304312.2014.966404