Pitbulle w opłakanym stanie uratowane!

29 Lipiec, 2019
 

Do ras uważanych za najbardziej brutalne zaliczany jest między innymi amerykański pitbull terrier. Psy te są lepiej znane jako pitbulle, które w przypadku tego artykułu zostały porzucone.

Mieszanka ras, opuszczone pitbulle

Rasę tę często myli się z innymi, takimi jak American staffordshire terrier (amstaf). Mają one wspólne pochodzenie, ale różnią się pod względem kryteriów standardowych i wyboru.

Nie powinniśmy też mylić pitbulli ze staffordshire bull terrier (rasa towarzyska i dużo mniejsza), ani z angielskim bulterierem lub bokserem.

Pod względem wkładu w społeczeństwo pitbulle są obecnie wykorzystywane do wykrywania narkotyków, w służbach bezpieczeństwa i jako zwierzęta domowe. W Hiszpanii uważane są za zwierzęta potencjalnie niebezpieczne.

Uratowane pitbulle żyły w bardzo złych warunkach

Często niektóre psy, które naszym zdaniem są niebezpieczne mogą nas zaskoczyć i również być ofiarami porzucenia. Zobaczyć psy niektórych ras, takich jak pitbulle, cierpiące na nadużycia i bezbronne jest naprawdę trudne do zrozumienia.

Według ostatnich doniesień około 40 psów tej rasy znaleziono w bardzo złym stanie w opuszczonym domu znajdującym się w Lake Mathews w Kanadzie.

pitbul w złym stanie pitbulle
 

Dom ten był własnością znanego przestępcy, który został zaaresztowany za handel narkotykami. To on zostawił pitbulle samym sobie.

To sąsiedzi odkryli, że w domu znajdowały się porzucone zwierzęta. Powiadomili służby kontroli zwierząt po tym, jak z domu zaczął wydobywać się nieprzyjemny zapach. Kiedy służby przybyły na miejsce spotkali się z prawdziwą tragedią.

Zwierzęta w tym domu przebywały w strasznych warunkach. Wiele z nich zmarło, a inne były tak osłabione, że nie mogły się ruszać.

Wskazówki dotyczące ratowania psów

Jeśli znajdziemy porzuconego psa na ulicy, aby się do niego zbliżyć powinniśmy zniżyć się do jego wysokości zachowując spokój. Powinniśmy zachowywać bezpieczny dystans, próbując przywołać go gwizdaniem i używając niskiego tonu głosu.

Jeśli porzucone zwierzę pozwoli nam się do siebie zbliżyć, zaczniemy go głaskać wyciągając najpierw naszą rękę, aby ją powąchał. Pamiętaj, nigdy nie głaszcz go kładąc dłoń na jego głowie.

Najlepszym wyjściem jest głaskanie go na początku od dołu do góry. Możliwe, że zwierzę cierpiało upokorzenia i przemoc, i dlatego nasza ręka widziana z góry może wzbudzić obawy.

Nie wykonujmy nagłych ruchów ani nie podejmujmy gwałtownych działań. Zawsze będziemy poruszać się spokojnie i w zasięgu jego wzroku. Nie będziemy wykonywać żadnych gestów za jego plecami, ponieważ może to obudzić niepewność w zwierzęciu.

Jeśli naszym celem jest umieszczenie porzuconego zwierzęcia w naszym samochodzie najlepiej spróbować przekonać je, aby za nami poszło. Jeśli nam się to nie uda, możemy spróbować go zanieść, ale zawsze z najwyższą ostrożnością i patrząc mu w oczy, aby z jednej strony zaoferować mu pewność siebie, a z drugiej obserwować jego gesty i reakcje.

 

Jeżeli zwierzę zdenerwuje się Twoją obecnością lub zwątpi w Twoje intencje najlepiej przenieść je z dala od ulic i jezdni, na które bezpiecznie może ucie i nie zostać przejechanym.

Smycz dla porzuconych zwierząt. Co zrobić, gdy je złapiemy?

Jeśli nosisz przy sobie smycz możesz spróbować ją założyć, ale bądź ostrożny. Jeśli zauważysz, że pies się denerwuje oznacza to, że smycz nie jest dobrym pomysłem. Może być gorzej, ponieważ pies może stać się agresywny, zaplątać się w smycz, zranić się lub może spróbować Cię ugryźć.

Kiedy zwierzę jest już z Tobą musisz zabrać je w bezpieczne miejsce. Jeśli w Twoim domu jest więcej zwierząt nie zabieraj go do nich natychmiast, ponieważ nie znasz jego przeszłości.

Pamiętaj, że nie wiesz, czy jest chore lub agresywne w stosunku do innych zwierząt, nawet jeśli nie było w stosunku do Ciebie.

mieszkanie

W pierwszych chwilach powinieneś dać mu wodę i jedzenie, kontrolować, jak wypróżnia się i oddaje mocz, upewnić się, że w jego stolcu lub moczu nie ma śladów krwi.

Możesz odczekać kilka godzin zanim zabierzesz go do weterynarza. W ten sposób będziesz mieć większą wiedzę na temat zwierzęcia. Będziesz wiedział, jak odpowiedzieć na pytania, które zada Ci weterynarz.

 

Bardzo ważne jest, aby zdobyć zaufanie porzuconych zwierząt. W ten sposób na całe życie zapamięta, że mu pomogłeś i będzie Ci za to wdzięczny.

Kiedy upewnisz się już, że pies jest całkowicie zdrowy i weterynarz da Ci zielone światło możesz zacząć integrować go z innymi zwierzętami. Możesz się z nim bawić, zabrać go na spacer na smyczy, żeby się przyzwyczajał, pozwolić na zabawę z innymi psami, itd.