Canicross - poznaj tą interesującą dyscyplinę

20 Grudzień, 2019
 

Canicross to dyscyplina sportowa bardziej odpowiednia dla średnich i dużych ras psów. Chociaż najważniejszą rzeczą, którą należy mieć na uwadze jest stan fizyczny zwierzęcia.

Jest to dyscyplina, która ma coraz więcej zwolenników na całym świecie. Canicross polega na bieganiu z psem na smyczy przywiązanej do talii. W tym artykule opowiemy Ci więcej o tej dyscyplinie.

Canicross – co to takiego?

Canicross to coraz bardziej popularny sport w Europie. Choć może się to wydawać nowoczesną dyscypliną prawda jest taka, że ​​ma bardzo długą tradycję na naszym kontynencie. I ma nawet oficjalną federację! Istnieją nawet profesjonalni sportowcy canicross i psy mistrzowskie o wysokim poziomie współzawodnictwa.

Zasadniczo chodzi o bieganie z psem, który nosi uprząż i smycz, która jest przywiązana do talii sportowca. Zawody zazwyczaj odbywają się na łonie natury, na ubitej ziemi. Choć są też takie, które odbywają się na śniegu z użyciem specjalnego obuwia (rakiet śnieżnych).

Zespół, który tworzy pies i biegacz może być nie do pokonania. Oprócz tego, że oboje mogą uprawiać sport to więź między nimi będzie również mocniejsza niż w przypadku innych właścicieli zwierząt domowych.

Jakby tego wszystkiego było mało podczas canicross możesz się również cieszyć przyrodą w doborowym towarzystwie i podczas zawodów zwiedzać góry, lasy lub plaże.

canicross
 
Aby ćwiczyć canicross nie potrzebujesz wielu rzeczy. Jedynie specjalną uprząż (te, których używasz do spacerów się do tego nie nadają), szeroki pas chroniący plecy urazami spowodowanymi ciągnięciem przez zwierzę oraz elastyczną linę. I oczywiście potrzebujesz Twojego czworonożnego przyjaciela, który będzie chciał Ci towarzyszyć w tej niesamowitej przygodzie!

Jednym z najczęstszych pytań dotyczących tej dyscypliny jest to, który pies jest najbardziej odpowiedni. Chociaż każdy pies, który ukończył pierwszy rok życia może trenować i brać udział w zawodach to prawda jest taka, że najczęściej pojawiają się te o średnich i dużych rozmiarach. I o wadze między 20 a 35 kilogramów.

Najbardziej wykwalifikowane rasy canicross są najbardziej odporne i szybkie. Należą do nich wyżeł weimarski, husky syberyjski (lub dowolny pies nordycki), owczarek niemiecki, border collie, labrador retriever lub owczarek belgijski… A także mieszańce!

Psy należące do grupy molosów lub te, które mają płaskie pyszczki (rasy brachycefaliczne), nie są odpowiednie do tego sportu: mopsy, buldogi, boksery, bernardyny, mastify neapolitańskie lub berneńskie psy pasterskie. Ich warunki fizyczne nie pozwalają im wykonywać tego rodzaju ćwiczeń.

Jak przygotować się do canicross?

Poza dobraniem odpowiedniej rasy psów prawda jest taka, że sukces w canicrossie jest bardziej związany z przeprowadzanym treningiem. I z regularnością ćwiczeń. Zarówno pies, jak i właściciel powinni cieszyć się z tej aktywności.

W tej dyscyplinie należy pamiętać, że pies jest tak wierny, że czasami może zmuszać siebie samego do zbyt dużego wysiłku, który może być szkodliwy dla zdrowia poprzez „prosty” fakt towarzyszenia właścicielowi aż do celu.

biegnący pies
 


Przed rozpoczęciem uprawiania canicrossu zaleca się, aby zarówno właściciel, jak i zwierzę zostało zbadane przez lekarza i weterynarza. W ten sposób będzie można sprawdzić jego sprawdzić stan fizyczny i wykluczyć problemy z sercem lub oddychaniem.

Kiedy profesjonaliści dadzą nam zielone światło bardzo ważne jest, aby zaczynać powoli. Szczególnie jeśli pies wcześniej nie uprawiał tego typu sportu. Nie możemy porywać się z motyką na słońce i próbować przebiec 20 kilometrów od pierwszego dnia. Postęp i czerpanie radości z aktywności jest najważniejsze.

Uważaj, aby nie trenować podczas najgorętszych godzin dnia. Najlepszy moment to poranek lub zachód słońca, gdy temperatura jest niższa niż 20 ° C. Nawodnienie jest niezbędne zarówno przed, podczas, jak i po treningu i zawodach.

Jak wyglądają biegi canicross?

Zawody te odbywają się w naturalnych górskich lub na otwartych przestrzeniach i zazwyczaj mają długość od 5 do 10 kilometrów. W zależności od scenariusza trasa może być mniej lub bardziej nierówna.

Przed rozpoczęciem pies musi przejść kontrolę weterynaryjną, która pozwoli mu wziąć udział w biegu. Start może odbywać się w grupach lub na czas, ale te pierwsze są najczęstsze… Istnieją wyścigi, w których bierze udział nawet do 50 par!

W każdym razie najważniejsze jest to, że zwierzę powinno szanować właściciela. Wśród zasad i kar znajdziemy: pies nie może iść za sportowcem, biegacz nie może ciągnąć za smycz, a tym bardziej źle traktować psa – fizycznie lub werbalnie – w dowolnym momencie wyścigu.