Święty kot birmański – Niezwykła rasa

14 Luty, 2020
 

Być może nie słyszałeś o kocie birmańskim, znanym również jako „święty kot birmański„. Jednak prawdopodobnie widziałeś kiedyś tego kota o białej sierści i niebieskim ogonie. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym pięknym stworzeniu.

Dowiedz się więcej o świętym kocie z Birmy

Historia i pochodzenie

Istnieje legenda o pochodzeniu świętego kota z Birmy. Według niej, wiele stuleci temu lud Khmerów zbudował świątynię, by wielbić złotą boginię o szafirowych oczach Tsun-Kyan-Kse.

Kapłan, który był odpowiedzialny za opiekę nad świątynią, nazywał się Mun-Ha i dużo czasu spędzał klęcząc przed jej posągiem. Wtedy Sinh – kot ze świątyni przyłączy się do niego.

Niestety pewnej nocy złodzieje włamali się do świątyni i zabili Mun-Ha, a Sinh stanął na jego ciele nie odwracając wzroku od postaci złotej bogini.

Nagle jego futro zrobiło się złote, jego oczy stały się niebieskie jak szafir a jego łapy były koloru ziemi. Zgodnie z legendą wszystkie koty świątyni przeszły tę samą transformację. Kiedy Sinh zmarł 7 dni później, zabrał duszę kapłana ze sobą do raju.

Jak Birman przybył do Europy?

Podobno pewien ksiądz podarował kilka tych kotów angielskim podróżnikom, jako dowód wdzięczności za uratowanie mu życia. Niestety, samiec zmarł w drodze powrotnej, ale samica była w ciąży.

koty-birmańskie
 

Pierwsze europejskie zapisy w których pojawia się święty kot birmański pochodzą z Francji . Rasę tę uznano w 1925 r. Po II wojnie światowej niestety prawie zniknęła i pozostała tylko jedna para. Chociaż nie było to łatwe zadanie, rasa Birmanów przetrwała.

Święty kot birmański – budowa ciała

  • Rozmiar: Średniej wielkości i krępej budowy
  • Głowa: Szeroka i mocna, ale nie okrągła ani spiczasta
  • Oczy: Duże i okrągłe, szafirowe i lekko skośne
  • Ciało: Długie i trochę pulchne
  • Ogon: Średniej długości, bardzo gruby z długą sierścią
  • Kolory: Kremowa biel ze złotym odcieniem z tyłu. Krawędzie łap są zawsze białe. Ciemniejsze kolory lub ciapki wskazują, że jest to inna rasa.

Osobowość świętego kota birmańskiego

Mimo że koty są znanymi samotnikami, święty kot birmański jest bardzo towarzyski i łatwy do oswojenia. Możesz liczyć na to, że ten kot będzie uroczy i spokojny. Właściciele często określają ich jako troskliwych, lojalnych towarzyszy.

Kot birmański zawsze chce się przytulać, a jeśli ktoś go zignoruje, będzie szukał kogoś innego. Jest on stosunkowo aktywny, ale dobrze jest zachęcać go do dodatkowych ćwiczeń w czasie zabawy.

Kolejną cechą tego kota jest to, że utrzymuje on kontakt wzrokowy ze swoimi właścicielami, co jest rzadką cechą w świecie zwierząt. W rzeczywistości Birman jest bardziej porównywalny do psów niż do kotów.

Specjalne wymagania dotyczące opieki i zdrowia

O sierść tej rasy kotów należy dbać codziennie ją szczotkując; nie wymaga ona jednak żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych. W niektórych przypadkach koty birmańskie cierpią na mutację genu, co wpływa na ich nerwy wzrokowe. Wiadomo też, że często cierpią z powodu zaćmy.

 

Zastanawiasz się nad adoptowaniem kota birmańskiego? Śmiało! Nie pożałujesz tego.

Zdjęcia: Claudia Zaino i D. Maillard.