Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami

13 Grudzień, 2019
 

Przepisy dotyczące podróży nie są zbyt surowe, ale gwarantują dobro zarówno zwierząt, jak i pasażerów zapobiegając rozprzestrzenianiu się chorób.

Podróżując ze zwierzęciem po Europie powinieneś brać pod uwagę przepisy i mieć pod ręką wiele dokumentów, aby bez problemów przejść odprawę celną.

Przestrzeń Schengen dostosowana do podróżowania ze zwierzętami

Jedną z głównych zalet życia w Unii Europejskiej (UE) jest to, że jej obywatele mogą podróżować do innych krajów europejskich nie przekraczając żadnych fizycznych granic.

W strefie Schengen, która obejmuje 26 krajów, wymaga się tylko jednego aktualnego paszportu, aby móc podróżować po Europie.

pies w torbie
W przypadku zwierząt również obowiązują te same zasady na granicach. Nie istnieją punkty kontrolne ani malutkie barierki, przez które muszą przejść nasi czworonożni przyjaciele.

Mimo to, podobnie jak w przypadku ludzi istnieje wiele dokumentów, które każdy właściciel musi mieć pod ręką, jeśli chce podróżować do kraju w UE.

Przepisy dotyczące podróżowania z kraju spoza Unii Europejskiej

W niektórych częściach świata podróżowanie ze zwierzęciem wymaga serii wizyt u weterynarza i certyfikatów potwierdzających, między innymi, zdrowie zwierzęcia. W Unii Europejskiej wymagana dokumentacja, którą musisz mieć, aby wybrać się z psem do jednego z 28 krajów Wspólnoty jest następująca:

 
  • Chociaż wielu właścicieli już zdecydowało się na wszczepienie mikroczipa swojemu psu to należy zauważyć, że ten gadżet jest konieczny podczas podróży do UE. Jedynym wymogiem, który muszą spełniać mikroczipy jest to, że standardowe czytniki muszą być w stanie je odczytać.
  • Wymaga się również szczepionki przeciw wściekliźnie. W Europie zwierzę może łatwo się zarazić tą chorobą. Dlatego należy zaszczepić zwierzę co najmniej 21 dni przed przybyciem do Europy. Należy również zauważyć, że mikroczip zwierzęcia należy wszczepić przed szczepionką.
  • Jak również, że szczepionki tej nie można podać zwierzętom domowym poniżej 12 tygodnia życia. Dlatego jednym z wyjątków zawartych w dokumentacji młodszych szczeniąt jest to, że nie trzeba ich szczepić.
pies w walizce

  • Po zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie następną rzeczą jest badanie krwi, aby sprawdzić, czy poziom przeciwciał jest wystarczająco wysoki.
  • Badanie to należy wykonać co najmniej 30 dni po zaszczepieniu zwierzęcia i trzy miesiące przed przybyciem do Europy. Jak widzisz podróż do UE ze zwierzęciem z kraju spoza wspólnoty wymagają przygotowania i zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji.

O czym jeszcze należy pamiętać?

 
  • Po przeprowadzeniu wszystkich tych badań należy zdobyć wydane świadectwo zdrowia zwierzęcia wydane przez zarejestrowanego lekarza weterynarii. Potwierdza ono, że Twoje zwierzę nie cierpi z powodu chorób zakaźnych ani zaraźliwych. A także jest zaszczepione przeciwko wściekliźnie i gotowe do podróżny. Ten dokument jest niezbędny do podróżowania ze zwierzęciem.
  • Jeśli pobyt potrwa dłużej niż cztery miesiące wymagany jest ważny paszport dla zwierzęcia. Dokument ten nosi nazwę Paszportu dla zwierząt domowych. I jest uregulowany w rozporządzeniu Komisji w sprawie egzekwowania przepisów (UE) nr 577/2013. Dokument ten jest również wymagany od właścicieli, którzy chcą podróżować na terenie UE. Jest wydawany przez upoważnionego lekarza weterynarii.
  • W przypadku psów podróżujących na Maltę, do Irlandii, Finlandii lub do Zjednoczonego Królestwa konieczna jest szczepionka przeciwko pasożytowi Echinococcus multilocularis. Szczepionka powinna być podana przez weterynarza od 24 do 120 godzin przed przybyciem do danego kraju europejskiego.