Sokoke - kot afrykański, którego warto poznać

18 Styczeń, 2020
 

Sokoke pomimo swojej dzikiej natury jest bardzo towarzyski i uwielbia otaczać się ludzkim towarzystwem. Chociaż jego elegancki i stylizowany wygląd przypomina nam dzikiego kota i może się wydawać, że jest to rasa hybrydowa, Sokoke jest prawdziwym przedstawicielem Felis catus. Towarzyski, rozmowny i aktywny. To świetny wspinacz, który potrzebuje przestrzeni do ćwiczeń.

Z Afryki na cały świat

Mamy do czynienia z kociakiem, który rozwinął szczególne cechy, które ostatecznie dały mu rangę rasy. Pochodzi z nabrzeżnych obszarów Kenii, szczególnie lasów tropikalnych rezerwatu leśnego Arabuko Sokoke, od którego pochodzi jego nazwa.

Ponieważ przez kilka stuleci żył w izolacji od innych populacji kotów i rozmnażał się naturalnie u tego kota widzimy jednorodny wygląd.

bawiący się sokoke
Źródło: Facebook Scottish Fold & Sokoke

Jego wejście do Europy odbyło się przez Danię z rąk hodowcy w latach 80. ubiegłego wieku. Stamtąd rozprzestrzenił się na inne kraje starego kontynentu i resztę świata. Chociaż nawet dziś nie jest to zbyt popularna rasa została uznana przez główne stowarzyszenia kotów.

Przedstawiamy Sokoke, kota z lasów deszczowych Kenii, który został wprowadzony do Europy w latach 80. ubiegłego wieku.

Sokoke – cechy fizyczne

Ten szczupły i muskularny kot wyróżnia się wysoko rozwiniętymi zmysłami wzroku, słuchu i węchu. Inne cechy tej pięknej rasy to:

  • Mała głowa w porównaniu do tułowia, w kształcie klina i spłaszczona u góry. Podbródek jest dobrze zaznaczony.
  • Migdałowe, duże i lekko ukośne oczy. Kolory wahają się od bursztynu do zieleni.
  • Uszy średniej wielkości. Zwężają się aż do zaokrąglonych końcówek.
  • Długie i muskularne łapy. Tylne jest większe niż przednie.
  • Długi cienki ogon z ciemnymi i szerokimi pierścieniami.
  • Sierść marmurowa, krótka i w kolorach od jasnobrązowego do ciemnego drewna z nutami piasku, żółci i ochry. Ma również czarne znaki, które tworzą oryginalne wzory.

Potrzebuje przestrzeni do ćwiczeń

Pomimo swojego pochodzenia z dzikiej przyrody jest to bardzo towarzyskie zwierzę, które lubi towarzystwo ludzi. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami i komunikuje się za pomocą wielu dźwięków, które emituje dość często. Mamy do czynienia bez wątpienia z kotem gadułą.

Ponieważ jest bardzo inteligentny można go wyszkolić i zabierać na spacery na smyczy. W domu z pewnością będziesz ciągle podążał za swoim właścicielem.

siedzący sokoke
Źródło: Facebook Scottish Fold & Sokoke

W każdym razie jest to niezależny kot, bardzo aktywny i ciekawy, który uwielbia się wspinać, skakać i przeciskać się przez wąskie przestrzenie. Nie zaleca się życia w mieszkaniu, jak być może zauważyłeś. Potrzebuje miejsca do zabaw i biegania.

Lubi też spędzać czas na drzewach, tak jak w lasach afrykańskich. Więc jeśli nie masz odpowiednio przygotowanego ogrodu, aby zwierzę nie uciekło możesz kupić lub zbudować drzewo dla kotów.

Jak opiekować się Sokoke?

Sokoke żyje od 12 do 15 lat. Jest to bardzo zdrowa rasa dzięki naturalnej selekcji i na razie nie ma charakterystycznych warunków.

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt zaleca się regularne wizyty u weterynarza w celu sprawdzenia, czy wszystko idzie dobrze. Należy również przestrzegać harmonogramu szczepień. Ponadto profesjonalista wskaże, które jedzenie jest najlepsze zgodnie z cechami kota na każdym etapie jego życia.

Z drugiej strony cotygodniowe szczotkowanie wystarczy, aby jego krótka sierść była lśniąca i miękka. I oczywiście powinieneś zapewnić mu wystarczająco dużą przestrzeń do ćwiczeń.