Ryś iberyjski w Barcelonie – Niezwykła historia

09 Wrzesień, 2019
Ryś ten był widziany na południu Portugalii w 2016 roku. Przebył około 1000 kilometrów (620 mil), aby dotrzeć do Barcelony. To jeszcze bardziej imponujące, gdy weźmie się pod uwagę, ile z tych kotów zostało potrąconych na drogach przez samochody.
 

29 maja 2018 roku w Barcelonie rozległy się alarmy po tym, jak ludzie zauważyli, że na ulicy znajduje się ryś iberyjski. Kilku obywateli zgłosiło tę sprawę, a agencji ochrony środowiska rządu Katalonii udało się zrobić kilka zdjęć tego zwierzęcia, które jest zagrożone wyginięciem.

Ostatni raz widziano rysia iberyjskiego w Barcelonie lub Katalonii ponad sto lat temu. Wiele osób uważało, że to ryś eurazjatycki, który uciekł z zoo. Gatunek ten jest jednak znacznie większy i ma jaśniejsze, bardziej wyraziste futro.

Czy ryś iberyjski z Barcelony został złapany?

Około 4 dni po zauważeniu rysia, zespół specjalistów od ochrony rysi iberyjskich postanowił złapać zwierzę. Chcieli sprawdzić, czy możliwe będzie przywrócenie go do naturalnego środowiska. Wiadomo było, że ryś nie może zostać w Barcelonie.

6 czerwca grupie udało się schwytać Litio, samca rysia iberyjskiego, w hrabstwie na południe od Barcelony. Zespół ochrony przyrody nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących zwierzęcia. Powiedzieli, że został złapany w pułapkę-klatkę, dzięki czemu Litio jest bezpieczny i zdrowy.

Co się stanie z rysiem iberyjskim?

Celem zespołu jest przeniesienie zwierzęcia do jednego z centrów hodowlanych rysi w Andaluzji. W ten sposób naukowcy będą mogli obserwować rysia i przeprowadzić wszystkie niezbędne testy, aby upewnić się, że Litio jest zdrowy i może zostać wypuszczony na wolność.

ryś iberyjski
 

Następnie zwierzę ma zostać uwolnione w Portugalii, z dala od obszarów miejskich. Ryś miał szczęście, że nie przejechał go samochód, gdy spacerował po Barcelonie. Inną opcją było wypuszczenie go w Sierra Morena w południowej Hiszpanii. Litio może zostać także wysłany do obszaru ochrony rysi, gdzie zwierzęta mają dużo przestrzeni i nie muszą się niczego obawiać.

W jaki sposób zwierzę dostało się do Barcelony?

Litio miał na sobie obrożę z GPS, podobnie jak wiele rysi iberyjskich, które są wychowywane w niewoli. Założono mu ją w 2014 roku, kiedy uwolniono go w południowej Portugalii. Jednak w pewnym momencie w 2016 roku urządzenie przestało działać, gdy ryś wciąż przebywał na tym samym obszarze.

przygoda rysia iberyjskiego

To niesamowite, ale w ciągu zaledwie dwóch lat zwierzę przebyło około 1000 kilometrów (620 mil). Obroża nie wysyłała danych, ale obrońcy przyrody mają nadzieję, że udało się zapisać te informacje, aby mogli oni odtworzyć podróż rysia.

Historia Litio nie różni się tak bardzo od historii Kentaro. Kentaro był rysiem, który w jakiś sposób przedostał się z gór Toledo do północnej Portugalii. Jego kręta droga wynosiła ponad 3000 kilometrów (1860 mil) przez północne części Hiszpanii, aż do Portugalii.

 

Historia Kentaro ma jednak smutne zakończenie. Pod koniec podróży potrącił go samochód w pobliżu Porto. Wygląda na to, że historia Litio skończy się jednak inaczej. Mamy nadzieję, że po uwolnieniu nie wyruszy on w kolejną niebezpieczną podróż.

Dlaczego wypuszczono rysia?

Ośrodki hodowli rysi iberyjskich są niezwykle skuteczne. Wynika to z faktu, że każdego roku uwalniają setki zwierząt (niektóre z nich pochodzą z ogrodów zoologicznych).

Wychowują oni rysie na wolności, co pomaga gatunkowi się rozrastać. Ryś iberyjski jest najbardziej zagrożoną odmianą rysia. Jest to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków wszystkich wielkich kotów, wraz z lampartem amurskim.

Niestety, ryś iberyjski wciąż walczy o przetrwanie. Króliki wymierają z powodu chorób, przez co rysie zostają bez głównego źródła pożywienia. Nie ma również wystarczającej liczby przejść dla dzikich zwierząt, aby mogły one bezpiecznie przekraczać drogi.

Nielegalne polowania i zatrucia nie stanowią już poważnego problemu dla tego gatunku, ale wciąż musimy zrobić wszystko, aby chronić każde zwierzę. Utrzymanie zróżnicowanej i produktywnej puli genów ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.