Chlorella dla psów: najważniejsze korzyści

5 września 2019

Chlorella to jednokomórkowe glony szeroko stosowane jako suplement diety dla ludzi i zwierząt domowych.

Chlorella to rodzaj jednokomórkowych zielonych alg często używany, jako suplement diety. To mikroskopijne algi o intensywnym zielonym kolorze, który nadają im fotosyntetyczne pigmenty. Chlorella w diecie, zarówno w przypadku ludzi, psów czy innych zwierząt przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Chlorella jest sprzedawana w kapsułkach jako suplement diety. Te małe wodorosty zawierają dużą ilość białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin.

Obecnie jest uważane za superpożywienie, a jego właściwości oczyszczające są lepiej znane. Oto niektóre zalety wprowadzenia Chlorelli do diety naszego psa:

1. Poprawia działanie układu odpornościowego

Składniki tych alg wzmacniają obronę organizmu przed patogenami, takimi jak wirusy, bakterie lub grzyby.

zadowolony pies i chlorella w diecie

Udowodniono również, że poprawiają przyswajalność składników odżywczych i mają pozytywny wpływ na zdrowie żołądkowo-jelitowe. Ponadto wysoka zawartość naturalnych przeciwutleniaczy opóźnia starzenie się komórek.

2. Zdrowa i błyszcząca sierść

Aby utrzymać zdrową i błyszczącą sierść potrzebne są odpowiednie witaminy. Chlorella zawiera dużą ilość witaminy A, witaminy C i minerałów, które pomagają dbać o skórę i sierść.

 

 

 

pies

Gatunek Chlorella vulgaris pomaga w syntezie kolagenu niezbędnego do produkcji nowych włosów i regeneracji skóry. Dlatego też zaleca się jej stosowanie w przypadku problemów skórnych, takich jak zapalenie skóry.

3. Efekt oczyszczający: eliminuje toksyny z krwi

Pośród właściwości Chlorelli znajdziemy też zdolność do eliminacji toksyn z organizmu poprzez detoksykację metali ciężkich, takich jak ołów, kadm i rtęć w wątrobie, nerkach, jelitach i krwi.

Chlorella wiąże się z metalami, a następnie jest usuwana z organizmu. Proces ten to chelatacja metalu.

pies jedzący z miski

To działanie chelatujące sprawia, że Chlorella staje się pomocna w walce z bezpłodnością, ponieważ duża ilość metali ciężkich w diecie wpływa na płodność. Na przykład na jakość nasienia u samców.

Co zawiera Chlorella dla psów?

Chlorella zawiera niezbędne aminokwasy, witaminy A, B i C oraz minerały, wśród których możemy wyróżnić żelazo, fosfor, magnez i potas. Ma również wysoką zawartość chlorofili. Odsetek chlorofili w przypadku chlorelli jest wyższy niż w przypadku wielu innych glonów jednokomórkowych.

Chlorofile pomagają również oczyścić organizm i pomagają w walce z nieświeżym oddechem. Dlatego wiele past do zębów i przekąsek dla psów zawiera chlorofile. Możemy je również znaleźć w warzywach i owocach.

Ze względu na wszystkie te składniki odżywcze Chlorella jest bogatym źródłem białka, witamin i minerałów. I idealnym uzupełnieniem diety psa. Wiele przekąsek zawiera już wodorosty w swoim składzie.

Jeśli zbadamy skład karmy, którą oferujemy naszemu psu zobaczymy, czy jest to karma dobrej jakości, która pomoże utrzymać naszego psa w zdrowiu na wszystkich etapach jego życia, czy też będzie on potrzebował dodatkowych suplementów.

Chlorella – gdzie możemy ją dostać?

Chlorella i inne glony są sprzedawane w tabletkach lub w postaci suchego proszku. Odpowiednia dawka zależy od stężenia i wagi psa. Podobnie jak w przypadku innych suplementów powinniśmy skonsultować się z weterynarzem przed włączeniem jej do diety. Zatrucie spowodowane nadmiarem glonów zdarza się bardzo rzadko, ale i tak powinniśmy zachować ostrożność.

Glony są szeroko stosowane w paszach dla zwierząt. Chlorella, Spirulina i Dunaliella są sprzedawane, jako suplementy diety dla kotów, psów, rybek akwariowych, ptaków ozdobnych, koni, krów i byków hodowlanych. Często możemy znaleźć suplementy diety, które łączą różne gatunki glonów w tym samym produkcie.

Również dla ludzi glony te mają te same korzyści i są spożywane przez wegan i wegetarian, jako źródło białka i witaminy B12 niezbędnych do trawienia pokarmów.

  • Spolaore P, C Joannis-Cassan, E Duran & A Isambert. 2006. Commercial Applications of Microalgae. Journal of Bioscience and Bioengineering 101(2): 87-96.