Królik miniaturowy - zalecenia dotyczące diety

20 Lipiec, 2019
Miniaturka królika powinna być karmiona zgodnie ze swoim wiekiem i specyficznymi potrzebami. Zaleca się między innymi stopniowe różnicowanie karmy, aby nie wywoływać niepotrzebnego stresu i niepokoju. 
 

Jeśli w Twoim domu zawitał królik miniaturowy, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących podstawowej opieki. Dieta jest jednym z najważniejszych elementów jego codzienności. Dlatego w tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji i wskazówek.

Królik ten jest przedstawicielem królika europejskiego. W przypadku nierasowego jego wielkość może dojść do 3,5 kg. Pierwotnie pochodzi z Hiszpanii. Jest jednym z najbardziej popularnych domowych pupili.

Królik miniaturowy – jaka jest jego codzienna dieta?

Większość osób zanim zdecyduje się na wybór miniaturowego królika zastanawia się nad jego codzienną dietą. Należy to do głównych obaw przyszłych właścicieli. Czy słusznie?

Karmienie królików nie jest nazbyt skomplikowane. Musimy jednak pamiętać, że trawienie królików jest dość powolne. Zwierzęta te wykazują pasywnie funkcjonujące jelito.

Wystarczy wspomnieć, iż układ trawienny królików potrzebuje dwóch dni na przeprowadzenie pełnego procesu trawienia. Zaleca się więc podawanie niewielkiej ilości jedzenia i rozplanowanie posiłków na cały dzień. 

Królik miniaturowy potrzebuje diety składającej się z paszy i kilku warzyw dziennie. Świeża żywność nie powinna pozostawiana być w klatce na dłużej niż 24 godziny.

Posiłki nie mogą być zbyt chłodne. Jedzenie podawaj w temperaturze pokojowej. Za nic na świecie nie dołączaj do diety fast foodów, śmieciowego jedzenia i czekolady. 

Twój miniaturowy królik powinien zawsze znaleźć w swoim azylu świeżą, wymienioną wodę.

 

Odpowiednia dieta królika miniaturowego

Mimo, że wielkością nieustannie przypominają raczej królicze dzieci – po 9 miesiącu swojego życia uznawane są już za istotę dorosłą. W pierwszych miesiącach należy więc urozmaicać dietę królika, zwiększając porcje i wprowadzając nowe produkty.

Do trzeciego miesiąca życia zaleca się podawanie siana, bogatego w błonnik i utrzymującego królicze zęby w zdrowiu. Ponadto pozwala to na doskonałą regulację procesów trawiennych.

królik miniaturowy 1

W celu uzupełnienia diety, możemy dodać pokarm komercyjny, dostosowany do wieku królika. Unikajmy jednak zboża, zawiera bowiem zbyt dużą dawkę tłuszczu.

Po ukończeniu 3 miesięcy możemy uwzględnić w diecie warzywa. Na początku stopniujmy zmiany wprowadzając kawałek warzywa dwa razy w tygodniu, następnie podajemy porcję co 48 godzin. Pozwoli to uniknąć problemów z trawieniem, takich jak biegunka.

Do czasu uzyskania dorosłości królik miniaturowy powinien spożywać trzy do czterech łyżek karmy dziennie, dołączając do tego kilka kawałków warzyw. Owoce należy podawać zwierzakowi tylko dwa razy w tygodniu. 

Dorosły królik miniaturowy i jego dieta

 

Po osiągnięciu króliczej pełnoletności muszą nastąpić pewne zmiany w zbilansowanej diecie. Należy więc zmniejszyć ilość karmy komercyjnej i zwiększyć porcje świeżych warzyw i owoców. Zalecamy cztery różne rodzaje warzyw, dobrze posiekane i czyste. Oczywiście nie podawaj królikowi więcej jedzenia, póki nie skończy poprzedniej porcji.

Na tym etapie karma powinna być bogatsza w błonnik, białka i wapń. Zazwyczaj podaje się porcję 25 bądź 30 gramowe na dzień. 

Spożycie owoców warto sprowadzić do dwóch razy w tygodniu. Zawierają bowiem spore dawki cukru i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia królików. Szczególnie warto pamiętać, iż króliki bardzo szybko przyzwyczajają się do jedzenia.

Królik miniaturowy – dozwolone produkty

Siano stanowi podstawę diety królika, ale służy też, jako ścielisko w jego łóżku. Jest też niezbędne dla układu pokarmowego, zapobiegając chorobom i utrzymując zdrowe zęby.

królik miniaturowy marchewka

Siano dla królika

Wyróżniamy kilka rodzajów siana dla królików: z kwiatami, wzbogacone o aromatyczne zioła, dzikie owoce czy marchewkę. Należy często zmieniać rodzaj siana, aby nie przyzwyczajać do niego królika.

 

Sianko powinno stanowić sedno diety w pierwszych miesiącach króliczego życia. Miniaturki nie powinny jednak spożywać barwionego sianka, czy tego zawierającego zboże. Przede wszystkim pamiętaj o konsultacji z lekarzem weterynarii. Pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszą opcję.

W skład dobrej mieszanki powinny wchodzić zioła, kwiaty oraz kilka rodzajów traw. Na rynku dostępne są różne mieszanki, między innymi pochodzące z ekologicznych upraw.

Dozwolone jedzenie

Inną istotną grupą pokarmową w diecie królika są warzywa. Nie wszystkie stanowią odpowiedni element diety. Zaleca się natomiast: szpinak, marchewkę, buraka, bazylię, seler, ogórka, brokuły, rukolę czy rzepę.

W przypadku owoców zaleca się: wiśnie, kiwi, papaję, brzoskwinie, truskawki, jabłka, ananasy, arbuzy i melony.

Pamiętaj, że istnieją też zakazane produkty. Są to między innymi: owies, produkty mleczne, pietruszka, rośliny strączkowe, cukry, słodycze, smażona żywność, orzechy, karma dla psów czy kotów. Ponadto należy unikać ziemniaków i żywności dla ludzi, z wyjątkiem dozwolonych owoców i warzyw.

Radzimy też, aby pamiętać o systematycznych zmianach w diecie i ich stopniowemu wprowadzaniu. Nie chcemy przecież, aby nasz królik miniaturowy ucierpiał z powodu gwałtownych zmian żywieniowych.