Karma dla psa — wskazówki jak utrzymać ją w świeżości

25 lipca 2018

Jeżeli karma dla psa czasem Ci się psuje, a Ty nie masz pojęcia jak utrzymywać ją w świeżości na dłużej, to podzielimy się z Tobą kilkoma użytecznymi wskazówkami. Po pierwsze należy przesypać zawartość opakowania z karmą do zamykanego pojemnika.

Musimy pamiętać o tym, że karma dla psa również posiada składniki, które będą się rozkładać w kontakcie z otoczeniem. Pomyśl co by się stało z Twoim jedzeniem w takim przypadku? Przykładowo ciasteczka, które były odpakowane przez zbyt długi czas.

Karma dla psa – niektóre ciekawe metody na utrzymywanie jej w świeżości na dłużej

  • Bardzo ważną kwestią jest posiadanie zapasu karmy dla psa na okres dwóch tygodni i maksymalnie na jeden miesiąc.
  • Powinniśmy postępować dokładnie tak samo jak w przypadku żywności dla ludzi. Musimy się zawsze upewnić, że karma dla psa nie jest przeterminowana.
  • Zakupiona karma powinna być konserwowana poprzez przechowywanie jej w jednym pojemniku jak najdłużej to tylko możliwe. Raz otwarte opakowanie powinno być szczelnie zamykane w celu ograniczenia kontaktu pożywienia ze środowiskiem zewnętrznym.
  • Jeżeli tylko istnieje możliwość to powinniśmy przesypać karmę z otwartego opakowania fabrycznego do hermetycznego pojemnika. Dodatkowo pojemnik z żywnością powinien być przechowywany w chłodnym i suchym miejscu. Powinno się zawsze stosować do instrukcji producenta w kwestii jej przechowywania.
  • Bardzo ważną rzeczą jest trzymanie pożywienia dla naszego pupila z dala od promieniowania słonecznego, które może przyśpieszać jego psucie się.
  • W trakcie samego karmienia możemy stosować specjalne miski, które spowalniają przyjmowanie pokarmu przez psa, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko występowania otyłości i niestrawności.
posiłek psa

Kupowanie zbyt dużej ilości karmy dla psów

Zakup wielkich opakowań z karmą bardzo często jest rozwiązaniem tańszym niż kupowanie kilku mniejszych. Cena za kilogram jest zdecydowanie korzystniejsza. Najważniejsze w tym przypadku jest posiadanie wiedzy jak prawidłowo przechowywać żywność naszego psa.

Oczywiście zależy nam na unikaniu sytuacji, w których jesteśmy zmuszeni wyrzucać zepsutą karmę do kosza na śmieci.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest przeliczenie na jak długa zapasy karmy nam wystarczą i porównanie tego czasu do daty ważności na opakowaniu. Na przykład, jeżeli nasz zwierzak je dziennie 300 gramów karmy, a nasze opakowanie zawiera w sobie 15 kg to zapasy wystarczą nam na 50 dni. Jedzenie nie powinno się przeterminować przed upływem dej daty.

Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel posiada bardzo wysublimowany smak, to musimy wziąć pod uwagę, że aromat karmy dla psa traci swoją intensywność od momentu otwarcia hermetycznie zapakowanego opakowania. Z tego powodu ostatnie kilogramy z danej porcji będą zdecydowanie mniej apetycznie niż pierwsze.

Karma dla psa – przechowywanie

Wiemy już, że konserwacja karmy w specjalnym pojemniku jest czymś fundamentalnym. Pomaga ograniczać do minimum kontakt jedzenie z wilgocią, tlenem, gorącem i bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.

Najlepszymi materiałami, z których pojemniki mogą być wykonane to metal lub szkło, ponieważ nie wchodzą w reakcje z jedzeniem. Jednakże wiele specjalnych pojemników plastikowych będzie się również doskonale sprawdzać.

Lokalizacja, w której przechowujemy karmę powinna być chłodna i ciemna. Umieszczenie opakowania lub pojemnika ponad powierzchnią podłogi jest bardzo korzystna w utrzymywaniu jej w świeżości.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podłożenie kawałka drewna lub jakiejś platformy pod pojemnik. Będzie to pomagało w izolowaniu jedzenia od wilgoci i oddziaływało na lepszą wentylację.

Wilgoć powoduje powstawanie pleśni, która nie tylko psuje smak jedzenia, ale również może dostarczać bardzo niebezpiecznych toksyn do organizmu Twojego psa.

Mokra karma dla psa w puszce

W przypadku mokrej karmy dla psa w puszce mamy zazwyczaj do czynienia z bardzo długą datą przydatności do spożycia. W chwili otwarcia należy ją wykorzystać w przeciągu trzech dni.

Dodatkowo musimy zawsze przekładać zawartość z puszki do zamykanego pojemnika i przechowywać w lodówce. W ten sposób zapobiegniemy wysuszaniu się jedzenia, a także jego psuciu.

Przekąski

Przekąski powinny być zawsze przechowywane zgodnie z zaleceniami opisanymi przez ich producentów. Produkty, które są zamykane hermetycznie nie muszą być przekładane do innych opakowań zastępczych w celu utrzymania ich w świeżości.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z opakowaniami nylonowymi, to powinniśmy skorzystać z hermetycznego pojemnika. Pozwoli to utrzymać prawidłowy smak przez kilka dni, a zarazem sprawi, że jedzenie nie będzie wysuszone.

psie ciasteczka

Najważniejszą rzeczą jest jednak to, żebyśmy nigdy nie kupowali i przechowywali zbyt dużej ilości karmy w domu.