Jak powstrzymać psa przed kradzieżą jedzenia

Po pierwsze, przeanalizuj swoje własne zachowanie. Jeśli nie ustalono żadnych granic dla psa, trudniej będzie go nauczyć, co jest dobre, a co złe. Inne czynniki, które mogą do tego prowadzić, to stres i nuda.
 

Częstym problemem wszystkich zwierząt domowych jest wyjadanie ludzkiego jedzenia, gdy właściciel nie patrzy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powstrzymać psa przed kradzieżą jedzenia, musisz przeczytać ten artykuł. Znajdziesz w nim świetne wskazówki, które na pewno Ci pomogą.

Dlaczego psy kradną jedzenie

Psy rzadko kiedy podkradają jedzenie, ponieważ są głodne. Częściej ma to związek z brakiem odpowiedniej tresury. Jeśli Twój pies zrobił to kiedyś, a Ty nie zareagowałeś, prawdopodobnie nie wie, że jest w tym coś złego.

Jeśli go skarciłeś, a on dalej to robi, to tego typu kara była niewystarczająca albo nie pokrywała się z Twoim zachowaniem. Na przykład, zdarza Ci się dawać psu jedzenie z Twojego talerza.

Jednym z głównych powodów, dla których Twój pies kradnie jedzenie ze stołu, jest nudaPrawdopodobnie robi to, aby dostarczyć sobie rozrywki, traktując to jak zabawę. Nawet, jeśli go skarcisz, pies wciąż osiągnie swój cel, którym jest zwrócenie na siebie Twojej uwagi.

Może to brzmieć dziwnie, ale stres również może być przyczyną tego zachowania. Jeśli pies jest bardzo zależny od właścicieli i spędza wiele godzin w samotności, albo nie otrzymuje tak dużo uwagi, jak kiedyś (gdy urodzi się dziecko), może to robić, aby zostać zauważonym.

pies kradnący ciasto

Osobowość psa również odgrywa ważną rolę. Jeśli Twój pies jest łakomczuchem, to nic dziwnego, że przyłapujesz go na kradzieży jedzenia, bo właśnie o tym zawsze myśli!

Oczywiście, głównym powodem tego zachowania jest brak ustalonych granic. Nie ma znaczenia, czy pies został uratowany z ulicy, to nie oznacza, że może kraść jedzenie. Jeśli Twój pies był kiedyś bezdomny, trudniej będzie zmienić jego nawyki, ale nie jest to niemożliwe.

Jak powstrzymać psa przed kradzieżą jedzenia

Zasady są takie same, niezależnie od tego, czy pies dopiero co zaczął to robić, czy robi to od dawna. Oczywiście, łatwiej jest ze szczeniakiem, ale stare psy również mogą poznać nowe sztuczki. Będziesz potrzebować więcej cierpliwości i zaangażowania. Oto kilka porad dotyczących tego, jak powstrzymać psa przed kradzieżą jedzenia:

1. Powinien jeść tylko ze swojej miski

Jeśli w młodym wieku nauczysz psa, że może jeść tylko ze swojej miski, to powinien zrozumieć, że wszystko, co znajduje się na stole i w innych miejscach nie jest dla niego. Jeśli to zrobisz, kradzież jedzenia nigdy nie będzie problemem!

2. Kładź świeże jedzenie poza zasięgiem psa

Prawdą jest, że zwierzęta są bardzo sprytne, gdy chodzi o kradzież pożywienia lub psoty. Z tego względu lepiej nie zostawiać żadnych „pokus” tam, gdzie mogą je zobaczyć. Zawsze wkładaj jedzenie do lodówki, albo do spiżarni.

 

3. Naucz psa spokoju podczas obiadu

Bądź bardzo ostrożny, gdy jesz obiad. Często popełnianym błędem jest dzielenie się kawałkami posiłku z psem. Jeśli spożywasz posiłek, nie pozwól, aby pies plątał się między Twoimi nogami, kładł łapy na stole, szczekał itd… I przede wszystkim, nie daj się nabrać jego smutnym oczom!

pies proszący o jedzenie

4. Nie pozwalaj mu jeść ze śmietnika lub z ulicy

Kradzież pożywienia nie jest czymś, co pies robi tylko w domu z rzeczami, które widzi na stole. Wiele psów obwąchuje torby ze śmierciami lub wsadza głowy do śmietników na ulicach. Może to być dla nich groźne, jeśli w środku znajduje się szkło, zgniłe jedzenie lub leki. Dobrze pilnuj swojego pupila i upewnij się, że nie powtarza tego również w domu.

Pies postępuje tak, ponieważ nie rozumie, kiedy kradzież jedzenia jest w porządku, a kiedy nie. Dlatego też nie widzi różnicy między zjedzeniem ziemniaka z Twojego talerza, a zjedzeniem mięsa, które znalazł w śmieciach.