Dwa psy w domu – wychowanie dwóch samców

3 marca 2019
Oprócz spokojnego nastawienia, psy powinny także wiedzieć, że w tej gromadzie jest przywódca, którym jesteś Ty - czyli właściciel. Postępuj według ogólnych zasad socjalizacji psów. Jeżeli zwierzęta nie są adoptowane jednocześnie, to nowy pies musi szanować pozycję starego. 

Posiadanie zwierzęcia jest jednym z największych darów w życiu. Nie ma znaczenia, czy jest to pies, kot, ptak czy inny gatunek. Jednak obecność dwóch pupili tej samej płci może czasem okazać się dość skomplikowana, zwłaszcza kiedy masz dwa psy.

Dwa psy płci męskiej mogą bowiem wchodzić w konflikt, który zazwyczaj dotyczy roli, jaką odgrywają w grupie. W poniższym artykule dowiesz się, jak radzić sobie z wyzwaniami, które mogą Cię czekać, jeśli posiadasz dwa psy w domu.

Kwestia hierarchii

Wszyscy wiemy, że psy wywodzą się od wilków. Warto więc również zdać sobie sprawę, że psy, podobnie jak ich dzicy kuzyni, będąc w grupie również ustalają porządek społeczny.

Psy świetnie się czują w pojedynkę, będąc u boku swego właściciela. Nie ma jednak nic groźniejszego niż niekontrolowana przez człowieka grupa psów. Potrafią one bowiem komunikować się między sobą lepiej niż wilki.

Dlatego też musisz być twardym przywódcą, a Twoje psy  powinny być wobec Ciebie uległe. Każdy miłośnik psów wie, że są to wdzięczne i kochane zwierzęta. Niezwykle łatwo jest ulec ich urokowi. Wielu decyduje się więc na posiadanie drugiego włochatego członka rodziny.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o posiadaniu dwóch psów, musisz upewnić się, że Twój obecny pupil jest w stanie zaakceptować obecność drugiego zwierzęcia w domu.

Zazwyczaj najlepszą sytuacją jest posiadanie dwóch zwierząt o przeciwnej płci. Jednak jak postępować, gdy są to dwa psy? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź.

Dwa psy w domu – jak zaznajomić jednego samca z drugim

Wprowadzając nowego samca do grupy, musisz działać według konkretnych zasad. Takie postępowanie pozwoli kontrolować sytuację, która bardzo łatwo mogłaby przerodzić się w chaos. Po pierwsze – pamiętaj, że to Ty jesteś przywódcą. Po drugie – pies, który jest już członkiem rodziny musi czuć, że jego dotychczasowa pozycja nie jest zagrożona.

Dwa psy w domu - zabawy szczeniąt

Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie ich pierwszego spotkania na neutralnym gruncie, czyli poza domem. Może to być park lub inna wolna przestrzeń. Upewnij się, że w tym miejscu psy czują się swobodnie, wolne i nie zmuszone do stałego przebywania w swoim towarzystwie. Przedstawiając nowego psa, nie trzymaj go na rękach – mogłoby to być powodem wielkiego konfliktu.

Najlepiej jest dać obu psom swobodę i pozwolić im na zapoznanie na własnych zasadach i we własnym tempie. Bacznie je jednak obserwuj, za wszelka cenę nie dopuszczając do zatargów czy walki.

Pierwsze spotkanie powinno być krótkie. Potem możesz wziąć je osobno na spacer. Ostatecznie przyprowadź oba psy do domu, gdzie nastąpi ich pierwsze domowe spotkanie.

Organizacja życia w domu

Przyprowadzając nowego psa do domu bez uprzedniego zapoznania z wcześniejszym domownikiem może spowodować, że ten poczuje niebezpieczeństwo. Twój pierwszy pies może bowiem uznać, że nowy członek rodziny wtargnął na jego terytorium.

Może wówczas dojść do agresji i walk, które będą dla Ciebie dużym problemem. Jako przywódca musisz więc podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby uniknąć takiej sytuacji.

  • Osobne miski dla każdego psa. Najlepiej również umieścić ich jedzenie w różnych miejscach. Unikniesz w ten sposób uczucia zagrożenia odczuwanego przez psy względem siebie. Każdy z nich będzie bowiem miał w domu swój własny kąt.
  • Osobne posłania. Trudno wyspać się w łóżku, do którego nie jesteś przyzwyczajony, prawda? Zwierzęta czują to samo. Spanie na „cudzym terenie” może być stresujące. Dlatego też najlepszym sposobem na uniknięcie walk jest zapewnienie psom osobnych łóżek.
  • Oddzielne zabawki. Zabieranie sobie rzeczy nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza kiedy posiadacz i odbiorca potrafią drapać i gryźć. Zalecamy więc zaopatrzenie swoich psów w oddzielne zabawki i rzeczy, które staną się ich wyłączną własnością (piłka, kość, smycz, itd.).
  • Co najważniejsze, pozwól im samym ustalić ich własną hierarchię. Najczęstszym i największym błędem popełnianym przez właścicieli dwóch samców jest traktowanie ich jako równych. Sprawi to, że oba uznają siebie za stronę dominującą, co będzie przyczyną wielu konfliktów.
Dwa psy w parku ciągną patyk

Jeśli będziesz postępował według powyższych wskazówek, Twoje dwa psy mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi! Wszystko jest wyłącznie kwestią czasu i cierpliwości. Jeśli sprawy nie układają się tak, jakbyś tego oczekiwał, możesz zapytać o poradę weterynarza lub psiego behawiorysty.

Czego nie wolno nam robić

Jak już wspominaliśmy, nie możesz ingerować w naturalnie ustanowioną hierarchię wśród psów. Oto kilka innych rzeczy, których należy unikać, jeśli chcesz mieć dwa psy w domu, żyjące w przyjaźni:

  • Nie pozwól im walczyć o jedzenie. Psy muszą zrozumieć, że jest wystarczająco dużo jedzenia dla nich obu. Muszą wiedzieć, że nie ma potrzeby o to walczyć.
  • Nie wymyślaj sztucznych ograniczeń, kiedy przyprowadzasz do domu nowego psa. Samce psów muszą być nastawione przyjaźnie i szanować siebie nawzajem. Jeśli będziesz je bez potrzeby rozdzielał, wywołasz niechęć i agresję.
  • Pamiętaj o ich rozmiarze. Duży pies będzie chciał zdominować małego, a na to nie możesz pozwolić. Najlepiej mieć więc psy o podobnych rozmiarach.
  • Pamiętaj, że Ty tu rządzisz. Jeśli jeden z psów uprzykrza drugiemu życie, Twoją rolą jest ingerencja, która poprawi sytuację.