Koński ogon: wskazówki dotyczące jego pielęgnacji

5 sierpnia 2019

Koński ogon jest bardzo ekspresyjną częścią jego ciała i wiele mówi o jego nastroju. Dbanie o koński ogon nie jest tylko kwestią kosmetyczną, ale jest warunkiem zachowania zdrowia zwierzęcia.

Konie pokazują emocje całym ciałem

Konie są bardzo wrażliwymi zwierzętami i mają niezwykłą zdolność do ekspresji. Nieustannie komunikują się między sobą a także ze środowiskiem, które je otacza. Robią to poprzez swoją specyficzną mimikę, ruch uszu, ogona oraz głowy. Wydają również dźwięki o konkretnym znaczeniu…

Te nadzwyczaj inteligentne zwierzęta mogą rozpoznać bodźce środowiska poprzez to, co widzą i słyszą a także przez dotyk. Dlatego demonstrują swoje emocje i nastroje całym ciałem.

Ich ogromna wrażliwość pozwala im na szybkie i łatwe wykrywanie zmian wokół nich. Dlatego, pomimo ich wielkiej towarzyskości, mogą być nieufne i łatwo je przestraszyć.

Koń w biegu
Źródło: David De Biasí

Koński ogon i jego funkcje

U ssaków ogon jest wyrostkiem, który stanowi przedłużenie kręgosłupa. Oznacza to, że jest to niezależny organ i ma własną mobilność, pomimo tego, że jest przymocowany do ciała zwierzęcia.

Krowy, konie i inne czworonogi mają krótkie ogony, które przede wszystkim spełniają ważną funkcję ochronną. Ruch, jaki wykonują ogonem, pozwala tym zwierzętom na odstraszanie owadów i innych zwierząt, wykorzystujących ich ciała do swoich celów. Dzięki temu, mogą utrzymywać obszar genitaliów, odbytu i grzbietu wolny od różnych pasożytów.

Koński ogon odgrywa jednak również ważną funkcję komunikacyjną i społeczną. Zwierzęta te wyrażają swoje nastroje i przekazują informacje za pośrednictwem ruchów tej części ciała.

Kiedy są szczęśliwe lub podekscytowane, konie podnoszą ogon, aby pokazać swój nastrój. Ale kiedy czują strach, ukrywają go między nogami. Robią to w bardzo podobny sposób, jak psy.

Łojotok: częsty stan chorobowy w ogonie koni

Łojotok, zwany także „łupieżem tłuszczowym”, pojawia się jako wtórne zaburzenie w konsekwencji innego stanu. Bardzo często jest to związane z inwazją pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych, na przykład bakterii lub grzybów. Ale może również wynikać z niedoboru cynku i innych minerałów.

Aby zapobiec powstawaniu tego zaburzenia u koni, konieczne jest okresowe odrobaczanie i zachowanie prawidłowych nawyków higienicznych.

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zaleca się odkażenie konia szamponem na bazie pyretryny. Kąpiele należy wykonywać raz w tygodniu, przez 3 lub 4 tygodnie.

Kiedy łojotok koncentruje się w miejscu nasady końskiego ogona, istnieją szampony specjalnie opracowane do pielęgnacji tej partii ciała. Zasadniczo powinny być używane przez 2 lub 3 tygodnie, wykonując zabiegi higieniczne raz w tygodniu.

Wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji końskiego ogona

Jak widać, dbanie o koński ogon służy nie tylko do upiększania go. Ta końcowa część ciała należy do organizmu zwierzęcia i musi być zdrowa, aby prawidłowo wykonywać swoje funkcje.

Aby ułatwić opiekę nad koniem, poniżej przeanalizujemy 4 podstawowe aspekty, które pomogą zachować jego zdrowy i piękny ogon.

1. Koński ogon zawsze powinien mieć odpowiednią długość

Jeśli ogon zwierzęcia, podobnie jak grzywa mają nadmierną długość, mogą źle wpływać na rozwój zwierzęcia. Ponadto długość końskiego ogona jest ważnym aspektem jego higieny i zdrowia.

Im dłuższy ogon i grzywa zwierzęcia, tym większych zabiegów potrzeba, aby zachować je w czystości. W takiej sytuacji, coraz trudniej jest też rozpoznać obecność pasożytów i drobnoustrojów w ogóle.

2. Koński ogon musi być okresowo szczotkowany

Całe futro konia wymaga częstego szczotkowania, aby zapobiec splątaniu się włosów, tworzeniu się sęków lub grudek. Ponadto ta praktyka pomaga wyeliminować martwe włosy i poprawia wygląd zwierzęcia.

Zaleca się szczotkowanie konia 3 do 4 razy w tygodniu za pomocą dużej szczotki z włosia. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na długie włosy grzywy i ogona.

3. Kąpiele i odpowiednia higiena

Konie najbardziej lubią się chłodzić i dezynfekować w sposób naturalny. Dlatego lubią kąpiele i są one niezbędne do zachowania zdrowia. Kąpiele powinny być przeprowadzane od 3 do 4 razy w miesiącu, w zależności od pogody.

Piękny koń.
Źródło: David De Biasí

Istnieją specjalne produkty na bazie silikonu do upiększania i rozczesywania długich włosów ogona zwierzęcia. Te same produkty mogą być również używane do grzywy.

4. Koński ogon a jego czesanie

Upinanie lub „stylizowanie” końskich fryzur oferują różne strategie podkreślające piękno grzywy i ogona konia. Są również dobrą opcją, aby uniknąć sytuacji, w której długie włosy utrudniają patrzenie lub wpływają negatywnie na wydajność zwierzęcia.

Można zastosować różne fryzury, zarówno dla grzywy, jak i dla ogona. Do dyspozycji mamy zebranie włosów poprzez ich lekkie związanie lub splatanie i tworzenie skomplikowanych węzłów. Poza funkcją estetyczną, zabieg jest dobrą okazją spędzenia czasu z koniem i okazywania uczucia swojemu zwierzęciu. 

Koński ogon jest istotną częścią jego organizmu i pełni ważne funkcje dla jego zdrowia. Dlatego dbanie o jego zdrowie i piękno wchodzi w zakres świadomej odpowiedzialności właściciela.