Więź pomiędzy Tobą a Twoim psem

 

Więź pomiędzy człowiekiem, a jego psem jest czymś niezwykle wyjątkowym. Wyniki różnych badań potwierdzają fizyczne i psychologiczne korzyści wynikające z posiadania zwierzaka. Znamy wiele różnych historii opowiadających o niesamowicie silnych więziach łączących ludzi i zwierzęta.

Uczucie i więź łącząca zwierzęta i ludzi miewa tak silny wpływ na obie strony, że powodować może przyśpieszoną pracę serca. Z tego właśnie powodu zwierzęta mają umiejętność redukowania napięcia i stresu u ludzi, z którymi żyją.

Osoby, które przebywają w towarzystwie zwierząt, wykazują mniejsze prawdopodobieństwo zachorowań na choroby związane z pracą serca.

Silna więź pomiędzy człowiekiem i psem – obustronne korzyści

Udowodnione zostało to, że nasze zwierzęta są w stanie identyfikować chwile, w których ich właściciele są smutni lub chorzy. Ponadto, są one również w stanie aktywnie działać w celu poprawienia naszego stanu emocjonalnego.

Kolejną korzyścią z posiadania zwierzaka jest fakt, że posiadacze psów dużo bardziej dbają o swoje własne zwyczaje żywieniowe. Jest to spowodowane tym, że dodatkowo są oni obciążeni obowiązkiem dbania o prawidłowe żywienie swojego psa.

piesek

Statystyki pokazują, że ludzie mieszkający samotnie są w stanie być szczęśliwi w przypadku dzielenia swojego domu ze zwierzakiem. Posiadanie psa bez żadnych wątpliwości daje człowiekowi ogromną ilość satysfakcji!

 

Psy są zdolne do okazywania człowiekowi uczucia za pomocą zrozumienia, jakie nam okazują.

Więź psa i człowieka – zależności.

Więź pomiędzy człowiekiem i psem jest oparta głównie na zaufaniu. Zwierzak posiada silną potrzebę wiary w swojego pana lub w swoją panią. Aby to osiągnąć potrzeba czasu.

Jest to zależność bardzo podobna jak w przypadku relacji międzyludzkich. Niestety coś, co bardzo ciężko osiągnąć, zazwyczaj bardzo łatwo utracić.

Więź z psem może być zarówno fizyczna, jak i emocjonalna. Więź fizyczna polega na tym, gdy nasz pies postrzega nas jako dostarczyciela wszystkich elementów zaspokajających jego potrzeby fizjologiczne. Przykładowo: pożywienie, picie, dach nad głową itp.

Więź emocjonalna nie jest aż tak prosta do zdefiniowania. Może być osiągnięta przykładowo za pomocą wspólnych zabaw. Gry i zabawy psa z właścicielem uczą go również posłuszeństwa, za pomocą którego pies łatwiej uczy się nowych czynności.

Pieszczoty umacniają więź człowieka i psa.

Bardzo ważnym trikiem za pomocą, którego właściciel może umocnić więź ze swoim psem, jest głaskanie i inne pieszczoty. Jeżeli przykładowo głaszczesz swojego psa w momencie, gdy oglądasz telewizję lub pracujesz na komputerze, to zwierzę będzie odczuwało brak zainteresowania z Twojej strony.

 

Pies wykazuje silną potrzebę pełnej uwagi w trakcie pieszczot.

Inną bardzo ważną wskazówką jest wołanie swojego psa bezpośrednio przed kontaktem fizycznym pomiędzy wami. Zachowanie to zdecydowanie zacieśnia więź, jaka już między Wami istnieje.

Więzi i relacje łączące ludzi i psy.

W ostatnim czasie Departament Nauk o Zwierzętach i Biotechnologii na Uniwersytecie Azabu w Japonii przeprowadził serię badań i eksperymentów.

Rezultat badań potwierdził, że hormon o nazwie Oksytocynina wytwarza połączenie zbliżone swoją siłą do więzi łączących dziecko z jego biologiczną matką.

Bezpośredni kontakt wizualny pomiędzy psem i człowiekiem zwiększa i zacieśnia zależności emocjonalne pomiędzy dwiema stronami.

Konkluzja jest oczywista: ludzie i psy wzmacniają więzi między sobą za pomocą przekaźników nerwowych wywoływanych przez Oksytocynę. Proces ten działa dokładnie tak samo, jak w przypadku zależności pomiędzy ludźmi, którzy są rodziną.

Istotne znaczenie więzi pomiędzy ludźmi i zwierzętami.

Psy należą do zwierząt niezwykle społecznych, a ich relacje z właścicielami są jednym z najważniejszych aspektów ich życia. Właśnie z tego względu dobre relacje między wami muszą się rozpocząć w chwili, gdy pies przekracza próg waszego wspólnego domu po raz pierwszy.

W przypadku, gdy decydujesz się na adopcję ze schroniska dla zwierząt, to ta relacja odpowiednio może rozpocząć się w tym właśnie momencie.

pies latem

Ta specjalna zależność i więź pomiędzy człowiekiem a jego najlepszym zwierzęcym przyjacielem jest niczym innym niż procesem chemicznym, który zostaje aktywowany w chwili, gdy obie strony widzą się nawzajem. Jest to więź bliźniaczo przypominająca tę, jaka łączy matkę z jej dziećmi.

Oksytycyna może również działać jako przekaźnik nerwowy w obszarze mózgu. Uważa się, że jest ona bardzo istotna jako czynnik w nawiązywaniu wszelakich więzi społecznych. Zaufanie pomiędzy zwierzętami a ludźmi jest uzyskiwane dokładnie w taki sam sposób.